Biorąc w ręce Biblię Papieską, wiedziałam, że napisanie o niej recenzji, będzie zarazem łatwe i trudne. Trudne, bo chyba nikt nie wyobraża sobie, że napiszę recenzję Biblii? Mam chwalić bohaterów i nie zdradzać końcówki? Myślę, że to by się nie udało. Łatwe, ponieważ już dawno w dłoniach nie miałam tak pięknie wydanej księgi.
Ciężka bo ponad 3,5 kg książka, gruba bo zawiera w sobie zarówno Stary jak i Nowy Testament (1456 stron) to dzieło z najwyższej półki. Na okładce koloru kości słoniowej widnieje napis złotymi literami „Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II”. Poniżej, wciąż na złoto, zarys postaci papieża, trzymającego w dłoniach książkę, wysoko uniesioną. Wokół niego napis „Totus Tuus + Sanctus Joannes Paulus II”. Kolejną informację, znajdziemy już na dole książki „Wydanie kolekcjonerskie z okazji kanonizacji A.D. MMXIV”, całość wieńczą szkice kwiatów w rogach okładki. Wygląda to pięknie, a zarazem dostojnie i poważnie, czyli tak jak powinna wyglądać Biblia.
Gdy otwieram księgę, mam kolejny powód do podziwiania. Mapa Ebstrof.
Średniowieczna mapa – czytam – namalowana na 33 zszytych kawałkach pergaminu. Największa ze znanych przedstawień świata w średniowieczu – mappa mundi.
Kolejna kartka i kolejna przyjemność dla oczu i serca. Cytat świętego Jana Pawła II, który przekonuje mnie iż mam w dłoniach właściwą i wartościową księgę, oraz jestem na dobrej drodze. Jego błogosławieństwo, wypowiedziane w Watykanie 19 marca 2005 roku, dla rodzin wspólnie czytających Słowo Boże.
By słowa Papieża miały przekład w rzeczywistości, kolejne strony odnoszą się do rodziny posiadającą ową Biblię. Jest miejsce na wpisanie imion członków rodziny, ich narodzin oraz dat ważnych dla każdego katolika – Chrztu, I Komunii Świętej, Bierzmowania. Taki zabieg uczyni z tej księgi, nie kolejny zakurzony i stojący na półce wolumin, a Biblię rodzinną, która jest własnością tej a nie innej, małej wspólnoty.
Z informacji wewnątrz Biblii możemy dowiedzieć się, iż o przekład z języków oryginalnych zadbał biskup Kazimierz Romaniuk.
Wstępu dopełniają krótkie adnotacje od księdza Pawła Ptasznika, o tym jak bardzo ważne jest Słowo Natchnione w naszym życiu, oraz ile ono znaczyło dla naszego papieża Polaka. O tym jak dzięki Pismu możemy poznać Boga – pisze Prymas Polski Arcybiskup Józef Kowalczyk, z kolei o tym jaką rolę Biblia pełni w rodzinie mówi ksiądz Józef Kloch. Dalej czytamy list Świętego Jana Pawła II do biskupa ks. Kazimierza Romaniuka i notatkę jaką Metropolita Krakowski zostawia nam, Czytelnikom Pisma Świętego.
Dalej pozostaje nam już czytanie Słowa Natchnionego i komentarzy jakie zostawił nam nasz Papież. Obleczone złotą emalią kartki, szeleszczą mi pod palcami gdy obracam kolejne strony, zapach nowego druku miesza się ze Słowem, które przetrwało tyle lat, a które wciąż jest uniwersalne. Piękne zdobienia stron, przyciągają moją uwagę, a żywe obrazy, przeplatające tekst zmuszają do zadumy i refleksji.
Muszę przyznać, że jest to piękne wydanie, w każdym calu doskonałe. Ciężkie i przytłaczające swoimi rozmiarami, ale za to trwałe i dumnie się prezentujące. Wydaje się być idealnym prezentem, zarówno dla młodego człowieka po raz pierwszy przystępującego do Komunii czy bierzmowania, jak i dla pary, przysięgającej sobie miłość w obliczu Boga. Również osoby starsze, ze względu na dość dużą czcionkę nie powinny mieć problemu z komfortowym czytaniem.
Informacje o książce:
Tytuł: Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II
Tytuł oryginału: Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II
Autor: Praca zbiorowa
ISBN: 9788375958966
Wydawca: Wydawnictwo M
Rok: 2014