Literatura dziecięca

Magiczny domek na drzewie. Poranne trzęsienie ziemi – Mary Pope Osborne

Magiczny domek na drzewie. Poranne trzęsienie ziemi - Mary Pope Osborne

Magiczny domek na drzewie. Poranne trzęsienie ziemi
Mary Pope Osborne

Magiczny domek na drzewie. Poranne trzęsienie ziemi” jest kolejną książką z cyklu przygód Jacka i Ani autorstwa Mary Pope Osborne. Tak jak i poprzednie części i w tej odważne rodzeństwo wyrusza na emocjonującą podróż pełną przygód. Począwszy od tomu 21, każda kolejna książka to poszukiwanie czterech specjalnych rodzajów tekstów do biblioteki czarodziejki, Morgan Le Fray. Tekstów, które są niezbędne do ocalenia Camelot. W poprzednich trzech książkach dzieci odnalazły już trzy teksty: coś, zgodnie z czym można działać, coś do wysłania i coś, z czego można się uczyć. Brakuje im już tylko ostatniego tekstu określonego jako „coś do pożyczenia”. Na jego poszukiwanie Jacek i Ania udają się tym razem do San Francisco, do roku 1906.

Kiedy magiczny domek przenosi Jacka i Anię do jednego z najpiękniejszych miast w kraju, nie zdają sobie one jeszcze sprawy, że trafili oni dokładnie w dzień, kiedy nawiedziło je jedno z największych trzęsień w historii Stanów Zjednoczonych. Niektórzy po dziś określają je mianem „Wielkiego wstrząsu”. Przerażone i oszołomione walącymi się dookoła budynkami dzieci, zastanawiają się jak uda im się odnaleźć tekst, po który przybyły. Kiedy próbują się skupić na misji ich wrodzona empatia nie pozwala im przejść obok mieszkańców San Francisco próbujących ratować siebie i swój dobytek. Raz po raz oferują pomoc napotkanym wśród gruzowiska ludziom. Tak też poznają bankiera Charlesa Crockera, który ratował pieniądze swego banku wysyłając załadowane nimi powozy w okolice zatoki oraz bibliotekarza z biblioteki Sutro Library przenoszącego cenny księgozbiór, w jak mu się wtedy wydawało bezpieczne miejsce… Wśród gruzów i zniszczonych budynków poznają też reporterkę miejscowej gazety, Panią Betty, która razem ze swoim fotografem zajmowała się dokumentacją wydarzeń w tym strasznym dniu. Krążąc wśród powalonych budynków Jacek i Ania odnajdują też dwóch płaczących chłopców z siedzącą obok, równie zrozpaczoną kobietą. W trakcie wstrząsu rodzeństwo razem, z jak się okazało ich ciocią, nie zdążyli ocalić nic z dobytku, nawet butów. Widząc zakrwawione stopy chłopców Jacek i Ania postanawiają oddać im swoje buty. W zamian dostają tabliczkę z napisanym przez jednego chłopców wierszem…

Po raz kolejny otrzymujemy pełną ekscytujących i momentami mrożącymi w żyłach krew przygód niezwykłego rodzeństwa. Jak i w poprzednich częściach dzieci wykazują się niesamowitą odwagą, a dzięki współpracy udaje im się pokonywać kolejne przeszkody napotykane w trakcie misji. Adekwatnie do poprzednich tomów i w tej przemycane są prawdziwe informacje dotyczące miejsc, które odwiedzają dzieci. Ta część w porównaniu do poprzedniej jest dużo bardziej emocjonująca, a w dodatku, czytając o empatycznym zachowaniu dzieci, niejednemu czytającemu rodzicowi może się zakręcić przysłowiowa łezka w oku.

Książka utrzymana jest w kanonie poprzednich tomów. Jest napisana dużymi wyraźnymi literami, które ułatwiają młodym czytelnikom czytanie. Dodatkowo historie są „upakowane” w krótkie rozdziały, dzięki czemu dziecko nie męczy się,  jak przy czytaniu długiego tekstu ciągnącego się przez wiele stron. Tak jak i uprzednio na końcu odnajdujemy kompendium informacji przemycanych na kartach książki, które oprócz czysto informacyjnej roli, pozwala też na utrwalenie poznanych dzięki książce faktów. Dzieci w wieku szkolnych na pewno skorzystają podwójnie czytając opowiadania Mary Pope Osborne, gdyż oprócz samej przyjemności z czytania dostają dodatkowo zastrzyk wiedzy, do której poznawania nie zmusza ich szkoła (co dla poniektórych jest silnym czynnikiem zniechęcającym). Z całego serca polecam, na pewno będziemy ją wspólnie czytać z synkiem kiedy już wejdzie w odpowiedni wiek.

Informacje o książce:
Tytuł: Magiczny domek na drzewie. Poranne trzęsienie ziemi
Tytuł oryginału: Magic Tree House. Earthquake in the Early Morning
Autor: Mary Pope Osborne
ISBN: 9788366329799
Wydawca: Mamania
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać