Konkurenci się pani pozbyli - Jacek Galiński - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Konkurenci się pani pozbyli – Jacek Galiński

Konkurenci się pani pozbyli - Jacek Galiński

Konkurenci się pani pozbyli
Jacek Galiński

Pamiętacie Zofię Wilkońską i jej przygody? Jest to cykl przygód pewnej emerytki, który napisał dla nas Jacek Galiński. Do tej pory w serii ukazały się cztery pozycje: „Kółko się pani urwało”, „Komórki się pani pomyliły”, „Kratki się pani odbiły” oraz recenzowana właśnie, najnowsza część „Konkurenci się pani pozbyli”. Co prawda, do tej pory miałam styczność tylko z pierwszą częścią, jednak z ogromną chęcią sięgnęłam po kolejny tom. Dodam jeszcze, że zupełnie nie odczułam dyskomfortu mogącego wynikać z tego, że ominąłem dwa poprzednie tomy. Każda z książek jest oddzielną przygodą i można je czytać niezależnie.

Zastanawiacie się pewnie jakich przygód przebojowej emerytki możemy się spodziewać tym razem, już Wam mówię — Pani Zofia wkracza na polską scenę polityczną! Otrzymuje ona propozycję startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych z ramienia Polskiej Partii Emerytów, z której nie omieszkuje skorzystać. Jako cel stawia sobie misję wywalczenia lepszego życia dla emerytów, przede wszystkim potrojenia emerytur. Oczywiście, jak to na Wilkońską przystało, nie obywa się bez komicznych wpadek. Kobieta przez przypadek wywołuje aferę węglową, buntuje emerytów oraz staje na czele strajków. Sytuacja staje się na tyle groteskowa, że młodzież zaczyna się obawiać wartkich staruszków i ogranicza wyjścia z domu, nawet chuligani uliczni, starają się mijać buntowników szerokim łukiem. Zofia ma jeszcze dodatkowy cel, można powiedzieć prywatny, stara się dowiedzieć, kto stoi za tajemniczą śmiercią jej partyjnego kolegi. Szczerze muszę przyznać, że książką jest naprawdę świetną komedią, co prawda wątek kryminalny jest tym razem sprawą poboczną, bardziej mamy tutaj komedię polityczną, jednak nadal jest to masa śmiechu. Ja podczas lektury wybuchałam głośnym śmiechem.

Warto jeszcze podkreślić, że scena polityczna przedstawiona w „Konkurenci się pani pozbyli” rażąco przypomina naszą polską, realną scenę. Postacie, które występują w książce, przypominają obecnie panujących polityków, co prawda nie zostali przedstawieni, z imienia i nazwiska, jednak charakterystyka postaci została stworzona wzorowo, tak że osoba, która choć trochę orientuje się w świecie polityki, bez problemu będzie w stanie określić, o kogo chodzi. Kulisy i zawiłości rządu oraz rządzenia również zostały przedstawione realistycznie, trochę prześmiewczo i przerysowanie, ale czasami naprawdę trafnie. Patrząc na to, co dzieje się wokoło nas, możemy śmiało powiedzieć, że chcielibyśmy myśleć, że to jest fikcja literacka, ale prawda jednak jest inna. Czytając książkę, wydaje się to śmieszne, jednak gdy wrócimy do rzeczywistości, to jest to przerażające i przykre.

Sama bohatera, przebojowa emerytka, jest naprawdę cudowną postacią, idealnie potrafi dostosować się do każdej sytuacji, nawet plotąc trzy po trzy, wychodzi obronną ręką z konfliktów. Gadając, co jej ślina na język przyniesie, ale za to pewnym i opanowanym głosem sprawia, że to, co mówi, brane jest na serio. Swoją charyzmatyczną osobą jest w stanie porwać tłumy oraz pojedyncze jednostki. Charakterek ma jednak taki dokuczliwy i nieznoszący sprzeciwu, że nawet święty Piotr, nie chce jej wpuścić za swoje bramy. Tego dowiadujemy się, gdy Zofia udaje się do wróżki, celem wydobycia informacji na temat Chimery. W pewnym momencie wróżka jest zdziwiona tym, co widzi i mówi, że nawet TAM jej nie chcą.

Podsumowując, książka jest naprawdę godna polecenia. Myślę, że przygody oraz perypetie pani Zofii Wilkońskiej ubawią każdego i będzie to naprawdę wyśmienity relaks dla każdej osoby. Nie ważne, czy lubisz komedie, kryminały, romanse czy powieści obyczajowe, ta książka jest dla Ciebie. Akcja nie jest na tyle zawiła i wciągająca, że trzeba ją pochłonąć na raz. Można spokojnie przeczytać rozdział, czy dwa, odłożyć na jakiś czas i potem wrócić. Oczywiście można też pochłonąć ją na raz. Perypetie bohaterki na pewno nas nie zanudzą, ale wprawią w dobry humor na dłużej. Dobrą wiadomością na koniec jest to, że autor wprost nam obiecuje kolejne wesołe przygody Zofii, przy których będziemy się świetnie bawić. Już nie mogę się doczekać!

Informacje o książce:
Tytuł: Konkurenci się pani pozbyli
Tytuł oryginału: Konkurenci się pani pozbyli
Autor: Jacek Galiński
ISBN: 9788328085121
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content