Literatura piękna

Wielkie nadzieje – Charles Dickens

Wielkie nadzieje - Charles Dickens

Wielkie nadzieje
Charles Dickens

Do tej powieści zabierałam się od dobrych kilku lat. Była ona na liście książek, które chciałam przeczytać, ale jakoś nigdy nie sięgałam po nią będąc w bibliotece. Zupełnie nie wiem dlaczego, chyba bałam się, że skoro to poważna literatura to będzie zbyt ciężka i nudna. Kiedy pojawiła się propozycja zrecenzowania jej, nie zawahałam się ani przez moment. Mówię tu o jednym z klasyków literatury angielskiej, czyli o powieści „Wielkie nadzieje” autorstwa Charlesa Dickensa. Jest to jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy XIX wieku.

W swojej twórczości zazwyczaj porusza aspekty niesprawiedliwości, krzywdy i nagannego zachowania wobec osób ubogich. Utwór „Wielkie nadzieje” publikowany był w tygodniku „All the Year Round” aby poprawić jego status finansowy, co faktycznie znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ powieść zyskała dużą popularność, a sprzedaż tygodnika znacząco wzrosła. Nic w tym dziwnego, ponieważ książka jest wciągająca, a do tego dotyka głęboko ukrytych w nas emocji, wspomnień, tęsknot. Dotarłam do informacji, że istniały dwa zakończenia tej powieści, ponieważ autor miał wizję nieszczęśliwego zakończenia, natomiast pod naciskiem swojego przyjaciela zrezygnował z tego i stworzył wersję dającą więcej nadziei, chociaż na pewno nie jest to szczęśliwe zakończenie, jakie większość z nas chciałaby przeczytać.

Wielkie nadzieje” to historia chłopca wychowywanego przez siostrę i jej męża kowala. Pewnego razu gdy siedzi nad grobem swoich rodziców spotyka ukrywającego się zbiegłego więźnia. Zastraszony chłopiec kradnie dla niego jedzenie oraz pilnik. W niedługim czasie mężczyzna zostaje pojmany przez żołnierzy, jednak na tym nie kończy się ich znajomość. W międzyczasie znana w miasteczku bogata, ale i wiekowa już dama zaprasza do siebie chłopca, aby ten wprowadził w jej życie więcej radości. Niestety prawdziwy cel staruszki jest zupełnie inny, wychowuje swoją przybraną córkę tak, by dziewczyna łamała serca swoich wielbicieli, w tym serce naszego głównego bohatera. W ten sposób próbuje zemścić się na mężczyźnie, który porzucił ją przed ołtarzem.

Teoretycznie kluczowym aspektem tej powieści jest przemiana chłopca, który w wyniku pewnych okoliczności zmienia swoje miejsce zamieszkania i staje się zupełnie innym człowiekiem. Co więcej, porzuca swoje wartości, a nawet zaczyna się ich wstydzić. Metamorfoza głównej postaci jest ciekawa, ale to nie była ta część książki, która mnie zachwyciła. Dla mnie niesamowity był motyw starej, bogatej kobiety, opuszczonej przez narzeczonego w dniu ślubu, która przez całe swoje życie nie potrafiła wyjść z kręgu cierpienia. Zatraciła się w nim na dobre, czego dowodem są pozostawione przez te wszystkie lata rzeczy przygotowane na ślub. We włosy wpięty welon, na nogach białe buty, w salonie zastawiony stół. Kobieta w całej tej rozpaczy i nienawiści próbuje znaleźć sposób, aby ukoić złamane serce. Liczy na to, że myśl o cierpieniach innych mężczyzn z powodu niespełnionej miłości choć trochę pozwoli stłumić jej żal.

Wielkie nadzieje” to klasyka więc czyta się ją nieco trudniej. Przede wszystkim ze względu na to, że trzeba na chwilę tę powieść odstawić, przemyśleć coś i znowu wrócić. Raczej nie jest to książka do czytania jednym tchem. Jednak zdecydowanie jest warta tego, żeby się troszkę pomęczyć. Niesie z sobą ogromny przekaz. Pokazuje jak pieniądze potrafią wpływać na człowieka, uwidacznia też to, że posiadanie majątku czasami może sprawić nam ból na całe życie, ponieważ nie wszystko jesteśmy w stanie kupić. Zwraca naszą uwagę na to, że stając się bogatym społeczeństwo od razu odbiera nas w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Dla zainteresowanych powstał także film o takim samym tytule jak powieść, jednak został oparty tylko na fabule książki, historie są zupełnie rozbieżne.

Gorąco polecam tę książkę. Wydaje mi się, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zdecydowanie zachęcam maturzystów do jej przeczytania, ponieważ zawiera mnóstwo różnorodnych motywów, które mogą się przydać przy pisaniu rozprawki. Poza tym uważam, że jednak klasyki literatury należy znać, tym bardziej jeśli mówimy o Charlesie Dickensie.

Informacje o książce:
Tytuł: Wielkie nadzieje
Tytuł oryginału: Great Expectations
Autor: Charles Dickens
ISBN: 9788366989870
Wydawca: Replika
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać