Inferno - Dan Brown - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Inferno – Dan Brown

Recenzja książki Inferno - Dan Brown

Inferno
Dan Brown

Skomplikowane zagadki, uciekający czas i zagrożenie dla całego świata – Inferno – kolejna odsłona Dana Browna.

Kiedy usłyszałam o pojawieniu się nowej książki autora Kodu Leonarda da Vinci, przeczuwałam, że mogę się spodziewać czegoś naprawdę ciekawego. Moje apetyty podsycił fakt, że akcja powieści jest ściśle powiązana z dziełami Dantego. Zaś ja uwielbiam to, kiedy w książkach pojawiają się naprawdę istniejące pozostałości po naszych przodkach. Ale może na początek warto zacząć od małego streszczenia.

Robert Langdon, bohater znany już wielbicielom książek Dana Browna, budzi się w szpitalu, nie mając pojęcia, o co chodzi. Nie przypomina sobie, aby wydarzył się jakiś wypadek. Okazuje się więc, że cierpi na amnezję, która dotyczy tylko dwóch minionych dni. Znany amerykański profesor spogląda przez okno i zamiera. Uświadamia sobie bowiem, że znajduje się daleko od domu – w innym kraju, na innym kontynencie – we Florencji. Wkrótce w odwiedziny przychodzi do niego pewna kobieta, którą jednak nie wpuszczono do sali szpitalnej Roberta. Lekarz, który jej tego zabronił, ginie od kuli. Robert Langdon widząc, co jest grane, ucieka więc w towarzystwie swojej pani doktor, Sienny. Sprawa jednak okazuje się o wiele bardziej skomplikowana, aniżeli mogłoby się wydawać na początku. Główny bohater odnajduje w swojej kieszeni dziwny przedmiot. Po jego otwarciu, wyświetla się laserowy obraz piekła, którego pierwowzór namalował sam Botticelli.  Robert, jako wybitny znawca, odkrywa z czasem, że laserowy obraz nie jest dokładnym odzwierciedleniem oryginalnego piekła Botticellego. Ktoś celowo pozmieniał w nim kolejność kręgów piekielnych i dodał litery tworzące tajemnicze słowo. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Profesor oraz pani doktor, są przez kogoś nieustannie ścigani. Kto jednak pragnie ich śmierci? Czy Robert zrobił coś złego? I co oznacza owy przedmiot ukazujący nieco zmienioną mapę piekieł? Do tego dochodzą koszmarne wizje, które co jakiś czas dręczą profesora. Kobieta otoczona wijącymi się ciałami, to niezrozumiały dla Roberta obraz, który co jakiś czas powtarza się w jego głowie. Czy ma to jakieś znaczenie?

Dan Brown zabiera nas w podróż po cudownych zabytkach Florencji i Wenecji. Poznajemy niesamowite obrazy, budowle oraz wybitne postacie. Zawsze podczas czytania książek tego autora, szukam w Internecie wiele informacji na temat wspomnianych obiektów, bo żadnej historyk nie potrafi mnie zainteresować przeszłością i sztuką tak, jak to robi Dan Brown. Konie św. Marka, maska pośmiertna Dantego, La Mappa dell’Inferno Botticellego – to naprawdę niesamowite dzieła mające ciekawą historię. Nie poznałabym ich, gdyby nie Inferno.

Akcja rozgrywająca się w interesujących miejscach, niesamowite zwroty wydarzeń, wplecione tło historyczne i wiele zagadek do rozwiązania – to wszystko zwieńczone zaskakującym zakończeniem sprawia, że Inferno na długo zapada w pamięć.
Niejednokrotnie, kiedy wydaje nam się, że coś przewidujemy, okazuje się, że byliśmy w ogromnym błędzie. Dan Brown wodzi nas za nos, wprowadza w ślepe zaułki i łudzi, a wszystko po to, aby Inferno z każdą kolejną stroną, było coraz bardziej zaskakujące i zachęcało do dalszego zgłębiania się w opowieść.

Kto jest tym złym i komu można zaufać? Czy można ocalić świat przed genialnym szaleńcem, a może jego ekscentryczne tezy wcale nie są takie szkodliwe? Dlaczego tak wiele osób zaangażowanych jest w jedną sprawę i komu uda się osiągnąć najwięcej? Radzę sięgnąć po Inferno, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Książkę polecam poszukiwaczom przygód – mężczyznom i kobietom w każdym wieku. Wielbicielom sztuki i historii, ludziom kochającym zagadki, a przede wszystkim tym, którzy polubili Roberta Langdona w innych książkach Dana Browna. Ów autor i tym razem nie zawiódł.

[learn_more caption=”Zobacz inną recenzję (autor: MonikaSylwiaB)”]

Inferno, prezent książkowy, który dostałam pod choinkę, było jedną z najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałam. Dana Browna nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – to autor kilku światowych bestsellerów, na czele z legendarnym już Kodem Leonarda da Vinci. Historia jaką wykreował w Inferno jest niezwykła. Jej główny bohater, Robert Langdon, wybitnej sławy specjalista od symboli, staje się uczestnikiem nieprawdopodobnych wydarzeń. Oto bowiem niejaki Bertrand Zobrist, genetyk, powziąwszy szalony pomysł ochrony ludzkości przed samozagładą, pragnie wcielić w życie jego chore założenia. Największe zagrożenie dla przyszłości ludzi na Ziemi upatruje w niepohamowanym wzroście liczby ludności, który w kontekście ograniczonych zasobów naturalnych, musi doprowadzić, jego zdaniem, do globalnej katastrofy, bratobójczych walk o przetrwanie i degrengolady. Wielką siłą tej książki przedstawienie współczesnej wersji walki dobra ze złem, opartej na realnych problemach dzisiejszego świata. Oprócz mistrzowsko skrojonej akcji sensacyjnej oraz wyraźnego wątku kryminalnego, Inferno oferuje coś smacznego również dla wielbicieli szeroko pojętej sztuki. Oczywiście już sam tytuł Inferno (z włoskiego: piekło) nawiązuje do Boskiej Komedii Dantego Alighieri i bynajmniej nie jest to jednorazowy zabieg Browna. Fabuła powieści jest bowiem nasycona odwołaniami do wybitnych dzieł sztuki i wielkich artystów, jak choćby Botticelli czy Michał Anioł. Ponadto autor funduje czytelnikom pasjonującą wycieczkę po pięknym włoskim mieście, Florencji, niegdysiejszej kolebki czołowych renesansowych artystów, polityków, filozofów. Co do kwestii stylistyczno-językowej, to rzecz jasna książka ta wpisuje się w kanon świetnej powieści sensacyjnej i całkiem niezłego kryminału. Jak na literaturę popularną przystało napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, ale co mnie bardzo cieszy, bez rzucania mięsem na lewo i prawo. Natomiast, na kanwie pojawiających się zarzutów, iż Brown napisał kolejną tanią, sprzedajną książkę i generalnie jest grafomanem, pragnę zwrócić jeszcze raz uwagę na niebywały talent pisarski tego autora. Ma on ogromny potencjał, nieograniczoną wyobraźnię, wiedzę i fantazję, a przy tym podejmuje aktualne i niekiedy kontrowersyjne tematy, podając je w sposób, który sprawia, że nie można oderwać się od lektury książki liczącej, tak jak w tym przypadku, niemal sześćset stron. Inferno to wybitne dzieło literackie. Dzieło na miarę naszych czasów.

[/learn_more]

Informacje o książce:
Tytuł: Inferno
Tytuł oryginału: Inferno
Autor: Dan Brown
ISBN: 9788375087123
Wydawca: Sonia Draga
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content