Do tej pory na rynku literackim pojawiło się, sporo książek ukazujących życie kobiet w kulturze muzułmańskiej. Wiele z tych historii jest naprawdę trudnych i niezwykle okrutnych. Z pewnością też większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niską pozycję w tej kulturze zajmuje kobieta. Często traktowana jest na równi ze zwierzętami, chociaż nierzadko zdarza się, że nawet bydło domowe jest lepiej traktowane niż ona. Prawo szariatu w krajach Islamskich stawiane jest wyżej niż prawa człowieka. Nadia Hamid doświadczyła tego na własnej skórze. Wyszła za mąż w latach 80. za Libijczyka studiującego w Polsce. Nie zdawała sobie wtedy sprawy z tego, jak bardzo jej mąż potrafi się zmienić w zależności od tego, gdzie mieszka i jakie prawo obowiązuje w danym miejscu. Po urodzeniu dziecka wyjechała z nim do jego ojczyzny, gdzie inne wyznanie, kultura patriarchalna, dyskryminacja i jawna przemoc wobec kobiet, a także prawo szariatu podzieliło ich związek, zmieniając jej codzienne życie w istne piekło. Nadia napisała do tej pory kilka książek, w których opisuje to, co spotkało ją ze strony męża muzułmanina. Jednak powieść „Fatma. Moja arabska teściowa” nie skupia się na doświadczeniach Nadii, ale opisuje życie, z jakim przyszło się zmierzyć jej teściowej.
Fatma urodziła się jako czwarte dziecko w skromnej muzułmańskiej rodzinie mieszkającej w Libii. Jak każda dziewczynka wychowująca się w tej kulturze, już od najmłodszych lat uczona była posłuszeństwa i pokory wobec ojca, braci oraz przyszłego męża. Wzbraniała się przed małżeństwem, jednak gdy okazało się ono nieuniknione, miała nadzieję, że trafi na kogoś, kto będzie ją szanował i liczył się z jej zdaniem. Niestety już w noc poślubną zderzyła się z okrutną rzeczywistością. Tuż po zakończeniu świętowania, jej mąż Ahmed zgwałcił ją tak brutalnie, że przez następny tydzień krwawiła, nie potrafiąc wstać z łóżka i normalnie chodzić. Zdała sobie sprawę z tego, że od tej pory jej życie właśnie tak będzie wyglądało i że nic tego nie zmieni. Bita i wykorzystywana przez męża, urodziła mu córeczkę, a jak wiadomo w kulturze muzułmańskiej posiadanie dzieci płci żeńskiej, odbierane było jako wstyd. Co ciekawe, za czasów przed islamem, w niektórych plemionach Arabowie z nienawiści do dziewczynek, zakopywali je żywcem po urodzeniu. Niestety los doświadcza Fatmę jeszcze bardziej, ponieważ Ahmed przyprowadza do domu drugą żonę, co ani dla niej, ani dla nowej wybranki nie jest niczym przyjemnym. Jedyne pocieszenie, jakie jej pozostaje to narodziny syna, dzięki któremu wzmocniła swoją pozycję w rodzinie i przelała na niego całą miłość, którą miała w sercu. Nocami modli się o niego i o jego przyszłość. Gdy Muchtar dorasta, wyjeżdża na studia do Polski, gdzie zakochuje się i zawiera związek małżeński z Nadią. Oznajmia rodzinie, że będzie mieć dziecko i przeprowadzi się wraz ze swoją żoną do Libii. Serce Fatmy nie jest w stanie znieść takiej goryczy. Zatruwa życie swojej synowej, podjudza syna przeciwko niej i co więcej, do tej pory bogobojna Fatma rzuca przekleństwa na dziewczynę i jej nienarodzone jeszcze dziecko.
Wydaje się, że kobieta, która sama doznała przemocy i nienawiści ze strony własnego męża, będzie w stanie wesprzeć i okazać pomoc drugiej kobiecie postawionej dokładnie w takiej samej sytuacji. Prawda okazuje się jednak inna, ponieważ „zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zmienia żyzną glebę w nieużytek”. Książka nie tylko jest obrazem wewnętrznych przeżyć Fatmy, ale pokazuje patriarchalny świat z perspektywy kobiety. Zatrważające jest to, że nie mamy tu do czynienia z fikcją literacką, ale z czystą prawdą. W kulturze muzułmańskiej najważniejsi są mężczyźni, to ich potrzeby mają być zaspokajane, kobiety mają być posłuszne i wdzięczne za wszystko, co je spotyka, nawet za kary cielesne i poniżanie. W całej tej historii najbardziej przerażające jest to jak, kobieta, która sama wcześniej przechodziła taki koszmar, jest w stanie drugiej kobiecie zgotować podobny, a może i jeszcze gorszy los.
Informacje o książce:
Tytuł: Fatma. Moja arabska teściowa
Tytuł oryginału: Fatma. Moja arabska teściowa
Autor: Nadia Hamid
ISBN: 9788382191844
Wydawca: Novae Res
Rok: 2021