Nauki społeczne

Zakochany mózg i inne niezwykłe stany – Julia Fischer

Zakochany mózg i inne niezwykłe stany - Julia Fischer

Zakochany mózg i inne niezwykłe stany
Julia Fischer

Kto z was miał kiedyś złamane serce? Wydaje mi się, że nie ma człowieka na ziemi, który by nie doświadczył zawodu miłosnego. Kiedy zostajemy odrzuceniu przez obiekt naszych westchnień, mamy wrażenie jakby zawalił się cały nasz świat. Doświadczamy bólu nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego i nie jest to przesada. Okazuje się, że istnieje coś takiego jak zespół złamanego serca. Symptomy, jakimi się on przejawia to silny ból w klatce piersiowej oraz towarzyszące temu uczucie duszności i niepokoju. Dokładnie takimi samymi objawami charakteryzuje się zawał serca. Obraz EKG, a także wyniki badań krwi są identyczne jak przy zawale, jednak dopiero po wykonaniu koronarografii (jest to badanie, w którego trakcie lekarz wprowadza cewnik w tętnice wieńcowe, aby znaleźć zwężenie będące przyczyną zawału ) okazuje się, że tego zwężania w tętnicach nie ma i zawału również. Po prostu objawy, jakie występują są takie same, a ich przyczyną jest złamane serce. To niesamowite jak nasze emocje i psychika potrafię wpłynąć na ciało. To jedna z ciekawostek, jaka znajduje się w książce „Zakochany mózg i inne niezwykłe stany”. Autorką tej pozycji jest Julia Fischer – doktor nauk medycznych, popularyzatorka nauki prowadząca programy telewizyjne, radiowe oraz profile na portalach społecznościowych.

Zanim jednak sięgniemy po tę książkę trzeba nauczyć się rozróżniać emocje od uczuć, ponieważ te pierwsze pochodzą z naszej najbardziej prymitywnej części mózgu, jaką jest układ limbiczny. Z emocjami się rodzimy i są one uwarunkowane genetycznie. Uczucia natomiast pochodzą z płata czołowego, są wynikiem abstrakcyjnego myślenia, rozwijają się powoli i są bardziej zróżnicowane aniżeli emocje. O czym konkretnie jest ta książka? Tak naprawdę jest o nas samych. Autorka prezentuje procesy, z jakimi codziennie mierzy się nasz organizm oraz opisuje poszczególne części naszego ciała i to, w jaki sposób wpływają one na nasze funkcjonowanie. Z książki dowiemy się między innymi:

  • dlaczego opioidy są tak silnie uzależniające i co mają wspólnego z oksytocyną czyli hormonem przywiązania (opioidy wraz z oksytocyną wywołują najważniejsze uczucia, jakie są nam znane, czyli uczucie rodzinnej miłości i bezpieczeństwo),
  • ile jest rodzajów łez i czy zawsze mają one podłoże emocjonalne (łzy nie zawsze mają podłoże emocjonalne i rozróżniane są 3 rodzaje łez: podstawowe, odruchowe i emocjonalne),
  • dlaczego gdy jesteśmy zakochani mamy podwyższony nastrój i jesteśmy bardziej odważni i nie czujemy zażenowania podczas śpiewania romantycznych piosenek pod oknem naszego obiektu uczuć (stan zakochania hamuje aktywność ciała migdałowatego, które odpowiedzialne jest za odczuwanie lęku i złości).

Oczywiście, jeśli mówmy o mózgu to nie obyłoby się bez porównania tego najważniejszego organu w kontekście różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. W książce porównana została aktywność ich mózgu w fazie zakochania. Okazuje się, że

„u mężczyzn większą aktywność wykazują obszary mózgu odpowiedzialne za kreatywność, które przetwarzają bodźce wzrokowe, natomiast u kobiet bardziej pobudzone są obszary odpowiedzialne za koncentrację, wspomnienia i komunikację”.

Wynika z tego (bardzo stereotypowo, jednak nie da się ukryć stereotypy gdzieś muszą mieć swoje źródło), że w kwestiach miłosnych mężczyźni faktycznie bardziej skupiają się na wyglądzie partnerki, a kobiety zwracają większą uwagę na charakter i wewnętrzne wartości partnera.

Bardzo mocno polecam tę pozycję, sama jestem nią zachwycona. Na temat mózgu, hormonów i dróg neurologicznych miałam pewną wiedzę i wydawała mi się ona wystarczająca, jednak po przeczytaniu tej książki wiedzę, którą mam udało mi się nie tylko poukładać, ale też znacząco poszerzyć. Autorka zawarła w niej rzetelne, naukowe informacje czego dowodem jest obszerna bibliografia na końcu książki. W szczególności polecam ją osobom, które interesują się tym, w jaki sposób mózg kieruje naszym organizmem, chcą poszerzyć wiedzę z neuropsychologii albo ją usystematyzować. Obszerna wiedza przekazana w prosty i niezwykle przyjemny sposób. Dodatkowo pod koniec każdego rozdziału znajdziemy kącik wiedzy, w którym to autorka często za pomocą humorystycznych obrazków jeszcze raz tłumaczy zawiłości konkretnego zagadnienia.

Informacje o książce:
Tytuł: Zakochany mózg i inne niezwykłe stany
Tytuł oryginału: Die medizin der gefuhle
Autor: Julia Fischer
ISBN: 9788327719621
Wydawca: MANDO
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać