Tatuaż z lilią - Ewa Seno - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Tatuaż z lilią – Ewa Seno

Recenzja książki Tatuaż z lilią

Tatuaż z lilią
Ewa Seno

Ile może zmienić jeden tatuaż? Mam lepsze pytanie, ile może zmienić tajemnicza znajomość z pewnym przystojniakiem? Tak się składa, że w książce Tatuaż z lilią oba czynniki mogą zmienić nawet całe życie.

Nieszczęścia chodzą parami, niestety w przypadku Niny łatwiej będzie powiedzieć, że chodzą trójkami i czwórkami… A właściwie to nie będę się rozdrabniać, dla niej nieszczęścia chodzą całymi stadami! Na przysłowiowe „dzień dobry”, Nina zostaje bez chłopaka, którego nakrywa na ścisłej (dosłownie) znajomości ze swoją najlepszą przyjaciółką ergo zostaje również i bez przyjaciółki. Nie to nie koniec, tego samego dnia ginie jej ojciec i macocha. Dziewczyna zachowuje się jak na nastolatkę przystało i w przypływie nadarzającej się okazji robi sobie tatuaż i choć można byłoby powiedzieć, że wszystko wokół Niny nie wygląda najlepiej, po tajemniczym tatuażu, sprawy zaczną się naprawdę (!) komplikować.

Nina wyjeżdża do ciotki do USA i jeszcze w samolocie poznaje tajemniczego chłopaka, który robi na niej niemałe wrażenie. Dalej może się wydawać że będzie tylko lepiej. Przebojowa ciotka, piękny dom kilka metrów od plaży, oddani przyjaciele i krążący niczym planety, przystojni chłopcy… Ale licho nie śpi i wkrótce Nina zostaje wciągnięta w wydarzenie, w których jest kluczową osobą, ale jednocześnie, których ona sama kompletnie nie rozumie…

Przyznam szczerze, że po raz pierwszy przeczytałam książkę dla młodzieży, w której na główną bohaterkę spada tyle nieszczęść. Nina jest dość silną osobą, ale bardzo bym się zdziwiła gdyby nie przeżywała tego wszystkiego w sposób bardzo intensywny. Na szczęście Nina nie traktuje tych nieszczęść po macoszemu i ukazuje mi jako Czytelnikowi ludzką słabość, przez co stała się dla mnie bardzo rzeczywista. Załamuje się i nie zgrywa wojowniczej księżniczki, ale jednocześnie ukazuje, że po każdej tragedii można się podnieść, bo przecież życie płynie dalej,  z nami czy bez nas.

W książce podobała mi się również pierwszoosobowa narracja Niny. Dziewczyna znowu wykazuje się dużą dozą szczerości i autentyczność, a dodatkowo wprawia Czytelnika dobry nastrój, dzięki swojemu humorowi. Opisy są konkretne i nie nudzą, całkiem obrazowo przedstawiają sytuację, w której akurat znajduje się Nina, choć muszę przyznać, że przez to Czytelnik trochę traci na poznaniu dokładnie tego co dzieje się wokół dziewczyny. Widzimy tylko to co ona widzi i słyszymy tylko to co jej dane jest usłyszeć, i traci na tym opis gdy ze słonecznego USA przenosimy się do fantastycznej Mandory.

Książka jest idealna dla młodych osób, bo aż czuć od niej ducha młodości. Nina nie stroni od przystojnych mężczyzn (mimo solennych obietnic), a jednocześnie zachowuje swoją świeżość i młodzieńczy zapał. Nie jest to również książka, w której 18 latkowie trzymają się jedynie za ręce w nocy, co działa na plus jeżeli chodzi o autentyczność.

Jednak całość w mojej ocenie również nie jest pozbawiona minusów.  Świat w którym żyje Nina jest jak z bajki. Tak wiem, że przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, ale nawet z tą wiedzą jakoś trudno mi jest to wszystko zobrazować. Gdziekolwiek Nina nie pójdzie, czy się nie znajdzie, wszystko jest bajeczne. Również z nią samą jest się trudno utożsamić, gdyż czegokolwiek Nina się nie dotknie to praktycznie rzecz biorąc wszystko umie i w większości rzeczy jest najlepsza. Można jej zarzucić jedynie to, że wiąże się z niewłaściwymi facetami i to, że trzy różne osoby, w trzech różnych sytuacjach, musiały jej wyjaśniać tą samą historię, w której się znalazła. Nina uwierzyła we wszystko dopiero za trzecim razem, mimo iż wokół siebie miała całkiem sporo dowodów.

A cała historia, jest ciekawa, dobrze napisana i widać w niej zaangażowanie autorki oraz jej chęć przekazania wszystkiego Czytelnikowi, jednak nie jest zbyt nowa. Przypomina mi trochę baśnie (z tą wzmianką, że ta jest miejscami dla dorosłych), o królewnach i ich bajkowych królestwach, bo literackiej nowości nie mogłam się doszukać. Książka mnie nie zaskoczyła, a miejscami stała się przewidywalna. Jednak ciekawa jestem jak Nina poradzi sobie dalej, gdyż Tatuaż z lilią to tylko pierwsza część jej przygód.

Informacje o książce:
Tytuł: Tatuaż z lilią
Tytuł oryginału: Tatuaż z lilią
Autor: Ewa Seno
ISBN: 9788372293886
Wydawca: Feeria
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content