IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet - Recenzje książek z każdej półki
Inspiracje

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu – Isabelle Bruno, Christine Baillet

Recenzja książki IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu
Isabelle Bruno, Christine Baillet

Czy posiadasz w domu meble IKEA? – to już niemal pytanie retoryczne. Twój sąsiad na pewno też je posiada. A może by je w takim razie jakoś odmienić, udekorować, przeorganizować, spersonalizować? Do tego zachęcają autorki „IKEA na nowo. Zrób to po swojemu” wydanej u nas nakładem Wydawnictwa Relacja.

Mówi się, że Polak potrafi – w niemal każdej rodzinie znajdzie się jakaś złota rączka. W końcu ciężkie lata PRL-owskiego niedostatku nauczyły nas sprytu i żyłkę do majsterkowania mamy we krwi (choć zapuszczając się w odległe rejony internetu, niejednokrotnie trzeba przyznać, że Rosjanie biją nas na głowę w kreatywności…). Coś z niczego? Proszę bardzo! Świat zachodni odkrył jednak tę magię z opóźnieniem. Tam pierwsze były ruchy alternatywne, jak choćby hipisi produkujący sobie kolorową odzież, biżuterię, różne drobne przedmioty użytku domowego, a potem wydający też na własną rękę muzykę. Następnie pałeczkę przejęła rzesza geeków, samouków i domorosłych konstruktorów komputerów i oprogramowania. Gdzieś po drodze był McGyver, a dopiero potem świat opanowały meble IKEA, konstrukcje tak proste i uniwersalne, że ludzie masowo zaczęli je przerabiać i indywidualizować.

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet

Wtedy co prawda nie potrzebowano do tego podręczników. Dziś jednak mamy poradniki z każdej chyba dziedziny, więc zobaczmy, jakie cuda można wykreować z najsłynniejszych mebli współczesnego świata! Autorki, Isabelle Bruno i Christine Baillet, deklarują, że nie są związane z Grupą IKEA, choć trzeba im przyznać, że pomysł miały całkiem… kreatywny i z pewnością obustronnie korzystny. W zwięzłym wstępie tłumaczącym podtytuł przekonują do idei DAYA (ang. Do As You Are), czyli Zrób to po swojemu. Jest to kolejne nośne hasło, taka bardziej zaawansowana forma trendu DIY (ang. Do It Yourself), to jest naszego rodzimego ZTS (Zrób To Sam). Ale nie znajdziemy w tej książce zbędnego gadania. Na cały projekt składa się 70 pomysłów podzielonych według skali trudności na poziom łatwy, poziom średni, poziom trudny i poziom ekspert.

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet

W pierwszych dwóch rozdziałach, z racji niskiego stopnia trudności, znajdziemy głównie propozycje dekoracyjne, będzie więc dużo malowania różnymi technikami, trochę rozcinania, klejenia i szycia. Dużą zaletą tych projektów jest fakt, że wiele z nich przeznaczone jest do pokoju dziecięcego lub na plac zabaw, a przy tym angażuje najmłodszych do wspólnego tworzenia. Możemy wspólnie zbudować sanki, oryginalną lampę z dowolnych obrazków albo spersonalizować nudny, jednokolorowy stolik do zabawy. W dalszej części do bardziej funkcjonalnych pomysłów przydadzą się już „cięższe sprzęty” niż nożyczki i metrówka, nieodzowne będą wiertarka, wyrzynarka czy piła, co ucieszy każdego bardziej zaawansowanego majsterkowicza. Prócz funkcji dekoracyjnych wiele z tych propozycji ma na celu ocieplenie schludnych, skandynawskich mebli, dlatego autorki często sugerują włączenie w konstrukcję drewnianych desek, np. w przypadku prostego metalowego regału, który uzupełniony o dodatkowe elementy przechodzi zupełną metamorfozę. Trzy osobne podrozdziały przeznaczono na pomysły z wykorzystaniem wybranych modeli mebli, tj. regału KALLAX, stołka FROSTA i łóżka piętrowego KURA. Na poziomie eksperckim pojawiają się również bardzo inspirujące wyzwania, projekty profesjonalistów, które często przypominają współczesne dzieła sztuki, jak na przykład fotel o nietypowym obiciu wykonanym z… ołówków IKEA!

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet

Poza tym książkę wydano bardzo solidnie. Twarda oprawa i przyjemny, matowy papier o dużej gramaturze zapewniają komfort podczas użytkowania. Niby tylko dwieście stron, a jednak jest to porządny album. Wydaje się więc, że koszty nakładu uzasadniają w tym przypadku cenę detaliczną 49 zł, ale oczywiście w internecie można znaleźć książkę w niższej cenie (zobacz porównywarkę pod recenzją). Idąc jednak dalej, układ tekstu, instrukcji i ilustracji wypada czytelnie i przyjaźnie. Przy każdym projekcie znajdziemy niezbędnik, czyli spis wszystkich potrzebnych materiałów i narzędzi oraz jasny plan wykonania. Wykorzystane przez autorki fotografie są zainscenizowane bardzo w stylu IKEA – schludne, czyste, ale ciepłe, zachęcające do podjęcia przez majsterkowiczów wyzwania.

IKEA na nowo. Zrób to po swojemu - Isabelle Bruno, Christine Baillet

A zatem jak ze zwykłego stołu stworzyć stół do szycia lub stół kreślarski? Jak zwykłe łóżko piętrowe przemieć w fantazyjny domek, z którego dzieciaki nie wyjdą przez najbliższe dwa tygodnie? Będzie na to kilka patentów.

Informacje o książce:
Tytuł: IKEA na nowo. Zrób to po swojemu
Tytuł oryginału: Réinventer IKEA
Autor: Isabelle Bruno, Christine Baillet
ISBN: 9788365796264
Wydawca: Relacja
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content