Dwie dziewczyny (Julka i Ewka), dwie takie same historie. Co je łączy? Są one przyjaciółkami, chodzą do tej samej szkoły, siedzą razem w jednej ławce. Zakochane są w chłopcach, którzy są braćmi. Jednak przypieczętowaniem ich przyjaźni jest problem alkoholowy występujący w ich domu. Zarówno rodzice Julki, jak i Ewki nadużywają alkoholu. Julka to dziewczyna, która niedługo zdaje maturę. Jest ona spokojna, opanowana. Ma zasady, którymi kieruje się w swoim życiu. Wbrew pozorom potrafi zadbać o swoje dobro. W przyjaźni z Ewką jest tą dziewczyną, która jest stateczniejsza, rozsądna. Jej koleżankę poznajemy jaką tą, która jest „czarną owcą”. To jej trzeba pilnować żeby nie zrobiła jakiejś głupoty, a gdy się upiję odprowadzić do mieszkania. Oprócz dziewczyn głównymi bohaterami książki są dwaj bracia. Dwaj studenci, do których wzdychają dziewczyny. Historia paczki znajomych rozgrywa się na przełomie końcu roku szkolnego i wakacji. Czytając książkę możemy dowiedzieć się jak maturzystki i studenci spędzają wakacje, jakie perypetie ich spotykają.
Książka ogólnie jest lekturą przyjemna i lekką w odbiorze. Czyta się ja bardzo szybko. Autorka nie używa skomplikowanych określeń, narracja także nie jest zawiła. Wszystkie przedstawiane sytuacje są opisane wprost. Nie ma żadnych metafor. Przytoczę krótki fragment książki, pozwalający to zobrazować:
„Dziewczyny poszły do domu Julki. Ewka wzięła prysznic, przebrała się w dżinsy przyjaciółki, a swoje wrzuciła do pralki na program z gotowaniem. Potem w kuchni obie zjadły kanapki i naleśniki przygotowane przez panią Orzelską i zapiły zimnym mlekiem.”
Atutem tej książki jest również to, że czytając ją wprawia odbiorcę w bardzo dobry humor. Przytaczanie wpadek jakich zdarzyło się doświadczyć grupie przyjaciół i każdemu z osobna mnie osobiście przeniosło w czasy, kiedy chodziłam do liceum. Dzięki temu uświadomiłam sobie, że nie tylko ja jestem taką niezdarą, a wypadki chodzą po ludziach. Oto jedna z sytuacji, jakie przytrafiły się paczce:
„Szczęście pijaka ją chyba trzyma, bo pijanym ludziom nigdy nic złego się nie dzieje (…) Co tu tak kurde, nieładnie śmierdzi, Radek? Chyba mi się nie spierdziałaś ze strachu? (…) i w szoku chyba nie jesteś, a poczuć, poczujesz wszystko na pewno, bo upadłaś głową w psią kupę…”.
Takich sytuacji w książce mamy o wiele więcej. Autentycznego charakteru powieści, adekwatnego do bohaterów w niej występujących nadają wulgaryzmy, które zostały w niej umieszczone. Pisarka stosuje je jednak z rozwagą tak, by pełniły swoją funkcję, a nie powodowały niesmaku w jej odbiorze.
Czytając wyżej przedstawiony opis książki można się spodziewać, że każdy z tych elementów zostanie odpowiednio wyeksponowany w powieści. Tak jednak nie jest. Autorka bardzo skupiła się na przedstawieniu czwórki przyjaciół, pokazaniu ich codziennego, młodzieńczego życia. Natomiast wątek alkoholizmu występującego w rodzinie przyjaciółek został odsunięty na drugi plan. Wybierając książkę do przeczytania, ten wątek z racji moich zainteresowań tematyka uzależnień zadecydował, że wybrałam właśnie tę pozycję. Czuję się więc nieco rozczarowana, a może raczej odczuwam niedosyt tego właśnie elementu. Będąc już przy zagadnieniu uzależnień moje wątpliwości wzbudził fakt, iż w jednej z rodzin z dnia na dzień nastąpiło pewne „cudowne uzdrowienie”. Dla osoby znającej się w tej dziedzinie fakt ten wydaje się być irracjonalny. Owszem zdarzają się przypadki, że pacjenci z dnia na dzień diametralnie zmieniają swoje postępowanie, jednak dzieje się tak pod wpływem mocnego bodźca. W książce nic takiego nie jest opisane. Jednak głównymi odbiorcami tej pozycji jest młodzież więc oni prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na ten fakt.
Z minusów jakie jeszcze dostrzegam w książce, to brak podziału na poszczególne rozdziały. Mimo niewielkich rozmiarów pozycji, taki zabieg byłby korzystny. Kiedy chciałam przerwać czytanie, to nie mając końca jakiegoś epizodu ciężko mi było zapamiętać, w którym momencie skończyłam.
Informacje o książce:
Tytuł: Światło we mgle
Tytuł oryginału: Światło we mgle
Autor: Kasia Gašparik
ISBN: 9788379421855
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014