Literatura dziecięca

Tropiciele faktów. Lasy deszczowe – Will Osborne, Mary Pope Osborne

Recenzja książki Tropiciele faktów. Lasy deszczowe - Will Osborne, Mary Pope Osborne

Tropiciele faktów. Lasy deszczowe
Will Osborne, Mary Pope Osborne

Lasy deszczowe” to kolejny tom serii „Tropiciele Faktów” autorstwa Willa Osborne’a i Mary Pope Osborne. Stanowi on rozszerzenie informacji zawartych w książce opisującej przygody Ani i Jacka w dorzeczu Amazonki. Autorzy edukują w niej na temat fauny i flory Ameryki Południowej w tym regionie.

Popularnonaukowa seria „Tropiciele faktów” powstała w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez czytelników. Chętnych, by zdobyć więcej wiedzy na tematy przybliżane w książkach przygodowych było wielu. Bazując na konsultacjach naukowych i różnorodnych źródłach wiedzy, autorzy stworzyli małe zbiory podstawowych informacji, dzięki którym głodni wiedzy czytelnicy mogli bez przeglądania wielu źródeł znaleźć szybko te informacje, które ich interesowały. Kluczowe jest to, że zostały one opisane w sposób, który jest jasny i zrozumiały dla najmłodszych.

Kolejne rozdziały „Lasów deszczowych” mają za zadanie zapoznać czytelnika z niezwykłym i niepowtarzalnym klimatem. W pierwszym rozdziale pod tytułem „Lasy deszczowe” czytelnik dowiaduje się, co znaczy to pojęcie i gdzie występują tropikalne lasy deszczowe. W kolejnym rozdziale opisane i rozrysowane zostały kolejne piętra lasów, zarówno z ich roślinnością jak i zwierzętami. Trzeci, dość obszerny rozdział służy prezentacji roślin lasów deszczowych. Opisy są opatrzone zdjęciami bądź ilustracjami. Wielka szkoda, że nie są w kolorze. Po roślinach przychodzi czas na zwierzęta. Tutaj poznajemy te małe i tylko pozornie nieszkodliwe, jak i te duże, które potrafią się nieźle ukryć wśród drzew. Kolejny rozdział przybliża tryb życia plemion zbieracko-łowieckich i ogrodniczo-łowieckich żyjących na terenie lasów. Można dowiedzieć się jak wygląda ich dzień i czym różni się ich dorastanie w lesie od tego, którego doświadczają ludzie w miastach. Przedostatni rozdział opisuje dary lasów deszczowych, czyli, to, z czego każdy z nas korzysta, a nie każdy wie, skąd pochodzi. Dzieci mogą wyruszyć na wyprawę po domu, po to, by odkryć, jak wiele „skarbów” pochodzi z opisywanych regionów. Ostatni rozdział jest lekcją ekologii i tego, czym grozi wycinanie i niszczenie lasów deszczowych.

Wśród plusów książki należy wymienić jej przejrzystość i kolejno wynikające z siebie rozdziały. Informacje są przystępne i opisane tak, by nie trzeba było szukać w słownikach trudnych pojęć. Na końcu książki są informacje o tym, gdzie można pogłębić swoją wiedzę. Odniesienia do książek, filmów i stron internetowych wzbogacone zostały o zalecane wycieczki do ogrodów zoologicznych, w których „na żywo” można zobaczyć te gatunki, o których się czytało. Wielkim minusem, który również dostrzegałam w poprzednich częściach serii, ale tutaj szczególnie to razi, jest brak kolorowych ilustracji. Dotychczas z książek, które czytałam o dżunglach kolor zielony wręcz kapał. Fascynacja tym obszarem dzięki temu tylko wzrastała. Tutaj bardzo mi tego brakowało, jednak biorąc pod uwagę cenę książki, trzeba liczyć się z tym, że oszczędność będzie dotyczyć zastosowania koloru czarnego w druku.

Informacje o książce:
Tytuł: Tropiciele faktów. Lasy deszczowe
Tytuł oryginału: Fact Tracker. Rainforest
Autor: Will Osborne, Mary Pope Osborne
ISBN: 9788365087843
Wydawca: Mamania
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać