Literatura obyczajowa

Szlak serca – Magdalena Stykała

Szlak serca - Magdalena Stykała

Szlak serca
Magdalena Stykała

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Zachęcił mnie podtytuł z tylnej okładki – Emocjonujące historie niezwykłych kobiet. Czy są emocjonujące? Hmm, powiem tak – ten zbiór opowiadań to dobra powieść obyczajowa, która opowiada głównie o miłości. Nie porusza mocniej innych tematów, choć w tle przewijają się różne trudniejsze tematy społeczne jak uprzedzenia, choroba nowotworowa, nieplanowana ciąża, nielegalna praca, zdrada małżeńska, czy przedwczesna śmierć. Książka to zbiór sześciu opowiadań, a każde z nich opowiada historię jednej dziewczyny i wielkiej miłości.

Mamy opowieść o Martynie i jej ukochanym chłopcu z Ukrainy. Danił skradł serce Martyny podczas wakacji w Bieszczadach, gdzie się poznali i zakochali. Po roku spotkali się we Lwowie, gdzie wybuchł gorący romans, jednak związek nie został zaakceptowany przez rodziców Martyny. Wkrótce Martyna wiąże się z Piotrem i razem zamieszkują w ich rodzinnym Wrocławiu.

Jest Sonia, która mieszka z przyjaciółką Eleną i spotyka się z Pawłem. Jednak miłością jej życia jest Andrij, z którym byli parą jeszcze w liceum, razem uczyli się języka francuskiego, a teraz odnajdują się przypadkiem na ulicach Lwowa. On jest żołnierzem, a ona studiuje. Wybucha wulkan namiętności oraz snucie marzeń o przyszłości i o wspólnym wyjeździe do Paryża.

Mamy Amelię, którą zdradził mąż Kacper i wyjechała z przyjaciółką Kaliną w Bieszczady, aby ochłonąć i nabrać dystansu do sprawy. Zakochali się w sobie dawno temu, spotykając przypadkiem po przebiegnięciu maratonu, potem była miłość i narodziny dzieci – Kajtka i Emilki. Zdrada Kacpra po wielu wspólnych i udanych latach małżeństwa boli, ale najważniejsze pytanie brzmi – co dalej? Czy warto walczyć o uczucie i przyszłość?

Jest Karolina, która zakochuje się w Wiktorze, żołnierzu Legii Cudzoziemskiej i latami znosi miesiące rozłąki, gdy Wiktor jest na misjach. Z każdym rokiem jest jej ciężej, a nie łatwiej podczas samotnych dni, tygodni, miesięcy. Czy wspólne spacery po krakowskiej starówce wystarczą jej sercu? Czy to zniesie? Czy da radę?

Mamy Darię, która kocha konie, a jej największym powiernikiem jest klacz Bajka. Na studiach poznaje Aleksandra, w którym się zakochuje. Jednak uczucie, które wydawało się proste, okazało się historią pełną niespodzianek, zakrętów i nieprawdopodobnych zwrotów akcji.

Jest też Ula. Pełna nadziei, miłości i wiary nastolatka, której choroba odbiera wszystko. Jej paczka przyjaciół – Filip, Dominik i Maja chcą pomóc. Razem odkrywali świat. Teraz mierzą się z chorobą Uli. Jak sobie z tym poradzą? Czego będą szukali w górach? I co do tego ma pan Kazimierz oraz bieszczadzkie anioły z połamanymi skrzydłami?

Wszystkie opowiadania są uzupełnione pięknymi tekstami o miłości, pochodzącymi z tekstów piosenek Anity Lipnickiej i Krystyny Prońko, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i Kwiat Jabłoni oraz wierszy Charlsa Baudelaire.

Każda z historii kończy się jednak trochę inaczej niż myślimy. Nie zawsze jest różowo – cukierkowo. Wychodzą na jaw tajemnice sprzed lat i ukrywane emocje. Autorka robi też ciekawy zabieg, bo miesza naszymi postaciami tak, że odnajdujemy je na kartach kolejnych opowiadań, które tym samym łączą się delikatną pajęczą siecią.

Książka jest dość lekkim zbiorem romansów, bez aspiracji do poruszenia poważnych tematów. Jest zgrabnie napisana, czyta się ją jednym tchem. Można zrobić przerwę między kolejnymi opowiadaniami, ale tak naprawdę to idealna lektura na jeden wieczór.

Książkę polecam młodym, szukającym romansu i miłości swojego życia. Jeśli jesteś takim czytelnikiem znajdziesz „siebie” i swoje rozterki na kartach tej książki wielokrotnie. Historie są wystarczająco trudne jak na młodego czytelnika. Są przedstawione w przejrzysty sposób, dość łatwo możemy podążać za fabułą i wydarzeniami. Ogromnym plusem powieści jest to, że dzieje się współcześnie w Polsce, we Wrocławiu i Krakowie, w Bieszczadach, z drobnymi wyskokami do Lwowa czy do Francji lub na Gujanę. Nie mamy więc trudności wgryzania się w nieznane klimaty, a książka zyskuje na bliskości, cieple i klarowności.

Informacje o książce:
Tytuł: Szlak serca
Tytuł oryginału: Szlak serca
Autor: Magdalena Stykała
ISBN: 9788366995154
Wydawca: BookEdit
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać