Recenzje książek

Żmijowisko – Wojciech Chmielarz

Żmijowisko - Wojciech Chmielarz

Żmijowisko
Wojciech Chmielarz

Może zacznę od tego, że to moje pierwsze spotkanie z autorem – przyznaje bardzo udane. Uwielbiam tajemnicze thrillery od których nie można się oderwać aż do rozwiązania zagadki mimo,że liczą sobie niemal 500 stron. Zaciekawiło mnie ,że mistrz kryminału stworzył powieść mojego ukochanego gatunku. Atutem jest dla mnie również to, że losy bohaterów przeplatają się w różnych strefach czasu. Tu tak jest – autor nazwał je WTEDY, TERAZ i POMIĘDZY. Czytelnik poznaje dzięki temu okoliczności które miały duży wpływ na teraźniejszość nie gubiąc się w natłoku informacji mimo, że fabuła jest bardzo złożona.

Głównym wątkiem „Żmijowiska” jest zaginięcie w tajemniczych okolicznościach nastolatki Ady, do którego dochodzi podczas obozu letniego. Dziewczyna jedzie na niego ze swoimi rodzicami. Na obozie bowiem po wielu latach ma odbyć się ich spotkanie z przyjaciółmi ze studiów. Niestety sytuacja na imprezie wymyka się spod kontroli. Alkohol i inne używki, dawne pretensje i skrywane uczucia doprowadzają do awantury i niespodziewanego szybkiego końca zabawy. Następnego dnia okazuje się, że nastoletnia córka pary zniknęła… Nikt z towarzystwa nie ma pojęcia co się mogło wydarzyć. Podejrzenia zaczynają padać na każdego z uczestników obozu. Już teraz nikt nie wydaje się przyjacielski. Rodzice dziewczyny popadają w czarną rozpacz, wykrzykując sobie wzajemne pretensje dotyczące również przeszłości. Tragedia jaka dotyka ich rodzinę krok po kroku niszczy ich relacje. Każdy na swój sposób próbuje poradzić sobie z emocjami. Matka dziewczyny szuka pomocy nawet u jasnowidzów co doprowadza ich rodzinne finanse do ruiny. I tak przez wiele miesięcy żyjąc w cieniu tragedii i nie mając żadnej wiadomości na temat córki ich małżeństwo w zasadzie przestaje istnieć.

Ale to było WTEDY.

TERAZ po roku od tragedii ojciec dziewczyny postanawia wrócić na miejsce zaginięcia, aby odnaleźć swoje dziecko. Jeśli nie odnajdzie jej ciała, chciałby na własną rękę przeprowadzić śledztwo które doprowadzi go do prawdy. Wybierając się ponownie do Żmijowiska musi na nowo zmierzyć się tym razem w głowie z tragicznymi wydarzeniami. Niestety mieszkańcy nie darzą go sympatią myśląc,że wraz z jego przybyciem znów wydarzy się tragedia. Po drodze ojciec dziewczyny zabiera ze sobą swoją dawną znajomą, która również była na miejscu tego tragicznego lata. Dziewczyna marząca o karierze pisarki literatury faktu postanawia pomóc w rozwikłaniu zagadki.

Już po przeczytaniu kilkunastu stron powieści wiemy, że bardzo ważnym wątkiem tego znakomitego thrillera jest… miłość: rodzicielska, małżeńska ale również ta sprzed lat niespełniona, platoniczna, nieszczęśliwa… Właśnie ona, co jest dość zaskakujące prowadzi do wielu konsekwencji i dramatycznych wydarzeń.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest psychika ludzka, która jak się okazuje w zależności od okoliczności jest bardzo zmienna i bywa wręcz niebezpieczna. Psychika, wyobraźnia, błędna interpretacja wydarzeń prowadzi bohaterów do popełniania wielu błędów, prowadzi do szaleństwa…

Mimo, że wątków i bohaterów jest naprawdę wiele szczególnie w tzw. sferze POMIĘDZY książka nie przytłacza. Autor po mistrzowsku nadaje spójność fabule, prowadzi nas za rękę po Żmijowisku ukazując przerażającą prawdę.

W czasie lektury moje emocje sięgały zenitu: byłam zszokowana, zła i oburzona jednocześnie. Moje podejrzenia, co do tego co się mogło wydarzyć z rozdziału na rozdział zmieniały się jak w kalejdoskopie. A teraz co do zakończenia… Cóż… ono dopiero zwala z nóg! Po przeczytaniu ostatniej strony oniemiałam i byłam totalnie zaskoczona. To sprawia, że zapamiętam lekturę „Żmijowiska” na bardzo długo.

A Was Kochani do czasu sięgnięcia po powieść zostawiam z pytaniami:

Co się stało z Adą?
Czy ojciec odnajdzie córkę?
Co naprawdę wydarzyło się na obozie?
Czy wszyscy są prawdziwymi przyjaciółmi?
Czy będą kolejne ofiary?
Kto jest winien tej tragedii?

Dawno żadna powieść nie wprawiła mnie w takie osłupienie. To nie był typowy thriller psychologiczny, był tu wątek kryminalny i miłosny. To jest ogromny atut co czyni tą powieść wielowymiarową. Panie Wojciechu dziękuję za niesamowitą podróż i ogromną dawkę emocji.

Informacje o książce:
Tytuł: Żmijowisko
Tytuł oryginału: Żmijowisko
Autor: Wojciech Chmielarz
ISBN: 9788365973375
Wydawca: Marginesy
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać