Literatura faktu

Ballady Morderców. Kryminalny Wrocław – Iza Michalewicz

Ballady Morderców. Kryminalny Wrocław - Iza Michalewicz

Ballady Morderców. Kryminalny Wrocław
Iza Michalewicz

„Każde miasto ma swoje tajemnice. Świat, w którym zło buduje swoje królestwo. Opanowuje ulice, domy i ludzi”.

Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” to pierwsza część z cyklu True Crime – kryminalne biografie miasta. Iza Michalewicz podjęła się bardzo interesującego tematu. W swojej książce opisuje kilka największych i zadziwiających spraw, które wstrząsnęły nie tylko Wrocławiem, ale całą Polską.

„Zabójstwo Miss Polski, pięć ofiar Skorpiona, dziennikarka utopiona w zaawansowanej ciąży, chora na miłość lekarka zabójczyni czy pisarz skazany za morderstwo z zazdrości. Te i inne wstrząsające historie Iza Michalewicz opisuje z właściwą sobie dociekliwością, kreśląc wnikliwe portrety psychologiczne zarówno sprawców, jak i ofiar”.

Intrygujący opis, nieprawdaż? To właśnie on skłonił mnie do podjęcia się tej niełatwej lektury. Uwielbiam czytać literaturę faktu. A w połączeniu z wydarzeniami z naszego kraju, wszystko staje się bardziej namacalne. Przez co czytanie tego typu książek odbija się na mnie podwójnie.

Iza Michalewicz jest znakomitą postacią na rynku wydawniczym i nie tylko. Świetna reporterka śledcza. Została finalistką międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za swój reportaż literacki. Jest współautorką biografii Violetty Villas. Na duże uznanie zasługuje także jej książka o policyjnym Archiwum X, „Zbrodnie prawie doskonałe”. Nie powinno więc dziwić nas, że „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” najprawdopodobniej w bardzo niedalekiej przyszłości również zostaną docenione. Książka powinna odbić się szerokim echem na polskim rynku wydawniczym.

Autorka podzieliła książkę na kilka rozdziałów. Każdy z nich opowiada odrębną historię. Większość opisanych zabójstw wydarzyła się w latach 90. A niektóre sprawy ciągnęły się latami. Perspektywa została przedstawiona z każdej możliwej strony. Wypowiadały się rodziny, przyjaciele, prokuratorzy czy nawet sami oskarżeni. To pozwala wyrobić sobie swoją własną opinię. Miałam takie momenty czytając pierwszy rozdział, że nie potrafiłam postawić się po żadnej ze stron, przez bardzo długi czas. Coś bardzo mnie niepokoiło i nie mogłam ułożyć sobie w głowie, komu powinnam wierzyć. Reportaże powinny podważać pewne rzeczy. Nie powinny jasno nakreślać kierunku myślenia. I to w tej książce świetnie się udało. Myślę, że to pozwala na otwarty umysł podczas lektury.

Książkę czyta się bardzo lekko, mimo tak trudnych tematów. Jest napisana bardzo starannie. Wydarzenia oparte są na zeznaniach oraz aktach spraw. Akcja toczy się płynnie, nie ma chaosu. Cała treść jest bardzo przystępna i rozpisana bardzo dokładnie, ale bez lania wody. Każdą sprawę Iza Michalewicz rozpisała od początku do samego końca, tak żeby nic nam nie umknęło. Dzięki temu mamy wrażenie, jakbyśmy byli świadkami tych wydarzeń. To także zasługuje na duże uznanie. Możemy poznać każdy szczegół, poznać motyw, jeżeli taki się pojawił. Dodatkowo autorka poświęca także sporą część na opis życia ofiar. Dzięki temu nie otrzymujemy suchych faktów o zamordowanej osobie, ale poznajemy ją jako człowieka, który miał swoje cele i marzenia. To pozwala na większą empatię. Widzimy ludzi, którzy stracili życie, nie ciała w kostnicy. Autorka pozwala sobie także na ujawnienie wielu zaniedbań ze strony policji, m.in. brak zebrania odpowiednich dowodów, brak dokładności, nieprawidłowa kolejność zbierania śladów, pominięcie wielu miejsc i przedmiotów, itd. Jak się okazuje praca śledczych w tamtym czasie bardzo kulała, przez co bardzo trudno było ustalić sprawcę.

„Ballady morderców. Kryminalny Wrocław to studium szaleństwa, opowieść o tym, jak ludzie mylą miłość z obsesją, nienawidzą z lęku i chciwości oraz zabijają, by nie płacić za błędy własnym życiem”.

Miałam możliwość przeczytania tej książki przedpremierowo i przyznam się szczerze, że już nie mogę doczekać się kolejnych części z cyklu True Crime. Ciekawe, które miasto zostanie teraz opisane. Tak wiele jest spraw o których powinno usłyszeć większe grono odbiorców. Książki to świetne narzędzie.

Książkę polecam przede wszystkim czytelnikom lubującym się w literaturze faktu i reportażach. Jeśli ktoś interesuje się wydarzeniami, które mrożą krew w żyłach i wydarzyły się naprawdę to ta książka jest dla was. Polecam z czystym sumieniem!

Informacje o książce:
Tytuł: Ballady Morderców. Kryminalny Wrocław
Tytuł oryginału: Ballady Morderców. Kryminalny Wrocław
Autor: Iza Michalewicz
ISBN: 9788328090880
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać