Biografie i wspomnienia

Will – Will Smith, Mark Manson

Will - Will Smith, Mark Manson

Will
Will Smith, Mark Manson

Na świecie żyje prawie osiem miliardów osób. Imponująca liczba. Co sprawia, że blask niektórych z nich lśni jaśniej? Czy jest to łut szczęścia, a może nagroda za ciężką pracę, a może kombinacja talentu i wytrwałości? Podobno każdy człowiek pojawia się na świecie po coś. I o to właśnie w życiu chodzi, by odnaleźć swoje przeznaczenie, tylko w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć prawdziwe szczęście i dać światu najlepsze co mamy w sobie.

Książka „Will” zachwycająca kolorową okładką z animowaną twarzą jednego z najbardziej znanych aktorów Hollywood – Willa Smitha zaprasza nas w podróż przez życie rapera, aktora, gwiazdy Hollywood. Will rozpoczyna swoją opowieść od czasów dzieciństwa – z przemocowym ojcem vel. Tatulem, który lubił zaglądać do kieliszka. Relacja Willa z ojcem, odcisnęła mocne piętno na życiu młodego chłopaka, który na każdy kroku chciał zobaczyć w oczach ojca akceptację. Tatulo miał ciężki charakter, nie potrafił przyznać komuś racji, a pociąg do alkoholu i kariera wojskowa, którą sobie zaplanował sprawiła, że dzieciństwa Willa nie można było zaliczyć do szczęśliwych. Will przyznawał, że uwielbiał swojego ojca – imponował mu pod wieloma względami, ale nie ukrywał, że bał się go, gdy w pijackim szale potrafił obrócić w drobny mak to, co udało mu się osiągnąć ciężką pracą.

Matka Willa, którą wraz z rodzeństwem nazywał Mom-Mom wzięła ślub jako dwudziestolatka, urodziła córeczkę, a już trzy lata później była rozwódką. Z Tatulem poznała się w Filadelfii, gdzie pracowała jako notariuszka. Wielu psychoterapeutów twierdzi, że nasze dzieciństwo nas definiuje, nasiąkamy nim jak gąbka, a w dorosłym życiu wszystkie demony, którym musieliśmy stawiać czoła jako dzieci – alkoholizm ojca, przemoc fizyczna, niedocenienie, brak miłości, wracają do nas ze zdwojoną siłą. Tatulo bił Willa wielokrotnie, głównie dlatego, że nie podobało mu się, że Will nie jest mu posłuszny, a to najbardziej go denerwowało, wręcz wpadał w furię – brak posłuszeństwa. Ojciec wszystko traktował śmiertelnie poważnie – gdy się do czegoś zabierał poświęcał temu całą swoją uwagę i tego wymagał od swoich dzieci. Na początku lat osiemdziesiątych Will spędzał dużo czasu z kolegami na boisku do gry w koszykówkę na przedmieściach Filadelfii. Raz nawet założył się, że zrobi spektakularny wsad – niestety wtedy jeszcze nie wiedział, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, a żeby robić wsady jak jego idol Erving powinien dużo trenować. Zakład przegrał, po tym jak boleśnie wylądował na asfalcie ze wstrząśnieniem mózgu. Will spierał się z Mom-Mom o studia – zaraz po liceum chciał się w pełni poświęcić rapowaniu, natomiast mama, uważała, że powinien iść na studia – bo tylko porządne wykształcenie da mu dobry start w życiu. Jeśli chcecie się dowiedzieć kto i jak rozsądził spór, sięgnijcie po tę interesującą książkę, która w sposób humorystyczny, z przymrużeniem oka opisuje najważniejsze momenty życia czarnoskórego aktora. Niedawno opinię publiczną zelektryzowało zachowanie Willa Smitha na gali rozdania Oskarów, gdzie spoliczkował komika, który zażartował z choroby jego żony. Jedni z nas byli pod wrażeniem rycerskości Willa, inni byli zniesmaczeni jego zachowaniem, które bądź co bądź niezależnie od motywacji było przemocą. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, dlaczego Will podjął taką, a nie inną decyzję, dlaczego dał się ponieść emocjom, które przecież mógłby skontrolować, gdyby tylko chciał… Dlaczego poczuł, że musi wyjść na scenę i wymierzyć sprawiedliwość? Sięgnijcie po książkę Will i na pewno znajdziecie na jej stronach kilka powodów. Muszę przyznać, że jak wiele osób byłam zaskoczona jakie małżeństwo tworzy Will i Jada. Fachowo nazywa się to związek otwarty – pozostajesz emocjonalnie związana z mężem, natomiast możesz mieć kontakt fizyczny z innymi osobami. Patrząc na reakcję Willa na żart Chrisa Rocka, zastanawiam się, w jaki sposób Will jest w stanie zaakceptować fakt, że jego żona nie jest mu wierna.

Przeczytałam w życiu kilka biografii sławnych osób i muszę przyznać, że ich dzieciństwo zazwyczaj było trudne. Być może przepracowanie tego trudnego dzieciństwa, hart ducha, siła charakteru to klucze do sukcesu. Will Smith pokazuje, jak prawdziwe są słowa Walta Disneya: „Jeśli jesteś w stanie sobie coś wymarzyć, to możesz to też osiągnąć”. Polecam tę prawie pięćset stronicową pozycję na wiosenne wieczory przy kubku dobrej herbaty.

Informacje o książce:
Tytuł: Will
Tytuł oryginału: Will
Autor: Will Smith, Mark Manson
ISBN: 9788366873308
Wydawca: Insignis
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać