Salvador Dalí. Każdy kto zna jego sztukę, nie ominie tej pozycji z obojętnością tak jak i ja. To jeden z moich ulubionych artystów którego podziwiam od dawien dawna. Przyznaje, że mieszkając we Wrocławiu w czasach wystawy „Grafika Salvador Dalí” w Muzeum Historycznym Ratusz trwającej od 10 sierpnia do 10 października roku 1998, stałam ponad dwie godziny by kupić bilet i zobaczyć te niezwykłe prace pochodzące z prywatnej kolekcji Heinza Essa. Byłam pod wrażeniem gdyż nie znane były mi te ryciny i grafiki, niektóre wykonane z użyciem złota.
Wiele obrazów olejnych Salvadora Dalí można było oglądać w telewizji, jak również w wydanych wcześniej albumach i książkach. I nawet ktoś, kto nie interesował się nigdy sztuką współczesną to zapewne widział choć jeden jego obraz. W nowym albumie przygotowanym przez wydawnictwo Arkady o nietypowych wymiarach 26 cm na 26 cm, oprócz przykładów jego twórczości, znajdziemy bardzo dużo informacji o życiu Mistrza, a także Muzie jego sztuki, ukochanej żonie Gali, która wiedziała jak rozsławić swego męża, będąc najlepszą modelką i towarzyszką tego ekscentrycznego, surrealisty, skandalisty oraz niepoprawnego geniusza.
„Tak wierzę, że jestem zbawicielem sztuki współczesnej…”
Z książki dowiemy się jaki był w dzieciństwie, że miał brata, kiedy stracił matkę, co lubił, jak rozpoczęło się zainteresowanie malarstwem i sztuką. Gdzie mieszkał, których artystów znał i cenił, kto był natchnieniem malowanych w danym okresie obrazów i jak, kiedy i gdzie zakończył życie. Dowiemy się też o Gali jaka była, kiedy poznała się z Dalím oraz jaki był ten związek artysty i człowieka którego jedni kochali, a inni nie znosili. Poznamy tu prace z początkowego okresu twórczości od lat dwudziestych do późnych siedemdziesiątych. Będziemy mile zaskoczeni niezwykle dużą ilością zdjęć obrazów olejnych, jak również fotografii z samym artystą. Ja sama czytając i oglądając ten album dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie wiedziałam i które odrobinę zmieniły mój obraz Salvadora Dalí jaki wytworzyłam w latach wcześniejszych, nie mając dostępu do informacji zawartych akurat w tym albumie.
„W 1934 roku, tuż przed wyjazdem do Ameryki, malarz został postawiony przed sądem koleżeńskim surrealistów i poproszony o wyjaśnienia, ponieważ, zdaniem większości, okazywał niezdrowe zainteresowanie Hitlerem, widząc w nim temat surrealistyczny – fascynującą postać o wielkim potencjale. Dalí wykpił możliwość ocenzurowania jego wolnej wyobraźni, a nawet zaproponował komitetowi stworzenie serii prac homoerotycznych przedstawiających dwóch koryfeuszy ruchu – Bretona i siebie – odbywających ze sobą akt płciowy.”
W albumie znajdziemy dużo informacji o jakich głośno nie mówi się przy jego obrazach oraz sporo ciekawostek. Między innymi, że wypracował sobie nawet markę w świecie mody, znał Else Schiaparelli czy Coco Chanel. Był autorem baletu Bachanalie, a jego sukces zapoczątkował zainteresowanie Dalego działalnością teatralną, tworzeniem projektów własnych. Miał też swój moment w filmie dzięki scenariuszowi jaki napisał razem z Luisem Buñuelem o tytule „Pies andaluzyjski”, określany arcydziełem surrealistycznym, które wywarło poważny wpływ na historię kina.
Muszę jeszcze wspomnieć, że obrazy z tego albumu które akurat mnie zachwycają to: „ Dziewczyna przy oknie”, Archeologiczna reminiscencja „Anioła Pańskiego” Milleta, „Trwałość pamięci”, „Twarz paranoika”, „Oblicze wojny”, „Róża” i wiele innych, tu każdy znajdzie na pewno swój ulubiony bo jest to przegląd twórczości z całego życia tego artysty. Jak dla mnie świetnym dodatkiem są fotografie z Dalím, którego wizerunek był znany i rozpoznawalny dzięki jego wąsom które sam nazywał „antenami”.
Album jest pięknie wydany w twardej okładce z obwolutą i jednym z bardziej znanych obrazów z przodu – „Trwałość pamięci”, zaś z tyłu „Wniebowstąpienie Chrystusa (Pieta)”. Wewnątrz mamy pięć głównych rozdziałów, w których śledzimy kolejne etapy życia artysty, a lity tekst przeplatany jest grafikami i cytatami samego Mistrza. Znajdziemy również źródła fotografii oraz indeks, który ułatwia odszukanie interesującego nas obrazu.
Autorem jest nieznany jak dla mnie Julian Beecroft, autor piszący o sztukach pięknych, wcześniej wydał między innymi: „Pierre-Auguste Renoir. Arcydzieła sztuki”, „Claude Monet: Lilie wodne i Ogród Giverny”. Na koniec krótko mówiąc: Album to pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się sztuką, zwłaszcza nowoczesną.
Informacje o książce:
Tytuł: Salvador Dalí. Mistrz sztuki nowoczesnej
Tytuł oryginału: Salvador Dalí. Master of Modern Art
Autor: Julian Beecroft
ISBN: 9788321350202
Wydawca: Arkady
Rok: 2017