Węzeł prawdy - Iwona Wej - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Węzeł prawdy – Iwona Wej

Recenzja książki

Węzeł prawdy
Iwona Wej

„-Marysiu, nie rozumiesz. To nie jest koniec. Całe twoje życie było wyreżyserowane. Nic nie jest takie jak myślisz”.

Obecnie bardzo wiele książek poświęconych jest różnego rodzaju teoriom spiskowym. Fakt ten naprawdę może się wydawać zadziwiający. Okazuje się, że we współczesnym świecie, który chce uchodzić za bardzo racjonalny właśnie taka tematyka cieszy się niesłabnącą popularnością. Z jednej bowiem strony atakowana jest cała sfera nadprzyrodzona. Nieustannie prowadzona jest walka z Bogiem i religią, która przez wielu uważana jest za ciemnotę i zabobon. Liczy się tylko to, co racjonalne, czego można dowieść rozumem. Z drugiej zaś strony ci sami ludzie ze śmiertelną powagą traktują horoskopy, wróżki, czy wreszcie dają się „porwać” różnym teoriom spiskowym. Nic więc dziwnego że temat ten stale obecny jest w książkach i filmach.

Właśnie w takim klimacie utrzymana jest powieść Iwony Wej pod tytułem „Węzeł prawdy”. Główna bohaterka Maria zdaje się prowadzić normalne życie. Jest szczęśliwą żoną Janusza i dumną mamą Oliwiera. Wszyscy razem tworzą szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Są jednak niewierzący. Janusz jest zupełnym ateistą, który nie chce nawet słyszeć o Bogu. Maria zaś – chociaż wychowana w tradycyjnej katolickiej rodzinie, również obecnie daleko jest od Boga. Wydarzeniem, który burzy ich uporządkowany świat jest śmierć jej mamy. Kobieta bardzo to przeżywa, była bowiem niezwykle z nią zżyta. Na pogrzebie Maria spotyka swoją siostrę Gabrielę. Od lat ich relacje są raczej chłodne. Gabriela bowiem zdecydowała poświęcić swoje życie Chrystusowi i wstąpiła do zakonu. Jednak śmierć mamy zbliża siostry do siebie. Niestety, pogrzeb to nie jedyne tragiczne wydarzenie, które dotyka Marię i Janusza. Wkrótce po nim, w ich domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Oliwier usilnie twierdzi, że często widzi zmarłą babcię Teresę i z nią rozmawia. Małżonkowie nie wiedzą, co o tym myśleć. Wkrótce u chłopca zostaje zdiagnozowany nowotwór mózgu. Choroba ukochanego dziecka każe Marii przewartościować swoje życie. Przełamuje wewnętrzną blokadę i zaczyna szukać Boga. Ze zdumieniem odkrywa, że również jej ojciec kiedyś ciągle wyśmiewający religijność matki chce wrócić na łono Kościoła. Równolegle z chorobą syna kobieta musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Na domiar wszystkiego ojciec w przypływie szczerości opowiada jej o tajemniczej Organizacji. Jest to grupa ludzi, którzy za swojego pana uważają Lucyfera. Ich głównym celem jest zniszczenie Kościoła katolickiego i przejęcie władzy nad światem. Spotykają się na sekretnych i mrocznych rytuałach. Są okrutni i bezwzględni, a ich wpływy i oddziaływanie na bieg wydarzeń wydają się nieograniczone. Jaką rolę w ich planach odgrywa rodzina Marii? W jaki sposób do ich szeregów dołączył jej ojciec? Aby poznać odpowiedź na te i inne pytania, trzeba naprawdę rozsupłać węzeł prawdy.

Iwona Wej napisała interesującą książkę. Umiejętnie wplotła w życie zwykłej rodziny historię tajemniczej Organizacji, której celem jest przejęcie władzy nad światem. Niewątpliwą zaletą powieści są licznie obecne wątki religijne. Możemy obserwować różne postawy bohaterów wobec Boga. Od ateizmu, poprzez religijną obojętność aż do gorliwej wiary. Maria, jako poszukująca zmaga się z wieloma wątpliwościami. Dręczą ją pytania o sens niewinnego cierpienia i śmierci. Zarzuca Bogu, że jest nieczuły na ból i niedostępny dla człowieka. Znajduje jednak na swojej drodze ludzi, którzy mają czas, aby z nią porozmawiać i spróbować zrozumieć szczególnie trudne aspekty wiary. Szczególnie wiele dają jej rozmowy z Gabrielą. Początkowo nieufnie podchodzi do swojej siostry. Boi się, że ta – jako zakonnica – będzie chciała na siłę narzucić jej swój światopogląd. Okazuje się jednak, że Gabriela jest mądrą i cierpliwą kobietą. Przede wszystkim umie słuchać aby potem ze spokojem wyjaśniać swojej siostrze liczne wątpliwości.

Czy Maria odnajdzie drogę do Boga? Czy jej syn wyjdzie zwycięsko z choroby nowotworowej? Jak zakończy się plan Organizacji, która chce przejąć władzę nad światem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania poznamy w momencie, gdy przeczytamy „Węzeł prawdy” „zawiązany” przez Iwonę Wej. Książkę można polecić wszystkim fanom teorii spiskowych, oraz miłośnikom mrocznych thrillerów.

Informacje o książce:
Tytuł: Węzeł prawdy
Tytuł oryginału: Węzeł prawdy
Autor: Iwona Wej
ISBN: 9788380837539
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl
Skip to content