Inspiracje

The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

Recenzja książki The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

The Lord of the Rings Trylogia filmowa. Książka do kolorowania”, jak sama nazwa wskazuje, jest modną ostatnio kolorowanką dla dorosłych. Wydawnictwo ma miękką oprawę, a na około 80 stron składają się głównie ilustracje o czarnych konturach, które można wedle woli wypełnić kolorem – próbować odtworzyć oryginalną kolorystkę filmu lub popuścić wodze fantazji i nadać Śródziemiu wraz z jego mieszkańcami zupełnie nowe barwy. Wydana na dość grubym papierze kolorowanka, pozwoli użyć nie tylko kredek, ale prawdopodobnie także farb lub pisaków bez ryzyka „przebicia” koloru na drugą stronę.

The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

Prawdziwa gratka dla fanów trylogii Tolkiena? Tak, ale raczej dla miłośników jej filmowej adaptacji, ponieważ obrazy są często właściwie kardami wyjętymi wprost z filmu. Również postacie wzorowane są na grających je aktorach, zaś otoczenie i wygląd Śródziemia na scenografii, którą znamy z kina. Oglądamy zarówno filmowe sceny, jak i ilustracje poświęcone konkretnym bohaterom, którym często towarzyszą odpowiednie cytaty. Nie każdemu może przypaść to do gustu. Wśród fanów twórczości profesora z Oxfordu oddani wielbiciele filmowej adaptacji, mimo jej niewątpliwego sukcesu komercyjnego, to raczej mniejszość. Jednak z drugiej strony warto zauważyć, że przy tworzeniu scenografii do filmowej wersji „Władcy Pierścieni” pracowali Alan Lee oraz John Howe, jedni z bardziej znanych ilustratorów prozy Tolkiena. Jeśli jednak miałeś/łaś inne wyobrażenie o wyglądzie Frodo, Gandalfa lub Aragorna, to tutaj możesz co najwyżej zabawić się i zmienić im kolor włosów, oczu, czy stroju.

The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

W krótkim wprowadzeniu wydawca przedstawia bogactwo świata wykreowanego przez Tolkiena: „Kiedy Frodo Baggins wyrusza wraz z towarzyszami Hobbitonu, nie ma pojęcia, jakie miejsca przyjdzie mu odwiedzić: Rivendell i Lothlorien […], Morię […], Isengard […], Rohan […], Rogaty Gród – fortecę w Helmowym Jarze, Minas Tirith […], Osgiliath, Pola Pelenoru […], Cirith Ungol, wieżę Minas Morgul […], wreszcie Komory Ognia, samo serce Mordoru” – i rzeczywiście, niewielka objętościowo kolorowanka prowadzi nas przez te różnorodne, czasem piękne, a czasem mroczne krainy Śródziemia. Ilustracje do kolorowania są przyjemnie skomponowane i zawierają najważniejsze sceny z filmu. Niestety, wydaje mi się, że niektóre z nich są zbyt szczegółowe – czasem trudno jest zauważyć, gdzie kończy się dany obiekt, a gdzie zaczyna kolejny (np. ucieczka przed Nazgulem, Rivendell czy Fangorn). Naturalnie rozumiem, że kolorowanka przeznaczona jest dla dorosłych, jednak uważam, że niektóre sceny zyskałyby, gdyby ilustracje były prostsze. Pewną wadą jest również to, że większość kolorowanek obejmuje dwie strony. Powoduje to, że trzeba książkę bardzo mocno rozkładać, tak aby wypełnić kolorem środek obrazka.

The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania

Kolorowanka ukazuje się w Polsce 15 lat po premierze pierwszej części filmowej trylogii Peter’a Jackson’a i z pewnością zapewni czytelnikowi kilka godzin przyjemnego relaksu przy malowaniu fantastycznej krainy Śródziemia.

Informacje o książce:
Tytuł: The Lord of the Rings. Trylogia filmowa. Książka do kolorowania
Tytuł oryginału: The Lord of the Rings. Trilogy Movie Colouring Book
Autor: Praca zbiorowa
ISBN: 9788328705166
Wydawca: Akurat
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać