Literatura młodzieżowa

Wszystko co wiem o miłości – Kate Le Vann

 Wszystko co wiem o miłości - Kate Le Vann

Wszystko co wiem o miłości
Kate Le Vann

Piękna i wzruszająca powieść o pewnej dziewczynie i jej przeżyciach. Subtelna, łagodna, ale i wstrząsa młodzieńczym światem w posadach. Pokazuje, że miłość to nie tylko różowe kwiatki i serduszka. Miłość to oddanie, szacunek i przyjaźń, a przede wszystkim nieprzemijalność.
Livia była chora. Poważnie. Białaczka to nie przelewki. Dziewczyna połowę swojego życia spędziła w szpitalu lub w domu, nie mając prawie żadnej styczności z rówieśnikami. Teraz jest prawie zdrowa i wyrusza do Ameryki odwiedzić brata. Jest szczęśliwa, podekscytowana i niepewna. Nie wie, co ją czeka, a chciałaby przeżyć jak najwięcej. Swoje przemyślenia spisuje na blogu. Tam też zapisuje wszystko, co wie o miłości, a na razie jest tego niewiele, jednak w trakcie wakacji punktów na tej liście jest coraz więcej. Brat pokazuje Livii nowy świat, jego świat. Dziewczyna jest zachwycona, a wyzwolona z łańcucha kontroli matki zaczyna doświadczać życia. Nie oznacza to bynajmniej, że pali, pije i ćpa. Dla niej wielkim sukcesem jest nowa fryzura, zakupy i spotkania ze znajomymi Jeffa, który nadal chucha i dmucha na młodszą siostrę. Taką właśnie Livię poznaje Adam: uśmiechniętą młodą kobietę, która go oczarowuje. Livia i Adam krążą wokół siebie, ale żadne z nich nie wie jak się przełamać. Do czasu… Dzięki Adamowi Livia dowiaduje się nowych rzeczy o magicznym uczuciu zwanym miłością i poznaje nowy świat. Z nim.
Nie chcę zdradzać zbyt dużo szczegółów odnośnie ich związku, ale całość rzuciła mnie na kolana, a zamykając tą książkę czułam poruszenie. Mistrzowsko napisana, pełna wyczucia, młodzieńczej energii i entuzjazmu pierwszych doświadczeń. Livia w swojej kruchości bierze z życia pełnymi garściami i dzięki temu jest niepowtarzalna. Czytając to, poznajemy historię młodej, niedoświadczonej osoby. Jej radość z małych rzeczy i brak obeznania w innych są rozczulające. I jedno, czego nie zapomnę i będzie mi się kojarzyć z tą książką: romantyczny gest Adama, przywiezienie Liv do szpitala czerwonych pantofelków, które dziewczyna określiła jako Dorotki z Czarnoksiężnika z krainy Oz. Słodki i niewinny gest młodej miłości.
Podsumowując: dobra książka, niezależnie od wieku. Nie pozwala żałować bohaterki, już raczej cieszyć się jej szczęściem. Livia to naprawdę pozytywna postać. Oby więcej takich książek na rynku.

Informacje o książce:
Tytuł: Wszystko co wiem o miłości
Tytuł oryginału: Things I know about love
Autor: Kate Le Vann
ISBN: 9788323785125
Wydawca: Egmont
Rok: 2007

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać