Recenzje książek

Ta książka naprawi Twoje życie – Helen Thomson

Ta książka naprawi Twoje życie - Helen Thomson

Ta książka naprawi Twoje życie
Helen Thomson

Często w księgarni odwiedzam dział z książkami o tematyce coachingowej. Dlaczego? Mój dziadek zawsze mi powtarzał, że warto inspirować się ludźmi mądrzejszymi od siebie i jeśli chce się w życiu osiągnąć sukces to warto podpatrywać tych, którzy są już na szczycie, zamiast odkrywać Amerykę na nowo. Pandemia przyniosła nam w prezencie dużo wolnego czasu, gdyż zabrała nam możliwość spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Wiele osób zdecydowało się w tym czasie, aby napisać książkę i przelać na papier swego rodzaju świadectwo jak sobie radzić z nieprzewidywalnym. Jedną z takich autorek jest Helen Thompson.

Jej propozycja „Ta książka naprawi Twoje życie” wpadła mi w oko, gdyż okładka jest w pięknym pastelowym niebiesko-zielonym odcieniu. Większość książek mentoringowych ma okładkę w bieli, czerni bądź ewentualnie czerwieni, dlatego uznałam, że to znak i że muszę tę książkę przeczytać. Jak sama autorka podsumowuje swoją książkę na okładce jest to przewodnik udanej egzystencji we współczesnym świecie, a każdy z nas przyzna, że świat stawia przed nami wyjątkowe wyzwania. Zaczęło się od pandemii, która wywróciła nasze życie do góry nogami – musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy już pojawiło się światełko w tunelu, że pandemia się skończy, tuż za naszą granicą wybuchła wojna. Nasze poczucie bezpieczeństwa we współczesnym świecie jest wyjątkowo mocno zachwiane.

Jeśli szukasz przydatnych sposobów jak się nie martwić, jak radzić sobie ze stresem i niepewnością, jak być szczęśliwym pomimo przeciwności losu, jak nabrać pewności siebie i zdobywać przyjaciół, jak odnaleźć miłość, jak zachować zdrowie, jak się wysypiać, jak wyrabiać nawyki i jak się pozbywać nałogów, jak stawiać się inteligentniejszym, jak pracować nad pamięcią, jak się w życiu wybić, jak nie wpaść w pułapkę chęci bycia doskonałym – to ta książka jest dla Ciebie. Trzysta pięćdziesiąt stron, dwanaście rozdziałów, które sprawią, że staniesz się lepszym człowiekiem. Każdy rozdział jest zbudowany według tego samego schematu: najpierw autorka opowiada anegdotę ze swojego życia, następnie przedstawia naukowe wytłumaczenie tytułowego zagadnienia, następnie prezentuje sposoby na poprawę jakości życia w wybranym aspekcie – rozpatruje temat z różnych perspektyw, dzięki czemu możemy całościowo spojrzeć na wybrany aspekt, wreszcie podsumowuje, wypisując w punktach gotowe wskazówki do wdrożenia w naszym życiu. W książce znajdziemy również wiele testów, które pomogą nam zrozumieć siebie – np. Jak bardzo jesteś samotny? Dziesięć pytań, na które udzielamy odpowiedzi: TAK / NIE i krótki opis wyników. W ten prosty sposób możemy odnaleźć prawdę o sobie, możemy odkryć przed sobą swoje słabości i dzięki gotowym scenariuszom, zacząć nad nimi pracować. Dla mnie szczególnie przydatnym okazał się rozdział: Jak się wysypiać? Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami, gdy cierpiała na bezsenne noce jako świeżo upieczona mama, któż z nas – rodziców tego nie przechodził? Sen to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich, gdy się nie wysypiamy cierpi na tym nasze ciało i umysł – nie jesteśmy w stanie efektywnie pracować, nie możemy jasno myśleć. Wśród pomysłów na walkę z bezsennością, które przetestowałam jest „herbatka nasenna” czyli nic innego jak herbata z zioła zwanego korzeniem waleriany. Nie wiem, czy zadział efekt placebo, bo w opracowaniach naukowych – nie ma bezpośredniego potwierdzenia na nasenne działanie waleriany, ale dla każdego dotkniętego problemem bezsenności liczy się efekt, jaki dany produkt przyniesie. Autorka podkreśla również ważność odpowiedniego materaca, przewietrzenie sypialni i zapewnienie optymalnej temperatury, która według niej wynosi 18 stopni. Muszę przyznać, że ta książka naprawdę daje wachlarz skutecznych rad, aby poprawić wiele aspektów w życiu. Daje na tacy gotowe instrukcje, a nam zostaje tylko przetestowanie czy dana rada u nas się sprawdzi, czy nie. Oczywiście każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję nad jakimi cechami charakteru chce pracować, które aspekty życia chce poprawić, nie wolno niczego robić, bo tak wypada albo bo tak robi większość. Każdy człowiek jest wyjątkową indywidualnością i należy samodzielnie podejmować decyzje co nam służy a co nie.

Polecam tę pozycję, każdej świadomej osobie, która chce sprawić, żeby jakość jej życia się poprawiła i która jest gotowa, żeby ciężko pracować, aby tę jakość poprawiać każdego dnia.

Informacje o książce:
Tytuł: Ta książka naprawi Twoje życie
Tytuł oryginału: This Book Could Fix your Life
Autor: Helen Thomson
ISBN: 9788328720282
Wydawca: Muza
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać