Wściekły - Katarzyna Kebernik - Recenzje książek z każdej półki
Literatura młodzieżowa

Wściekły – Katarzyna Kebernik

Recenzja książki Wściekły - Katarzyna Kebernik

Wściekły
Katarzyna Kebernik

Nowe propozycje książkowe wyrastają jak grzyby po deszczu, niezależnie od pory roku. Co cieszy moje oko, bardzo dużą częścią są młodzi autorzy. Nie tylko tacy, którym rodzice kupili na Gwiazdkę wydanie książki. Są też tacy Autorzy, którzy przebili się talentem, warsztatem, stylem i pomysłem. To rzuca promyk nadziei na polski rynek wydawniczy. Trzymając w rękach książkę młodej autorki miałam nieco mieszane uczucia. Literatura młodzieżowa rządzi się swoimi prawami, jednak ta książka w moich oczach ma coś jeszcze. Po prostu się broni.

Siedemnastoletni Konstanty jest przerośniętym dzieciakiem z nieciekawą przeszłością. Wciąż tkwi w gimnazjum, wśród ludzi o wiele młodszych niż on sam, miesza się we wszelkiego rodzaju burdy, ustawki i za nic ma zdanie innych. Macosze i ojcu sprawia same problemy, przyrodniego brata nie trawi i jego wyimaginowaną perfekcję. Swój gniew na wszystko i wszystkich chłopak rozładowuje podczas treningów zapasów, jednak niestety najczęściej na ulicach po meczach. „Kostek” już na pierwszy rzut oka jest diametralnie inny niż jego rówieśnicy. Po raptem kilku stronach można wyczuć niecodzienną wrażliwość młodego chłopaka. Ma także bardzo czuły słuch muzyczny, skrywając się w swoich czterech ścianach chłopak obsesyjnie szuka najdoskonalszej na świecie muzyki, kompozycji idealnej, której nic i nikt nie uczyni lepszą. Kostek od zawsze śpiewa, ma do tego warunki, jako dziecko z braku instrumentu grał na czymkolwiek. Po wielu nieciekawych przejściach z matką i jej partnerem, chłopak zażywa trochę spokoju pod spokojnym dachem ojca i jego perfekcyjnej partnerki. Jednak młody chłopak skrywa jeszcze jeden sekret: mroczne, tajemnicze i bardzo realistyczne sny. Kostek jest świadomy swojej inności i nawet nie próbuje tego zmieniać. Coś się w nim budzi, gdy słyszy Głos. Na pozór idealny. Omiata go, pozbawia logicznych myśli i kusi. By usłyszeć go jeszcze raz i skonfrontować właściciela/właścicielkę ze swoimi wyobrażeniami jest nawet w stanie zrezygnować z ustawki. Jednak co, jeśli wyobrażenie nie odpowiada rzeczywistości?

Kim jest właściciel Głosu? Czy Kostek znajdzie idealną melodię? Co oznaczają dziwne sny chłopaka? Jaką tajemnicę skrywa mroczna przeszłość nastolatka?

Jest to bardzo ciekawie rozegrana mieszanka realizmu i fantastyki. Wydarzenia „tu i teraz” mieszają się ze światem majaków sennych, przez co książka ma bardzo tajemniczy, ciężki klimat. Tak jakby dwie akcje prowadzone są równolegle do siebie i rozwiązanie każdej z nich ma swój sens. Konstanty to złożona, wielowymiarowa, trudna postać, która wymaga skupienia Czytelnika i jego pełnego zaangażowania. Chłopak jest wyobcowany wśród tłumu ludzi, niezrozumiany przez rówieśników. Jego wrażliwa strona niejednokrotnie zostaje wystawiona na próbę. Jako artysta jest odbierany za dziwaka przez przeciętnego człowieka, a świat, który go otacza jest dla Kostka niekończącym się ciągiem rozczarowań. Konstanty jest jak świeczka: zapala się od czegoś w sekundę i tak samo szybko gaśnie. Jest też taki w uczuciach. Tak bardzo zakochuje się w samym Głosie, że jego właściciel schodzi na dalszy plan, a kiedy go już poznaje, nic nie jest w stanie sprostać jego wyobrażeniu. Zaskakujące jest zderzenie dwóch twarzy Kostka: kibola i muzyka. Ten kontrast jest wprowadzony w tak przemyślany i sensowny sposób, że te dwa oblicza wzajemnie się równoważą.

Patrząc na młody wiek Autorki, który jest wszędzie i szeroko podkreślany, muszę złożyć szczere gratulację. Nie każdemu dojrzałemu i obytemu pisarzowi udaje się stworzyć taki klimat i nadać tyle emocji w jednej książce. Jedynym narzędziem, jakie ma Autor jest słowo. Słowem maluje, nadaje kontekst, dodaje lub ujmuje emocje. Pod względem warsztatu ta pozycja jest świetna. Dobrze rozegrana, nie przynudza zbędnie długimi opisami, zbytecznymi dialogami czy ich brakiem.

Podsumowując, jestem na tak. Wciągająca, intrygująca, inna i wielowymiarowa pozycja, która poszerza horyzonty i pokazuje kolejne oblicze nastolatka. A fakt, że Autorka niedawno wyszła z tego wieku buntu tylko dodaje książce jakiegoś rodzaju autentyczności. Ode mnie brawa dla Autorki, a Was zachęcam do lektury.

Informacje o książce:
Tytuł: Wściekły
Tytuł oryginału: Wściekły
Autor: Katarzyna Kebernik
ISBN: 9788328700697
Wydawca: Akurat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content