Literatura dziecięca

Chowańce. Tom 3. Krąg życia – Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Recenzja książki Chowańce. Tom 3. Krąg życia - Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Chowańce. Tom 3. Krąg życia
Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson

Chowańce” nie są serią książek, po której można się spodziewać szczęśliwego zakończenia każdego tomu. Jest to seria, w której z niecierpliwością oczekujemy kolejnej części. Zakończenie drugiego tomu pt. „Tajemnice Korony” pozostawiało duży niedosyt. Armia zwierząt zombie zmierzała w kierunku Bridgetower, a trójka Chowańców i pozostali mieszkańcy królestwa, w szczególności ludzie stali w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Od momentu, kiedy czytałam drugi tom minęło trochę czasu, więc chwilę zajęło mi przypomnienie sobie, gdzie została przerwana akcja. Paksahara wskrzesiła Armię Umarłych. Postawiła sobie za cel zniszczenie świata ludzi i przywrócenie dawnego, przedwiecznego ładu w Bezkresji, kiedy zwierzęta nie były w jej rozumieniu poddane człowiekowi. Paksahara przestała dostrzegać, że Chowańce i ludzie stanowią uzupełniającą się całość. Zaślepiona czarną magią prowadzi swoją armię w kierunku trzech filarów, które można wykorzystać w celu przywołania jej zamku, a następnie pozbawiania jej władzy. Rzeźbione kamienie umieszczone w trzech odległych miastach chronione są przez żołnierzy i zwierzęta, które zjednoczyły się z królową Loranellą. Ich siły, pozbawione magii, są marne w porównaniu z potężnymi zwierzętami, które zostały wskrzeszone przez zajęczycę.

Jaka w tym wszystkim rola Przepowiedzianej Trójki, czyli kota Aldwyna, rzekotki Gilberta i modrosójki Skylar? Ich zadaniem jest odnaleźć siedmioro potomków najpotężniejszych i najstarszych gatunków zwierząt Bezkresji, które tworząc krąg wokół kamiennego filaru przyciągną Ruchomy Zamek, w którym ukrywa się Paksahara. Zadanie niezwykle ważne i trudne. Pewnie gdyby nie wiara, że są bohaterami z przepowiedni, dawno poddaliby się, odbierając nadzieję na przetrwanie wszystkim mieszkańcom Bezkresji. Co jeśli przepowiednie mogą się mylić? Aldwyn w starych zapiskach Kalstaffa odczytuje notkę mówiącą o tym, iż bywa, że przepowiednie są mylne. W czasie całej wyprawy, szczególnie w czasie niepowodzeń zmaga się z myślą o tym, czy podzielić się tą informacją z przyjaciółmi.

Podczas gdy w Bezkresji panuje chaos i bezprawie, a Armia Umarłych przemierza królestwo Aldwyn, Skylar i Gilbert próbują nakłaniać potomków, do tego, żeby wsparły w walce ludzi, do których nie zawsze żywią sympatię. Mają pamięć o tym, że przecież zawładnęli oni Bezkresją, wierzą, że zwierzęta zostały uczynione poddanymi. Wspólna nienawiść do wskrzeszonych zwierząt i Paksahary łączy ich jednak w walce o wolność.

Krąg życia” to już trzeci tom przygód Chowańców, w którym opisywana jest wyprawa. Miałam obawy, czy nie będę już tym znudzona, bo ile razy można przemierzać te same miejsca i mieć przygody. Otóż okazuje się, że można. Bezkresja kryje wiele wyzwań, pozbawiona ludzkiej magii niesie ze sobą nowe zagrożenia, które wcześniej ludzka magia powstrzymywała. Dodatkowo fabułę ubogacają nowi bohaterowie, którzy towarzyszą Trójce w wyprawie do kamiennego filaru. Czytelnik poznaje najstarsze gatunki Bezkresji. Zabrakło mi jednak szerszego opisu, historii gatunku, dlaczego zapisały się w dziejach krainy. Wątek władzy nad krainą w rękach zwierząt jest niezwykle intrygujący i trochę szkoda, że autorzy tego nie poprowadzili w większym zakresie. Jest to jednak potrzeba dorosłego czytelnika. Książka przeznaczona dla dzieci nie powinna mieć zbyt wielu wątków, które trzeba sobie łączyć. Jest to zdolność, która przychodzi z wiekiem i czytelniczą wprawą.
Zaskoczenie, które wywołują pojawiające się kilkakrotnie zmiany akcji, powodowały, że nawet nie zauważyłam, kiedy skończyłam czytać. Zombiaki są straszne, kierują się pragnieniem zemsty na ludziach i mordem. Trochę mnie to przeraziło, myślę, że mogą straszyć dzieci. Zwłaszcza, że książka jest opatrzona w ilustracje tychże stworów, w naturalny sposób wdrukowując konkretne wyobrażenia. Wydaje mi się, że czytanie o nich przez dziesięciolatka, może zakłócić spokojny sen zarówno rodziców jak i dziecka.

Po przeczytaniu już trzech tomów o Chowańcach mam nieodparte wrażenie, że w młodych czytelnikach seria rozbudzi ciekawość tego rodzaju książek, może sięgną po Tolkiena… W czasach, kiedy czytanie sprowadza się do pisanych skrótami słów w hashtagach szczególną wartość mają serie, które zachęcają do sięgania po kolejne tomy. Wyobraźnia jest poważnym zawodowym narzędziem, które kształtowane jest od najmłodszych lat, a książki je szlifują. „Chowańce” są wspaniałą pozycją, od której można zacząć przygodę z czytaniem (jeśli dziecku przypadnie do gustu, to mamy cztery prezenty z głowy).

Przede mną ostatni tom, akcja już zapowiada się ciekawie. Myślę, że jest to seria niedoceniana. Opisane przygody to świetny materiał filmowy, a już tak długo czekają na ekranizację, przegrywając w wyścigu do realizacji z filmem „The Angry Birds Movie”. Aczkolwiek fakt, że Sony Pictures Animation nie chce oddać praw do realizacji wytwórni Warner Bros, daje do myślenia, że być może będzie to ekranizacja warta miliony.

Informacje o książce:
Tytuł: Chowańce. Tom 3. Krąg życia
Tytuł oryginału: The Familiars, Book 3: Circle of Heroes
Autor: Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
ISBN: 9788379660162
Wydawca: IUVI
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać