Recenzje książek

Zagadka śmierci Strufiego – Piotr Czubowicz

Recenzja książki Zagadka śmierci Strufiego

Zagadka śmierci Strufiego
Piotr Czubowicz

Zagadka śmierci Strufiego jest pierwszą powieścią Piotra Czubowicza. Autor jest z zawodu tancerzem i choreografem. Biegle posługuje się językiem angielskim, a także językiem hiszpańskim i francuskim. Być może właśnie dlatego główny bohater jego powieści jest Hiszpanem, a akcja dzieje się we Francji.

Juan jest młodym chirurgiem. Od września ma rozpocząć prace w jednym z najlepszych szpitali w Barcelonie. Jednak przed jej rozpoczęciem udaje mu się wybrać na dwa miesiące wakacji na Lazurowe Wybrzeże i zatrzymać się w apartamencie rosyjskiego multimilionera Vladimira. Juan jest pod wrażeniem miejsca jak również wspaniałego apartamentu. Niestety jego piękne i spokojne wakacje psuje pewien martwy kot, którego Juan znajduje na tarasie. Jak się później okazuje nieżywy zwierzak wiele namiesza w sielskich wakacjach młodego lekarza. Jednak osłodą na te wszystkie nieplanowane i niemiłe przygody staje się Oksana – młoda i piękna dziewczyna, którą Juan poznaje w klubie nocnym w Monako. Okazuje się również, że nie tylko nieszczęsny kot jest zmartwieniem Juana zakłócającym spokój urlopu. Dodatkowo Vladimir skała mu parę niemoralnych propozycji. Hiszpan staje przed szansą szybkiego, łatwego i niemałego zarobku. Niestety okazja wzbogacenia się jest możliwa w sposób nie do końca legalny i sprzeczny z jego sumieniem. Widzimy wewnętrzną walkę głównego bohatera pomiędzy działaniem niezgodnym z własnymi zasadami, a z drugiej strony obawą popadnięcia w niełaskę gospodarza i możliwością zdobycia dużych pieniędzy, które zdecydowanie by mu się przydały.

Większość akcji w powieści dzieje się na Lazurowym Wybrzeże – miejscu cudownym, niezwykłym po prostu wymarzonym do zamieszkania. Jednak jak odkrywa Juan ludzie nie żyją tu jak w bajce. Nawet tutaj w miejscu, które wydaje się być istnym rajem na ziemi, nie da się uciec przed problemami zwykłego szarego świata. Mieszkańcy zmagają się z alkoholizmem, problemami małżeńskimi, smutkiem po śmierci najbliższej osoby czy walczą z depresją. Jak widać, nie ważne czy mieszka się nad pięknym morzem, w przeludnionym mieście z nieczystym powietrzem czy w małej biednej wsi, z przeciwnościami losu trzeba zmagać się i walczyć wszędzie.
Dzięki bohaterowi poznajemy nie tylko samo Lazurowe Wybrzeże, ale podróżujemy z nim również do Monako czy Włoch, płyniemy do Sardynii i Korsyki. Jednak gdyby ktoś poszukiwał rozległych i szczegółowych opisów miejsc tu tego nie znajdzie, wszystko jest zwięźle i na temat. Poznajemy świat bogaczy, który jest dostępny tylko nielicznym. Pływamy prywatnym jachtem, czy uczestniczymy w luksusowym przyjęciu z ludźmi m.in. z świata polityki, gdzie jedzenie szykują najlepsi kucharze, grają najlepsi didżeja, a na gości czekają same wyszukane atrakcje

Zagadka Śmierci Stufiego jest zaliczana do powieści sensacyjnych, sam tytuł również sprawia takie wrażenie. Niestety uważam, że nazwanie tej książki właśnie powieścią sensacyjną jest trochę na wyrost. Przyznam, że zakończenie mnie zaskoczyło, jednak ogólnie rzecz ujmując, w powieści za mało było sensacji. Akcja wcale nie toczyła się szybko, fabuła nie utrzymywała w ciągłym napięciu, niewiele było dramatycznych zwrotów akcji. Momentami powieść zahaczała o romans. Jednak moim zdaniem autor ma wielki potencjał i z ciekawością ściągnęłabym po jego kolejne książki.

Co zrobi Juan? Czy przyjmie propozycje Vladimira, czy je odrzuci? Czy spotkanie z Oksaną to tylko przelotny romans, czy prawdziwa miłość na całe życie? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Informacje o książce:
Tytuł: Zagadka śmierci Strufiego
Tytuł oryginału: Zagadka śmierci Strufiego
Autor: Piotr Czubowicz
ISBN: 9788379420490
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać