Literatura obyczajowa

Zimowy ogród – Kristin Hannah

Zimowy ogród - Kristin Hannah

Zimowy ogród
Kristin Hannah

Zimowy ogród” to piękna, wzruszająca powieść, w której każdy kolejny rozdział uświadamia nas, ile znaczy rodzina oraz ciepło domowego ogniska. Myślę, że to idealna książka na umilenie sobie jesienno-zimowych wieczorów, choć tak naprawdę sprawdzi się w trakcie każdej pory roku. Jednakże, dzięki swojemu przesłaniu zadziała kojąco jak balsam na duszę, przywróci wiarę w lepsze dni, a tym samym ogrzeje nas niczym ciepły koc. Dodatkowo, jest to portret trzech, całkowicie różnych, a także silnych, zdeterminowanych kobiet – matki oraz dwóch córek, które stają przed wieloma wyzwaniami oraz trudnymi życiowymi wyborami. Myślę, że większość czytelniczek będzie w stanie doszukać się wielu podobieństw i utożsamić się z głównymi bohaterkami, za sprawą zróżnicowanego wieku i problemów, z jakimi się zmagają na co dzień.

Tym razem Kristin Hannah, a więc amerykańska autorka, która jest znana polskim czytelnikom głównie za sprawą bestsellerowego „Słowika”, przedstawia nam historię opowiedzianą z dwóch perspektyw. Jedna z nich toczy się w teraźniejszości i ma miejsce w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony, historia przeplata się ze wspomnieniami Anji, matki, która w formie bajki zabiera nas w podróż do Leningradu, opętanego wojną. W trakcie jej opowiadań jesteśmy w stanie przenieść się oczami wyobraźni do Rosji w latach 40-tych oraz z zapartym tchem śledzić siłę i determinację ówczesnych mieszkańców, którym przyszło się zmierzyć z oblężeniem ukochanego miasta.

Książka ta przedstawia perypetie na pozór dwóch kompletnie różnych sióstr, Meredith i Niny. Starsza z nich, Meredith, to przykład uczynnej żony, matki, jak i córki, która na piedestale stawia potrzeby i dobro swojej rodziny. Zawsze postępuje dokładnie w taki sposób, aby w pierwszej kolejności zatroszczyć się o innych, spychając na bok swoje trudności czy marzenia. Meredith jest bardzo rzetelną i sumienną osobą, na której barkach spoczywa zajmowanie się rodzinnym biznesem, gdyż wie, że tym sposobem pomaga ukochanemu ojcu. Młodsza siostra, Nina, jest z kolei osobą, której ciężko zagrzać gdziekolwiek miejsce – bardzo ceni sobie niezależność oraz wolność w wielu aspektach życia, również w związku. Z racji wykonywanego zawodu – jest fotografką, dużo podróżuje po świecie, dokumentując egzotyczne miejsca i widoki, które zastała, choć te często budzą w niej skrajne emocje. Jednak niezależnie od tego, jak długo nie ma jej w rodzinnych stronach i ile kilometrów dzieli ją od domu, przyświeca jej myśl, że na jej powrót czeka Evan – ojciec, który przywita ją z otwartymi ramionami.

Choć siostry są całkowicie różne, łączy je jednak jedno – miłość oraz niezwykła, wręcz idylliczna relacja z ojcem, który jest powiernikiem ich sekretów oraz łącznikiem pomiędzy nimi a zamkniętą, trzymającą na dystans córki matką. To z tatą utożsamiają najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa oraz usilne próby naprawienia relacji z Anją, mamą. Kiedy Evan niespodziewanie umiera, świat trzech kobiet lega w gruzach – ani matka, ani córki nie potrafią odnaleźć się w tych, jakże przykrych, okolicznościach. Siostrom przyświeca jednak prośba ojca wypowiedziana na łożu śmierci – poznanie matki za sprawą opowiadanej przez nią bajki. Meredith i Nina stają przed trudnym zadaniem, lecz znajdują dzięki temu wspólny mianownik – pragnienie wysłuchania opowieści Anji oraz rozwikłanie zagadki, jaką w sobie skrywa. Siostry wierzą, że dzięki temu będą mogły się do niej zbliżyć i poczuć matczyne ciepło, którego tak im zawsze brakowało. Nie będzie to łatwe, niemniej młodsza z sióstr, Nina, jest motorem napędzającym do działania i nie pozwala im odpuścić.

Czy siostrom uda się odkryć skrywaną przez lata tajemnicę matki i dotrzeć do tego, kim tak naprawdę jest? Czy zgodnie z wolą ojca, opowieści Anji zbliżą całą trójkę? A co najważniejsze, czy matka wywiąże się z obietnicy nadanej mężowi i wpuści córki do swojego, skrywanego przez lata, świata?

Odpowiedź na te i wiele więcej pytań znajdziecie w, moim zdaniem, fenomenalnej książce „Zimowy ogród”, która uraczy Was zaskakującym, trzymającym w napięciu zakończeniem. Uważam, iż wszystkie osoby oczarowane „Słowikiem” tej samej autorki, odnajdą się w tej powieści i pochłoną ją z wypiekami na twarzy, odkrywając, jakie sekrety skrywa w sobie Anja oraz jak przeszłość determinuje to, jakimi jesteśmy ludźmi.

Informacje o książce:
Tytuł: Zimowy ogród
Tytuł oryginału: Winter garden
Autor: Kristin Hannah
ISBN: 9788381394086
Wydawca: Świat Książki
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać