Literatura kobieca

Tajemnica medalionu – Joanna Svensson

Okładka książki Tajemnica medalionu

Tajemnica medalionu
Joanna Svensson

Przedmioty mają moc. Jednak to ludzie nimi kierują i tylko oni mogą je wykorzystać. Dobrze lub źle. Tak jak uczucia. Czasami pobożne życzenia rzucone na wiatr spełniają się. Tylko, co wtedy?

Czasami potrzebujemy odmiany. Nasze życie wydaje się monotonne, nijakie. Tak właśnie czuje się Julia. Jest mężatką od dwudziestu lat, ma dwoje dzieci i poukładane życie, a za klika miesięcy skończy czterdzieści lat. Mieszka w Szwecji, gdzie pojechała za mężem i czuje się tam jak w domu, ale wszystko zaczyna ją irytować. Podobne dni, rutyna. Pora na zmiany, czyż nie? Kocha męża, ale inaczej. Potrzebuje być adorowana, kochana i chwalona, a w jej związku ogień zamienił się w stagnację. Julia zamierza coś z tym zrobić, ale nie wie jak. Od męża na urodziny dostaje wycieczkę, musi tylko wybrać gdzie. Ślepy los i zawiązane oczy kierują ją do Izraela. Kobieta będąc tam modli się żarliwie o miłość. I jej życzenie się spełnia.

Co z tym wszystkim wspólnego ma stary medalion? Jakie zawirowania wniesie do jej życia Dirk, mężczyzna spotkany w Izraelu? Jak zareaguje na to wszystko Per, mąż Julii?

Ta książka to perełka pod względem fabuły. Miesza w sobie przeszłość z teraźniejszością, wplata wątki wielu kultur i obyczajów, wydarzenia dzieją się w wielu krajach. Bohaterką jest kobieta w wieku przełomowym. Czasami trudno mi było ją zrozumieć, postawić się na jej miejscu. Julia przeżyła już wszystko to, co powinna. Jest matką, żoną i kochanką. Jednak nagle w jej życiu zabrakło rozpędu, mąż nie jest już tak pociągający jak przed laty, a ona sama czuje się źle i to widać po niej. Kiedy w jej życiu pojawia się ktoś, kto ją adoruje, chwali i uwielbia, odzyskuje wiarę w siebie. Jak bardzo może sobie zaufać, gdy w grę wchodzi inny mężczyzna? Pojawia się fascynacja i miłość.

Historia jest ciekawa, intrygująca wręcz. Julia jest typową kobietą, kontrastową i pełną sprzeczności. Nosi w sobie światło i cień, tylko ona sama wie ile w niej jest dobra. Styl autorki jest dość swobodny, miałam wrażenie, że czytam pamiętnik. Wszystkie myśli i wrażenia zamknięte w tej niedługiej książce wydały mi się bardzo przyziemne, mimo że Julia jest typem marzycielki, buja w obłokach i często pisze wiersze.

Podsumowując, jestem na tak. To dobra, mądra książka. Wiele można z niej wynieść, a sama autorka przekazuje poprzez nią swoją mądrość i doświadczenie. Brawo.

Informacje o książce
Tytuł: Tajemnica medalionu
Tytuł oryginału: Tajemnica medalionu
Autor: Joanna Svensson
ISBN: 9788377228029
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać