Książka o książce, a dokładnie o manuskrypcie, który wywołał niemałe zamieszanie. Jedni za wszelką cenę chcą go wydać, a drudzy są gotowi zrobić wszystko, nawet posunąć się do morderstwa, byle tylko książka nie ujrzała światła dziennego.
Isabel Reed agentka literacka z Nowego Jorku, kiedyś u szczytu sławy i kariery, licząca się w kręgu wydawniczym, teraz po trudnych, osobistych przejściach, bez dawnego zapału do pracy, dogorywa w branży wydawniczej. Kiedy trafia do niej manuskrypt „Wypadek. Autor nieznany” doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ta książka to coś wielkiego:
„Nie była w stanie uspokoić myśli, musiała wiedzieć jak to się skończy. Redaktorzy często mówią: „Nie mogłem się od tego oderwać”, „Czytałem całą noc”, „Połknąłem tą książkę w jeden dzień”. Tym razem tak właśnie było”.
Isabel postanawia, że zrobi wszystko, by wydać książkę. Według niej ludzie powinni dowiedzieć się niektórych szczegółów z życia i działalności wpływowych osób. Traktuje wydanie książki jako swój obowiązek w niesieniu prawdy. Jednak nie wszyscy kierują się tak szlachetnymi pobudkami. Dla niektórych ten manuskrypt staje się niepowtarzalną szansą na zrobienie kariery, zdobycia sławy oraz pieniędzy, jest furtką do lepszego życia. W tym czasie, kiedy Isabel kończy czytać manuskrypt i postanawia go wydać, przebywający w Kopenhadze Hayden Gray, były agent CIA, orientuje się, że został wyprowadzony w pole. Musi wracać do Nowego Jorku, by przeszkodzić każdemu, kto będzie chciał przyczynić się do upublicznienia manuskryptu.
Akcja powieści dzieje się jednocześnie w paru miejscach, przeplatają się wątki z przeszłości i teraźniejszości, co wymaga od czytelnika czujności i skupienia. Na uwagę zasługują bohaterowie. Nie są to proste, jednoznaczne postacie, których zachowanie można łatwo skategoryzować. Każdy kieruje się własnymi pobudkami – nie zawsze szlachetnymi, a ich faktyczne motywy działania poznajemy stopniowo, co wzmacnia element zaskoczenia. Dodatkowo mają przewagę nad czytelnikiem w tym, że czytali manuskrypt, zdają sobie sprawę z tego jaka wiedza się w kryje, i co może spowodować jego wydanie. Wiedzą, dlaczego ludzie giną przez tą książkę. Nam, czytelnikom, autor „Wypadku” dawkuje tę wiedzę stopniowo, co jakiś czas wtrącając tylko fragment manuskryptu, przez co czujemy nieco frustracji z powodu niedoinformowania i niewiedzy. Ten zmyślny zabiegł, utrzymuje w niepewności, wzmacnia ciekawość i chęć jak najszybszego poznania tego, co kryje książka.
Dodatkowo w powieści poruszane są wątki istotne w obecnych czasach, a mianowicie rola jaką w społeczeństwie odgrywają media, a także walka o sukces za wszelką cenę. Książka odkrywa świat, w którym króluje sensacja, tania rozrywka, ludzie są pozbawieni wartości moralnych, dla których liczą się przede wszystkim pieniądze, egoistycznie patrzący na otaczającą ich rzeczywistość oraz oceniający wydarzenia przez pryzmat własnych, czysto egoistycznych kryteriów zysków i strat. Lojalność, prawda, czy odpowiedzialność za własne czyny to dla większości pojęcia względne, czy nawet starodawne mrzonki, zupełnie niepasujące i niesprawdzające się w XXI wieku.
Jedyne co mogłabym zarzucić powieści to to, że niektórych rzeczy uważny czytelnik może stosunkowo szybko się domyśleć. Zmniejsza to nieco element zaskoczenia. Jednak nie wszystko jest oczywiste, jakby się mogło niektórym wydawać, i mimo, że niektóre sprawy wydają się początkowo jasne, to zakończenie i tak zaskakuje.
„Wypadek” to druga książka Chrisa Pavone. Każdy kto czytał pierwszą powieść autora „Kobieta, której nikt nie znał”, za którą otrzymał nagrodę Edgar Award za najlepszy debiut w 2013 roku, nie może zrezygnować również z poznania tej pozycji. Powieść polecam nie tylko tym, którzy już mieli do czynienia z twórczością Pavone, ale każdemu kto, chce przeżyć nieco napięcia, zanurzyć się w sieci intryg, spotkać się z tajemnicami i błędami z przeszłości oraz dowiedzieć się jaką moc może mieć książka.
Informacje o książce:
Tytuł: Wypadek
Tytuł oryginału: The Accident
Autor: Chris Pavone
ISBN: 9788328700024
Wydawca: Muza
Rok: 2015