„Doda Około-Kułak – autorka powieści Księga motyli i Ptaszyna (Świat Książki), a także sztuki Siostrzyczki biorą wszystko (w repertuarze teatru Bagatela w Krakowie), tym razem sięga po formę sagi, by opowiedzieć losy kilku pokoleń dwóch galicyjskich rodzin w okresie burzliwych przemian „wieku pary i elektryczności”. W dalszych planowanych tomach będziemy z wolna zbliżać się do współczesności.”
Tom I przedstawiał wydarzenia po powstaniu listopadowym związane m.i.n z rewolucją krakowską oraz rzezią galicyjską. Największą jednak wagę autorka przywiązuje do poszczególnych jednostek, a w szczególności do kobiet. Przedstawia świat w jakim żyły z wszelkimi kolorami tamtych czasów.
A jak można opisać Tom II? Szlachta, tytuły i konwenanse. Tak najprościej można scharakteryzować tą książkę. Akcja jaka ma miejsce w tej pozycji dzieje się w XIX wieku, w którym pełno jeszcze wielkich majątków ziemskich oraz wyrafinowanych zachowań kulturowych. Sposób w jaki została przedstawiona każda z warstw społecznych tamtych czasów nie intryguje nikogo, kto miał do czynienia z taką literaturą. Wprowadza jednak ciekawość następnych wydarzeń, które zdają się nie mieć końca. Główna bohaterka Eliza, jest majętną baronówną, która ma złote serce oraz wielkie chęci by pomagać innym. Już na samym początku książki możemy zobaczyć jak łatwo i szybko reaguje na informacje o zniszczonym dachu kościoła i każe go naprawić. Przez całą lekturę ani razu nie udało mi się nudzić, chociażby ze względu na mnogość postaci jakie miałem okazję poznać. Marta, Ukleja, Szczepiński czy proboszcz to tylko niektóre z osób pojawiających się w książce. Życie towarzyskie prowadzone przez Elizę oraz pozostałe postacie pełne jest skomplikowanych relacji społecznych oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Najważniejszym aspektem poruszanym w książce są uczucia wynikające z najpiękniejszego stanu ducha czyli zakochania. Poprzez różnego rodzaju intrygi, niedomówienia oraz wzniosłe chwile, akcja toczy się nadzwyczaj płynnie i interesująco, zaskakując Czytelnika od czasu do czasu nową postacią oraz wątkiem. Dzięki przebojowości głównej bohaterki mamy możliwość nieustannego uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach towarzyskich prawie tak jakbyśmy tam byli. Eliza poprzez swoje postępowanie zjednała sobie wielu ludzi, którzy służyli swoją pomocą i wpływali na jej rozwój. Ze względu na obycie towarzyskie oraz wykształcenie zdobyte za granicą mogła z powodzeniem wprowadzać zamiany, które budziły dotychczas strach. Ze względu na konserwatywne podejście do większości spraw, społeczeństwo tamtych czasów pozbawia się możliwości rozwoju i tylko dzięki taki ludziom jak Eliza może zmieniać dotychczasowe zwyczaje i podążać w kierunku rozwoju. Książka przedstawia ostatnie momenty tak szczegółowego podziału na warstwy społeczne oraz korzystanie z dawnych zwyczajów towarzyskich będących podstawą funkcjonowania każdego miejsca zamieszkania ludzi.
Bez względu na wcześniejsze zdanie na temat tych czasów, po lekturze jestem pod głębokim wrażeniem stopnia skomplikowania konwenansów obecnych w każdej dziedzinie życia. Uważałem te czasy za dosyć nudne i „napompowane” wszelakimi wyniosłościami, jednak myliłem się co do tego i to bardzo. Podczas lektury największym wyzwaniem nie było śledzenie wątków lecz cierpliwość, która nie dawała za wygraną, i kazała czytać wszystko bez ustanku. Szczerzę przyznaję, że lektura tej książki była przyjemne i dała kilka ciekawych informacji.
Nie zdradzając fabuły powiem, że zakończenie jest długo wyczekiwanym aktem odwagi, na który pozwoliła sobie główna bohaterka. Pomimo całej swojej siły oraz determinacji w działaniu, nie potrafiła zawładnąć jedną kwestią, a mianowicie nad swoim własnym życiem. Wszyscy wokoło zdawali się być potrzebujący i warci uwagi zaś osobiście nie czuła, że powinna zająć się sobą. Dzięki upartości oraz świetnemu wykształceniu udało jej się wprowadzić szereg zmian w kulturze oraz kontaktach społecznych w jakich miała możliwość uczestniczyć.
Informacje o książce:
Tytuł: Pozłacany Róg. Tom II
Tytuł oryginału: Pozłacany Róg. Tom II
Autor: Doda Około – Kułak
ISBN: 9788379420339
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014