Popularnonaukowe

Zaginione miasta. Prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat – Ann R. Williams

Zaginione miasta. Prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat - Ann R. Williams

Zaginione miasta. Prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat
Ann R. Williams

„Archeologia przywraca światu obiekty nieoglądane od wieków, objaśnia kulturę, kosmologię i religię dawnych społeczeństw, które reprezentują. Bogate w skarby miejsca pochówku i sekretne święte miejsca czczone przez rozmaite religie podsuwają klucze do zrozumienia przeszłości. Wskazówki ukryte są w układzie wyniosłych piramid, w zagadkowych mozaikowych wizerunkach na posadzce synagogi i tajemniczym kodzie hieroglifów Majów. Tkwią też w zrujnowanych klasztorach, mrocznych jaskiniach służących kiedyś za sale modlitewne i zakamarkach jednego z najświętszych miejsc na świecie […]”

Zaginione miasta. Prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat” to sporych rozmiarów książka wydana przez National Geographic. Nic więc dziwnego, że każdy jej detal został przemyślany i dopracowany. Osobiście zainteresowałam się tą książką ze względu na jej treść. Bardzo interesują mnie archeologiczne zagadki i nasza przeszłość, szczególnie jeśli chodzi o różne kultury. Charakterystyczna okładka nawiązuje do informacji wewnątrz. Ptak przedstawiony na okładce może być kojarzony ze starożytnym Egiptem. Najprawdopodobniej jest to jedno z przedstawień Boga Ra – Boga Słońca. Zazwyczaj był przedstawiany z głową sokoła i dyskiem na głowie. Kiedy już sama okładka inspiruje do szukania wiadomości i zgłębiania wiedzy, to można uznać to za całkiem niezły sukces. Cała książka jest zbiorem bardzo ciekawych informacji. Znajdziemy tutaj m.in. odkrycie Człowieka Lodu, początki Starożytnego Egiptu, Minojskie Pompeje, Legendę Troi, Zagadkę Wyspy Wielkanocnej, Zaginione miasto Machu Picchu i wiele, wiele innych niewiarygodnych odkryć. Na samym końcu w posłowiu znajduje się podział na miejsca dobrze poznane, te nieznane czy zaginione groby słynnych postaci. Znajdziemy tam również opisy nowoczesnych technologii, dzięki którym praca archeologia staje się łatwiejsza.

W środku opisanych zostało sto zaskakujących i niebanalnych odkryć, relacje archeologów i badaczy. Czytelnik odbędzie niesamowitą podróż po zrujnowanych miastach, przyjrzy się skarbom i zagadkom. Obiegnie sześć kontynentów. Ale co moim zdaniem najciekawsze, zajrzy do grobowca Tutenchamona, obejrzy armię terakotowych wojowników, dowie się jak wyglądały groby wojowniczych amazonek i odnajdzie Zaginione Miasto Małpiego Boga. Ta intrygująca podróż dała mi wiele radości i pozwoliła na przybliżenie naszej, wspólnej historii. To niebywałe odkrywać i poznawać tak odległe zakątki świata.

Książka została podzielona na rozdziały, a one na podrozdziały. Pozwala to na przejrzystość treści. Wszystkie zostały ułożone chronologicznie. Dzięki czemu jest zachowana ciągłość. Na każdej stronie widnieje informacja, w których wiekach się znajdujemy. Pierwszy rozdział został umiejscowiony w ramach czasowych od 3,6 mln – 35000 p.n.e. Natomiast ostatnie wydarzenie opisane w książce to odnalezienie wraku Titanica. Jak widać przekrój czasowy jest przeogromny. I zostały wydobyte i zapisane najważniejsze wydarzenia. Nie lada wyzwanie wybrać 100 odkryć przez taki czas. Jednak autorom się to udało. Bardzo dobrze przemyślana treść. Ale poza nią jest tam także wiele zdjęć i ilustracji, które pozwalają na bliższe poznanie niektórych odkryć. To powoduje, że książka staje się jeszcze ciekawsza. Pewne fragmenty zostały uwydatnione, tj. cytaty, uczucia odkrywców, ważniejsze wiadomości. Rozmieszczenie zdjęć, opisów i ciągłej treści jest dobrze ułożone. Nie ma przytłoczenia informacjami. Wszystko jest bardzo czytelne i przyciąga wzrok.

Bardzo zaintrygowały mnie opisy emocji, które towarzyszyły archeologom podczas odkryć. Uważam, że te osobiste doświadczenia pozwalają nam zbliżyć się do momentu danego odkrycia.

„Na chwilę wstrzymaliśmy oddech, nie potrafiliśmy wydusić słowa. Gdy wróciła nam mowa, bełkotaliśmy bez sensu: Trumna! Zapieczętowana […] Nigdy nieotwarta!”

„Odkrywanie coraz cenniejszych przedmiotów wzmagało zdumienie i przyprawiało o przyspieszone bicie serca”

„Zamurowało mnie, rozpłakałem się. Nie znajduję porównania dla wrażenia towarzyszącego samotnemu wejściu po raz pierwszy do tej jaskini. Omalże czułem obecność Majów”

Książka jest przesiąknięta wiedzą i ciekawostkami. Ma tyle do przekazania i zaoferowania, że nie sposób sobie tego wyobrazić. Trzeba po prostu wziąć tę pokaźnych rozmiarów pozycję do ręki i uzmysłowić sobie jak wielki podarunek trzyma się w dłoniach. To, że ktoś tak skrupulatnie spisał to wszystko, opracował i oprawił wymagało z pewnością nie lada wysiłku. Za co osobiście bardzo podziwiam.

Polecam tę książkę każdemu, kto choć trochę interesuje się dziejami cywilizacji i archeologią. Nie pożałujecie, obiecuję. Ta książka to mój osobisty skarb na półce.

Informacje o książce:
Tytuł: Zaginione miasta. Prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat
Tytuł oryginału: Lost Cities, Ancient Tombs. 100 Discoveries That Changed the World
Autor: Ann R. Williams
ISBN: 9788380539914
Wydawca: National Geographic
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać