Fantastyka

Zgromadzenie. Tom I – Wyjęta ze zła – Joanna Jarczyk

Zgromadzenie. Tom I - Wyjęta ze zła - Joanna Jarczyk

Zgromadzenie. Tom I – Wyjęta ze zła
Joanna Jarczyk

Ostatnio pomyślałam sobie, że przeczytałabym jakąś mroczną książkę z klasycznymi motywami. Tutaj chyba zadziałało myślenie życzeniowe, gdyż dostałam propozycję zrecenzowania dwóch tomów serii „Zgromadzenie„. Sam opis oraz okładka zapowiadają według mnie mroczną opowieść. Jak moje wyobrażenia mają się do rzeczywistości?

Damien Rimet wiedzie w miarę spokojne życie. Pracuje jako pomocnik kucharza w jednej z restauracji w Biremo. Marzy o tym, żeby kiedyś otworzyć własny lokal. Na jego codzienności odbił się fakt, że jego rodzice pewnego dnia go po prostu zostawili. Na szczęście zawsze może liczyć na swojego przyjaciela, z którym zna się jeszcze z przedszkola, Louisa Daquina.

Pewnego dnia Louis przedstawia Damienowi propozycję niemal nie do odrzucenia. Otóż chce go zwerbować do Zgromadzenia, organizacji owianej tajemnicą, w której Daquin pracuje już od kilku lat. Zgromadzenie ma dwie strony działalności – tą jawną i tą, o której nikt z zewnątrz nie może się dowiedzieć. Oficjalnie pomagają ludziom: działają między innymi jako konsultanci policji.

Damien zasila szeregi Stróżów, czyli organizacji założonej przez Samuela Sorela. Stróże to ludzie, którzy walczą z Łowcami, „tymi złymi”, którzy wysysają z ludzi boskie cnoty (wiarę, nadzieję i miłość). Zgromadzenie to dla nich niejako przykrywka. Samuel od zawsze przejawiał niezwykłe zdolności w dziedzinie biologii i odkrył, w jaki sposób może niejako wszczepić energię w ludzkie ciało. Tak więc Stróżowie są kolokwialnie mówiąc podrasowani – mają skrzydła, dzięki którym potrafią latać, ponadto szybciej się regenerują i nie chorują. To wszystko bardzo pomaga im w misji oczyszczenia świata z Łowców i chronienia ludzi przed utratą cnót.

Zbliża się pierwsza misja, w której Damien ma wziąć udział. Jak poradzi sobie prowadząc podwójne życie?

„DEKALOG STRÓŻA

1. Księga Stróżów jest najważniejsza.
2. Każdy Stróż wykonuje ścisłe polecenia dowódcy.
3. Każdy Stróż godnie reprezentuje Zgromadzenie przez postawę, zachowanie i uczynki.
4. Każdy Stróż działa dla dobra świata.
5. Każdy Stróż z należytą uwagą wykonuje przydzielone mu zadania.
6. Zabicie Łowcy jest aktem chwalebnym.
7. Łowcy nie należy ufać ani z nimi rozmawiać.
8. Łowcy nie wolno bezpośrednio dotykać, ich skóra skażona jest złem, które pali.
9. Każdy Stróż jest zobowiązany do utrzymywania ścisłej tajemnicy o prawdziwym celi Zgromadzenia.
10. Anonimowość istnienia nadnaturalnych sił jest podstawą dla świata.”

Na początku ta historia podobała mi się tak średnio. Mimo tego, że to fantastyka i zazwyczaj entuzjastycznie podchodzę do historii z tego gatunku. Im dalej jednak, tym lepiej i te trzysta pięćdziesiąt stron przeczytałam naprawdę szybko. Joanna Jarczyk ma na koncie już inną powieść i trochę da się odczuć, że to nie jest jej pierwsza wydana książka. W „Zgromadzeniu. Wyjętej ze zła” autorka zdecydowała się na narrację w trzeciej osobie i moim zdaniem to dobry wybór. Także jej styl jest dość przyjemny i dialogi są bardzo naturalne.

„Uniosła prawą brew do góry, całkowicie zaskoczona jego propozycją, a on kiwnął głową, jakby potwierdzając realność swojej wypowiedzi i kontynuował, swobodnie wyliczając na palcach kolejne punkty:
– Pierwszy i najważniejszy, nie planujesz mnie zabić. Drugi, nie używasz magii, by mnie zabić. Trzeci, nie przywołujesz innych, by mnie zabili. Czwarty… – Zastanowił się chwilę.
– Stuknięty Stróż. Lepiej nie mogłam trafić.
– Czwarty, nie obrażasz mnie. – Otaksował j a wzrokiem, na co ona pokręciła głową.”

Wspominałam także o klasycznych elementach i chodzi tutaj o walkę dobra ze złem. Szczególnie to widać po konkretnych elementach, których jednak tutaj nie przytoczę, gdyż musiałabym zacząć sypać spoilerami.

Damien jest świetnym głównym bohaterem. Nie przyjmuje wszystkiego bezmyślnie do wiadomości. Sam wyciąga wnioski z wydarzeń, których jest świadkiem. Jak się okazuje, świat nigdy nie jest czarno-biały. Występują także odcienie szarości.

Zgromadzenie. Wyjęta ze zła” to bardzo dobra opowieść. Polecam. Myślę, że będzie dobrym wyborem na rozpoczęcie sezonu jesiennego pod kocykiem z herbatką. Jestem ciekawa, jak dalej potoczy się ta historia – o tym traktuje drugi tom „Odnaleźć siebie” .

Informacje o książce:
Tytuł: Zgromadzenie. Tom I – Wyjęta ze zła
Tytuł oryginału: Zgromadzenie. Tom I – Wyjęta ze zła
Autor: Joanna Jarczyk
ISBN: 9788381472548
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać