Powieści historyczne

Sułtan – Demet Altınyeleklioğlu

Recenzja książki Sułtan - Demet Altınyeleklioğlu

Sułtan
Demet Altınyeleklioğlu

Sułtan” jest kolejną książką z serii: sięgnę, żeby poszerzyć swoje czytelnicze horyzonty. Oczywiście bardzo mocno zaciekawił mnie też opis. Oczywiście ja, jak to ja, nie obczaiłam nic poza opisem: okładki, liczby stron… Nic. Gdy otworzyłam paczkę najpierw lekko się zatrwożyłam, bo książka należy do sporych grubasków – liczy sobie około sześćset stron. Później nie było końca zachwytów nad okładką. Wydawnictwo Wielka Litera zrobiło robotę i to zrobiło ją wprost rewelacyjnie. Zresztą sami możecie zobaczyć.

Autorka, której nazwiska nie będę próbowała zapisywać ani tym bardziej wymawiać, znana jest z powieści o Sułtance Kosem, Hurrem i tak dalej. Swoją twórczość poświęca głównie kobietom, a „Sułtan” jest małym odstępstwem od tego tematu. Demet bowiem tym razem skupia się na historii pewnego mężczyzny, którego życiorys okrywa woal tajemnicy.

Szehzade Dżem, syn serbskiej księżniczki Adrianny i Sułtana Mehmeda Zdobywcy. Wychowuje się pod okiem matki i nauczycieli. Można powiedzieć, że miał beztroskie dzieciństwo. W pewnym stopniu, a już szczególnie porównując z resztą jego życia. Jako syn władcy osmańskiego imperium wychowuje się w dostatku i jest rozpieszczany. Zaczynamy poznawać jego historię w momencie, kiedy jest już dorastającym chłopcem. Młodzieńcem, który, ku dezaprobacie jego Valide, w ogóle nie interesuje się władzą. Woli spędzać dnie na polowaniu oraz pisaniu wierszy.

Pewnego dnia coś jednak budzi się w środku jego duszy. Pragnienie tronu oraz podburzające podszepty przedstawiane za pomocą rdzawego wilka, którego zabił na jednej z wypraw. Dżem dostaje także ostrzeżenie: jeśli chęć zdobycia tronu zawładnie jego sercem, wilk powróci i zawładnie jego duszą.

Ze zwykłych pytań, jakie zadała sobie autorka, powstało coś wspaniałego. Co tak właściwie skłoniło Dżema do zainteresowania się władzą? Zhańbiony syn wielkiego władcy, który mimo chęci nie miał szans zasiąść na tronie. Z jednej strony człowiek, który zjednał sobie przychylność masy ludzi, z drugiej zwany zdrajcą.

Sułtan” to historia człowieka usiłującego zdobyć władzę. Żądza tronu ma w tym przypadku wielką cenę i autorka poprzez wydarzenia z życia Dżema dobitnie nam to pokazuje. Dodatkowo możemy zaobserwować brutalność rządzących Imperium Osmańskim ludzi. Jeśli chciało się liczyć w państwie, należało opanować wszystkie sztuczki i umieć się poruszać na scenie politycznej. Nie bez znaczenia była także umiejętność manipulacji innymi ludźmi.

Demet już na początku zaznacza, że jej powieści nie są tworami historycznymi, a beletrystyką luźniej opartą na prawdziwych wydarzeniach. Nie mogę właściwie za wiele napisać o samych bohaterach, ponieważ to postacie, które żyły naprawdę. Autorka świetnie oddała ich charaktery, ludzkie słabostki, rzeczy, którymi się kierowali. To już jedenasta powieść w jej dorobku literackim. O ile nie mogę stwierdzić, jak się ma warsztat pisarski w porównaniu z poprzednimi książkami, to stylowi pisania w „Sułtanie” raczej nic nie mogę zarzucić.

To po prostu świetnie napisana opowieść. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że prowadzona nieco w gawędziarskim stylu, bo czyta się to rewelacyjnie. Nawet nie odczuwa się jej objętości, bo strony same uciekają spod palców. Zwłaszcza przy końcówce. Bardzo podoba mi się także posłowie, w którym autorka dodaje, co działo się dalej z poszczególnymi postaciami. Okrasza całość garścią historycznych faktów, co nadaje całości autentyzmu. Nawet jeżeli niektóre rzeczy na potrzeby książki zostały po prostu wymyślone czy dopowiedziane.

Już patrząc z dystansu po lekturze całości mogę stwierdzić, że Dżem jest postacią autentycznie tragiczną. Przez podszepty zatrutych żądzą władzy ludzi stał się samozwańczym władcą, żywym symbolem buntu a w końcu został oddarty z godności i okrzyknięty zdrajcą. Z pewnością w pewnym stopniu zasługuje na współczucie, które odczuwałam nie raz przy lekturze.

Już słowem zakończenia: „Sułtan” to kawał dobrze opowiedzianej, a zarazem niezwykle ciekawej historii. Z pewnością warto poświęcić jej kilka dni. Bardzo polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Sułtan
Tytuł oryginału: Cem Sultan
Autor: Demet Altınyeleklioğlu
ISBN: 9788380321601
Wydawca: Wielka Litera
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać