Czy wiedząc to, co dziś wiemy, można by zmienić historię Polski? Czy wtedy, po 11 listopada 1918 roku, nie potrzebowalibyśmy, jak wspomniał prezydent Bronisław Komorowski, powtórnie odzyskiwać niepodległość 4 czerwca 1989 roku? W jaki sposób można by odwrócić niekorzystny dla nas bieg dziejów? Nic prostszego: przenieść się w przeszłość.
W taką podróż udała się grupka oficerów wojska polskiego i uczniów liceum. Dziwnym zbiegiem okoliczności w Genewie, przed Wielkim Zderzaczem Hadronów znalazła się elita armii wraz z licealnymi geniuszami, zwycięzcami wieloprzedmiotowej olimpiady, którzy w nagrodę mieli zwiedzić najnowocześniejsze w Europie laboratorium. Podczas przeprowadzanego tam doświadczenia zdarzył się wypadek i wspomniana grupa przeniosła się w czasie. Znalazła się w latach 20 XX wieku i z powodu patriotycznych pobudek jak i zbiegu okoliczności postanowili zmienić historię kraju nad Wisłą. Ich największą pomocą okazał się laptop. Dzięki inteligencji, umiejętnościom i charyzmie udało się utworzyć z Polski prawdziwego gospodarczego Tygrysa. Jednak wrogie mu państwa nie spały, i za pomocą działań wywiadowczych, dywersji i zamachów starały się zniszczyć powoli rysującą się pomyślność kraju. Efekt ich knowań pozostaje do końca książki niepewny, tak jak efekt rozgrywki polskiego wywiadu w Rosji. Książka się kończy. Tyle o fabule. A jak wykonanie?
Książkę czyta się dość przyjemnie (szczególnie opis narodowej zgody rosnącej w potęgę Polski podczas gdy historia potoczyła się zgoła inaczej). Fabuła jest trochę naciągana, lecz autora można pochwalić za bogactwo drugoplanowych postaci, miejsc i zdarzeń które (w oryginalnych realiach), można odnaleźć w szczegółowych książkach naukowych. Rozwój Rzeczpospolitej, jaki za sprawą przybyszy z przyszłości wyłaniający się z kart książki i ucięty w odpowiednim momencie, jest bardzo ponętny, lecz pozbawiony nawet szczypty dramatyzmu. Po ciekawym początku, Czytelnik na większe emocje (nie licząc humorystycznych opisów polskiego kombinatorstwa), musi czekać prawie do końca. Cudowne zbiegi okoliczności (jak chociażby zebranie się właśnie takiej grupy osób przed drzwiami CERN), które doprowadziły do zmiany losów Polski, trącą banałem. Niemniej jednak, na jesienną depresję (którą potęgują komentarze po manifestacji z okazji 11 listopada), książka ta wydaje się świetnym i lekkostrawnym lekarstwem.
Informacje o książce:
Tytuł: Asymetria. Rosyjska ruletka.
Tytuł oryginału: Asymetria. Rosyjska ruletka.
Autor: Piotr Gibowski
ISBN: 97883935415
Wydawca: Aspe Tonus
Rok: 2012