Literatura dziecięca

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci – Opracowanie zbiorowe

Recenzja książki Sztuka. Encyklopedia dla dzieci - Opracowanie zbiorowe

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci
Opracowanie zbiorowe

Nie ulega wątpliwości, że sztuka pełni ważną rolę w życiu człowieka, także – a może nawet zwłaszcza – młodego człowieka. Nie bez powodu stawia się na edukację poprzez sztukę, wybiera na wycieczki do różnego rodzaju muzeów i ośrodków kultury czy interpretuje obrazy na lekcjach języka polskiego. Obcowanie ze sztuką uwrażliwia, pozwala dostrzec rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, bo zwyczajnie nie zwracaliśmy na nie uwagi. To także doskonały sposób na odkrywanie siebie, eksperymentowanie z tym, co sprawia nam przyjemność i pozwala odkryć mocne strony. Wiele dzieci marzy o tym, by w przyszłości zostać choćby sławnym malarzem, w końcu malowanie i sztuki plastyczne w ogóle należą do jednych z ulubionych aktywności dzieci w różnym wieku. To właśnie słynni artyści są inspiracją, bo pokazują, że im się udało, a nie ma chyba nic piękniejszego od dziecięcych marzeń i drogi do ich realizacji.

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci - Opracowanie zbiorowe

Dlaczego jednak poprzestać na edukacji przez sztukę w warunkach szkolnych? Równie dobrze można to robić w domu – poprzez rodzinne wyprawy do muzeów, wspólne zabawy w tworzenie i oczywiście poprzez lekturę. Dziś przychodzę do was z takim właśnie narzędziem, które pozwoli pogłębić wiedzę nie tylko dziecka, ale także i swoją w temacie sztuki. Tym narzędziem jest publikacja „Sztuka. Encyklopedia dla dzieci” od Wydawnictwa Arkady.

Tym, co rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z książką, jest jej efektowna oprawa graficzna. Twarda oprawa, duży format, przyjemna dla oka grafika oraz pozłacany napis – takie połączenie musiało zaowocować przyjemnym wrażeniem dla czytelnika. Lwią część publikacji pochłania malarstwo – czemu zresztą trudno się dziwić – ale znalazło się również miejsce dla innych, równie ważnych dziedzin sztuki – rzeźby i fotografii, szczególnie istotnej w dzisiejszych czasach.

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci - Opracowanie zbiorowe

Tym, co zasługuje na uznanie – nie tylko moje – jest z pewnością układ treści. Przejrzysty, czytelny i – co ważne – niejednolity. Oko nie zmęczy się, czytając tekst ciągły, bo po prostu treści są przedstawiane w różny sposób, z dużym naciskiem na warstwę wizualną. No właśnie – skoro jest to encyklopedia sztuki, nie mogło być inaczej – ilość obrazów i ilustracji jest zadowalająca nawet dla mnie, a jestem w tym względzie szczególnie wymagająca, gdy przychodzi mi się zmierzyć z publikacjami skierowanymi do dzieci. Każdy rozdział (dotyczący odrębnej dziedziny sztuki) został ponadto opatrzony osobnym kolorem, przez co łatwiej się po książce poruszać i odnajdywać interesujące nas informacje. Na uwagę zasługuje również słowniczek znajdujący się na końcu, który pozwoli zarówno na usystematyzowanie wiedzy, jak też pomoże, gdy przyjdzie zrobić sobie szybką powtórkę na klasówkę czy to z języka polskiego, czy z historii. Zakres materiału – jak to w encyklopediach już bywa – jest ogromny! Od postaci, przez style, kierunki, okresy i czego tylko dusza zapragnie! To prawdziwa kopalnia wiedzy o sztuce!

Niezbyt często się na tym skupiam, bo to raczej detal, ale w przypadku tej publikacji to po prostu rzuca się w oczy, więc warto wspomnieć. Książka jest… miła w dotyku. Od razu widać – i czuć – że papier jest wysokiej jakości, śnieżnobiały i wygląda na raczej wytrzymały. Myślę, że taki zakup to zakup na całe długie lata.

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci - Opracowanie zbiorowe

Biorąc pod uwagę język publikacji, grupą docelową są raczej dzieci starsze, gdyż dla maluchów to wszystko jest po prostu jeszcze za trudne, przynajmniej w takiej – encyklopedycznej – formie. Pewnie, że nie pogardziłabym jakimiś ciekawostkami dla najmłodszych, ale w zasadzie od tego są inne książki. Ta spełnia swoją funkcję – poszerza wiedzę o świecie sztuki i to w stopniu znacznym.

Podsumowując, jest to publikacja, którą warto mieć u siebie na półce, bo pozwoli odkryć dzieciakom to, co w sztuce najlepsze, a niejednokrotnie pomoże także w szkole i zadaniach domowych z różnych przedmiotów. Spełniła oczekiwania, jakie w niej pokładałam.

Informacje o książce:
Tytuł: Sztuka. Encyklopedia dla dzieci
Tytuł oryginału: Sztuka. Encyklopedia dla dzieci
Autor: Opracowanie zbiorowe
ISBN: 9788321350714
Wydawca: Arkady
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać