Recenzje książek

Zanim zawisły psy – Jens Henrik Jensen

Recenzja książki Zanim zawisły psy - Jens Henrik Jensen

Zanim zawisły psy
Jens Henrik Jensen

Kolejny światowy fenomen trafił do Polski. Mowa tutaj o książce „Zanim zawisły psy” Jensa Henrika Jensena. Jest to pierwsza część trylogii o Nielsie Oxenie. Powieść w samej Danii rozeszła się w nakładzie ponad 140 tysiącach egzemplarzy, a prawa do tłumaczenia nabyły między innymi takie kraje jak Szwecja, Czechy, Finlandia, Niemcy i Holandia. Co więcej, prawa do filmowej adaptacji cyklu nabyła ta sama agencja GoodCo Films, która wcześniej zekranizowała między innymi sagę „Millennium” Stiega Larssona oraz seriale o Kurcie Wallanderze i inspektor Irene Huss.

Autor książki ukończył Duńską Szkołę Dziennikarstwa, uwielbia on historie z drugim dnem, gdzie można doszukiwać się drugiej warstwy, innego znaczenia. Jego powieści są zróżnicowane, zawierają zarówno elementy thrillera, kryminału, jak i dramatu obyczajowego. Tak jak to widać w „Zanim zawisły psy”, Jensen jest fanem teorii spiskowych. Recenzowana pozycja nie jest jego debiutem, napisał on wcześniej kilka innych książek, między innymi trylogię o agencie Kazanskim, czy trylogię o policjantce Ninie Portland. Niemal wszystkie powieści autora stają się od razu bestsellerami i są wydawane w wielu krajach europejskich. Nie miałam do tej pory styczności z twórczością autora, dlatego cieszę się niezmiernie, że jedna z jego książek wreszcie trafiła w moje ręce.

Na początku powieści poznajemy Nielsa Oxena, człowieka zagadkę, byłego żołnierza duńskich sił specjalnych, który wielokrotnie był odznaczany za odwagę. Mężczyzna brał udział w wielu misjach, po powrocie z ostatniej z Afganistanu mieszka w jednej z dzielnic Kopenhagi. Jego życie można porównać do wegetacji, tak jak wielu weteranów, tak i jego męczy syndrom stresu pourazowego. Jego małżeństwo się rozsypało, z synem nie ma praktycznie żadnego kontaktu, jedynym jego towarzyszem doli i niedoli, głównie tej drugiej, jest wierny przyjaciel pies. Pewnego dnia mężczyzna postanawia zaszyć się w głuszy, poszukać spokoju i uwolnić się od gnębiących go demonów, w dalekich lasach północnej Jutlandii. Wszystko wydaje się być dobrze, dopóki zupełnie przypadkiem nie zostaje wciągnięty w wir policyjnego śledztwa, gdzie razem z agentką Franck stawia czoła kolejnym przeciwnościom, aby wspólnie ułożyć przerażającą układankę. Pewnie zastanawiacie się jaki przypadek może wciągnąć pustelnika w sam środek policyjnej akcji, a no taki, że jak jest się zbyt ciekawskim to, może się to odbić czkawką w najbardziej nieoczekiwany sposób. Oxen, pewnego dnia postanawia się przyjrzeć z bliska pewnemu zamkowi, który znajduje się nieopodal jego obozowiska, pech chce, że dochodzi tam do zbrodni, a policja na miejscu zdarzenia odnajduje wiele śladów wskazujących na obecność Nielsa w czasie zbieżnym ze zbrodnią, co czyni go podejrzanym. Sprawa staje się dla niego walką o śmierć i życie, mężczyzna musi wybronić się z przypisywanego mu przestępstwa.

Szczerze muszę przyznać, że bardzo polubiłam głównego bohatera, jego zagadkowa osobowość i zamknięty charakter sprawiły, że z każdą stroną kibicowałam mu coraz bardziej i miałam nadzieję, że uda mu się oczyścić ze stawianych mu zarzutów, czy mu się udało? Tego już Wam nie mogę zdradzić. Zapałałam również sympatią do jego partnerki, kobiety, która pomimo tego, że wydaje się trzymać wszystkich na dystans, jakimś cudem zaprzyjaźnia się z drugim, zamkniętym w sobie, człowiekiem. Tak naprawdę ta dwójka tworzy swojego rodzaju spektakularny duet, jak w znanej piosence „a gdy się zejdą raz i drugi kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach”, tutaj on weteran wojenny z syndromem stresu pourazowego, ona kobieta bez nogi (straciła ją w jednej z akcji policyjnych, w których brała udział), oboje skrzywdzeni przez los, jednak pełni ogromnej determinacji, aby rozwiązać zagadkę. Tak naprawdę mam nadzieję, że autor połączy ich losy w dalszych częściach trylogii i być może coś między nimi zaiskrzy również w strefie prywatnej.

Myślę, że książka Jensena jest dobrą pozycją na polskim rynku wydawniczym, lektura jej była lekka i przyjemna, Myślę, że chętnie poznam dalsze losy Oxena.

Informacje o książce:
Tytuł: Zanim zawisły psy
Tytuł oryginału: De hengte hunde
Autor: Jens Henrik Jensen
ISBN: 9788328326460
Wydawca: Editio
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać