Poradniki

Znajdź w życiu sens – Emily Esfahani Smith

Recenzja książki Znajdź w życiu sens - Emily Esfahani Smith

Znajdź w życiu sens
Emily Esfahani Smith

Niezręcznie przetłumaczony tytuł książki Emily Esfahani Smith – „Znajdź w życiu sens” – pozornie nie wyróżnia się niczym wśród innych tytułów na półce księgarni uginającej się od poradników „jak zostać szczęśliwym w jeden weekend”. Sama książka wyróżnia się jednak znacznie, dobitnie uświadamiając, że pogoń za szczęściem nie sprawi nic prócz uczynienia nas nieszczęśliwymi.

Żyjemy w kulturze sukcesu, w której niebycie szczęśliwym jest rodzajem faux-pas mogącym wprawić w socjalne zakłopotanie, gdy wyznane wynurzy się w zwyczajnej rozmowie. Widocznie z amerykańskiego stylu życia zaczerpnęliśmy znacznie więcej niż frytki, kolę i filmy z happy endem. Kreowane w social mediach obrazy nas samych, przedstawiają zazwyczaj topowe doznania z szerokim uśmiechem na twarzy. „Szczęścia” jest chyba najczęściej składanym życzeniem i pragnieniem, które motywuje do działań. „Szczęście” to mityczny stan obiecany kroczącym na drodze sukcesu, gdzieś tam, czeka na końcu ścieżki pełnej wyrzeczeń. Wystarczy, że bardzo chcesz! Wystarczy, że będziesz ciężko pracować!

Tyle że nie ma żadnej ścieżki — zdaje się uświadamiać nas Emily Smith — a uganianie się za obiecanym szczęściem to marchewka na kiju. Jedyne co ma znaczenie to dziejące się tu i teraz życie, którego wypełnianie sensem jest procesem z pogranicza sztuki, nauki, religii i snu. A co ważniejsze — poczucie sensu nie jest ani tożsame, ani skorelowane z poczuciem szczęścia. Autorka wgłębiając się w meandry pozytywnej psychologii, analizuje wyniki badań ukazujące zależność (lub jej brak) między poczuciem sensu życia a poczuciem szczęścia.

Jak to jest, że w krajach najbogatszych poczucie szczęścia jest najwyższe, jednak często zatraca się poczucie sensu, a liczby samobójstw są rekordowe, podczas gdy w biednych krajach Trzeciego Świata brak szczęścia nie przeszkadza w poczuciu sensu życia? Badani mający na celu robić rzeczy dające im szczęście, faktycznie byli przez chwilę po eksperymencie bardziej szczęśliwi niż grupa mająca na celu robić rzeczy, które nadają ich życiu sens, jednak po kilku miesiącach sytuacja ta odwracała się, zapewniając dobre samopoczucie inwestującym w sens. Te i wiele innych wyników badań podane są w formie bardzo przyswajalnej, osnutej narracją autorki, która jest niezwykle obyta w kulturze i, co niezwykle ważne, szczera wobec czytelnika. Jej sposób przeżywania i myślenia o szczęściu i sensie oparty jest o historię filozofii, literaturę piękną i socjologiczną, a także psychologię kognitywną i pozytywną. W dodatku wnioski swoje opiera o bezpośrednie rozmowy z ludźmi, którzy tematyki tej doświadczają na co dzień np. oddając swoje miejsce w kolejce pogoni za szczęściem w zamian za wypełnienie życia sensem w opiece nad chorą matką.

Witold Gombrowicz napisał kiedyś, że najważniejszą cechą dobrego pisania (prócz braku pretensjonalności) jest to, by czytelnik uważał autora za uczciwego. Ja uwierzyłem Emily Esfahani Smith jak przyjaciółce, z resztą, dała ku temu wiele powodów opisując szczegółowo swoją pełną sufickiej miłości, młodość i intelektualne loty z czasu studiów. Jej życiowa mądrość wydaje mi się głęboko przemyślana i warta propagowania. Szczególnie w świecie, w którym pomimo niewyobrażalnego nigdy wcześniej dobrobytu wskaźnik zachorowań na depresję wciąż rośnie.
Jaka właściwie jest ta mądrość? Co autorka po dogłębnym przestudiowaniu tematyki szczęścia i sensu bycia ma do przekazania? Jakie działania mają sens? Próba uchwycenia trzystu stronicowej książki w krótkiej recenzji jest skazana na porażkę, ale wszystkim tym którzy po książkę nie sięgną, a i tak czytają już recenzję chciałbym przekazać posmak wniosków E.E. Smith. Wniosków opartych o rzetelne i wyczerpujące źródła, przesianych przez wrażliwość, której zaufałem:
1. Włącz się w coś większego niż Ty, stań się czegoś częścią, niech twoje działania służą nie tylko Tobie
2. Wypełnij życie refleksją i autorefleksją.

To książka mądra i autentyczna, ucząca poszukiwania czegoś głębszego niż wpajane nam kulturowo wzorce konsumowania w pogoni za poczuciem radości. To nie kolejna pozycja, która obieca Ci spełnienie warte pokazania na instagramie. Ale z pewnością pomoże w głębszym doświadczaniu życia takim, jakie ono jest. Ze wszystkimi smutkami i upadkami, z rezygnacją z siebie na rzecz poświęcenia. To zdrowa odtrutka na dzisiejszy imperatyw szczęścia. To droga do życia świadomego, pełnego autorefleksji i samopoznania.
Polecam komu mogę.

Informacje o książce:
Tytuł: Znajdź w życiu sens
Tytuł oryginału: The power of meaning
Autor: Emily Esfahani Smith
ISBN: 9788328708440
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać