Literatura piękna

W imię miłości – Joudi Picoult

W imię miłości - Jodi Picoult

W imię miłości
Jodi Picoult

Na tę książkę trafiłam całkiem przypadkowo. Szczerze, to zaciekawiła mnie okładka i tylko ona. Obracając książkę przeleciałam wzrokiem o czym jest i to by było na tyle. Jednakże czytając zawsze horrory albo kryminały postanowiłam, że czas na zmianę. Kupiłam, przeczytałam i jestem jak najbardziej zadowolona.

Główną bohaterką jest Nina Frost – zastępca prokuratora. Dojrzała kobieta mająca cudownego synka Nathaniela i kochającego męża Caleba. W powieści ma swoje miejsce także przyjaciel Niny, Patrick który odbywa szczególną rolę w jej życiu. Czasami pojawiają się wątki z przeszłości, jak niespełniona miłość…

Przewracając kolejną stronę chłoniemy życie zwykłej kobiety, matki, żony. Znalazłam w niej odzwierciedlenie siebie co jest bardzo miłą cechą książki i dzięki temu jeszcze bardziej zagłębiłam się w życie bohaterki. Nagle cała sielanka runie niczym zamek z piasku. Nina musi stawić czoło tragedii jaką spotkała jej jedyne dziecko – Nathaniel padł ofiarą molestowania. Nina pragnie ukarać przestępcę jak najboleśniej, pozbawiając go życia. Zaczyna działać na własną rękę, nienawiść za krzywdę wyrządzoną swojemu dziecku jest przeogromna, każdy staje się podejrzany. Kobieta zamyka się we własnym świecie. Jednakże to nie koniec! Po drodze pojawiają się kolejne „porażki” m.in. sypie się małżeństwo, kobieta stara się nad wszystkim zapanować, ale z trudem jej to wychodzi. Nagle rozumie, że jest całkowicie bezsilna. W dodatku popełniła straszliwą zbrodnię… Kim jest winowajca? Zostawiam was z tym pytaniem, odpowiedź znajdziecie w lekturze.

Autorka niezwykle ukazuje miłość jaką matka jest wstanie obdarzyć dziecko. Jak krucha kobieta potrafi walczyć o swoją rodzinę i udowodnić, że jest silna i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, aby dziecko odczuło poczucie bezpieczeństwa. Książka jest niesamowita. Porusza życiową tragedie która może spotkać każdego z nas, a o której nie raz słyszeliśmy w telewizji czy radiu. Tłumaczy wiele zachowań często przez nas nie zrozumiałych. W niektórych momentach wzrusza, ciągle jesteśmy w napięciu czekając na rozwój wydarzeń. Wzbudza w nas pytanie „Jakbym to ja postąpiła w tej sytuacji?” Lektura pobudza do szczególnych refleksji. Autorka bezpośrednio wskazuje co jest najważniejsze w życiu i o czym niestety zapominamy.

Jodi Picoult na samym wstępie zdradza, iż wiele słów Nathaniela zapożyczyła od własnych dzieci. Myślę, że autorka będąc matką utożsamiała się poniekąd z Niną. Ma na swoim koncie inne równie warte uwagi książki chociażby „Bez mojej zgody” gdzie pojawiła się ekranizacja. Polecam każdemu zapoznanie się z twórczością Jodi Picoult.

Informacje o książce:

Tytuł: W imię miłości
Tytuł oryginału: Perfect Match
Autor: Jodi Picoult
ISBN: 9788376480305
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2008

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać