Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli - Dr Wayne W. Dyer - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli – Dr Wayne W. Dyer

Recenzja książki Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli - Dr Wayne W. Dyer

Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli
Dr Wayne W. Dyer

Książka Dr Wayne’a W. Dyera przedstawia wizję autora na temat tego jak człowiek, w oparciu o samopoznanie i zmianę nastawienia do siebie i otaczającego świata, może wpłynąć na realizację swoich pragnień i uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Treść książki jak dowiadujemy się już na samym początku w dużej mierze jest inspirowana mentalnymi mentorami pisarza i zawodowych doradców edukacyjnych: św. Franciszkiem z Asyżu i mędrcem Lao-tzu. Autor, którego światopogląd poznajemy z kolejnych stron tej pozycji, żywi do wspomnianych postaci osobisty stosunek, przywołuje swoje doświadczenia, w których myśl tych i innych autorytetów została mu swoiście – jak się dowiadujemy – „objawiona“. Atmosfera tajemnicy i wielkiego odkrywania, do jakiej zaprasza czytelnika autor, jest „podszewką“ dla całej treści książki „Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli„.

W oparciu o pewną mieszankę inspiracji Biblią i filozofią wschodu, autor proponuje głębsze samopoznanie przez analizę tzw. „wyższych aspektów ’ja’ ” (opisuje je w pierwszej części książki) oraz „program działania”, który ma prowadzić do osiągnięcia naszych pragnień. Pierwsza część, zajmująca pierwszą ćwiartkę objętości książki składa się z trzech rozdziałów, kolejno: „Zmiana obrazu siebie“, „Twoje wyższe ’ja’“, oraz „Twoje najwyższe ’ja’“. Druga, kluczowa część, zatytułowana „Pięć podstaw spełnionych pragnień”, skoncentrowana jest wokół tzw. „programu działania“, który składa się z pięciu podstaw działania. W pięciu kolejnych rozdziałach tej części opisane są poszczególne „podstawy”. Ich podtytuły zdradzają treść. Pierwszy – „wykorzystanie wyobraźni”, (zawiera wskazówki, którymi osoba, zdaniem autora powinna oddziaływać na swoją wyobraźnię). Drugi – „żyj tak jakbyś już osiągnął swój cel”, trzeci – „odczucie ich (pragnień)”, „proszę o uwagę” (chodzi o kierowanie uwagą), czwarty „teraz kładę się spać” (dotyczy autosugestii).

Każdy rozdział, dzieli się na krótkie podrozdziały, których podsumowaniem są „trzy sugestie“ – propozycja ćwiczeń czy praktycznego wdrożenia porad przedstawionych w danym rozdziale. Zalecenia te niekiedy zawierają bardzo konkretne polecenia, np.

„Przepisz ten cytat […] i powtórz go przynajmniej trzy razy przed zaśnięciem […]“

innym razem sugestie są bardziej ogólne, np.

„[…] Przemawiaj do swojej wyobraźni z czcią. […]“.

Na końcu książki znajdujemy kilka stron przypisów oraz wybrane zdjęcia autora książki z konferencji, tudzież innych, krótko opisanych enigmatycznych wydarzeń, jak „widzialne interwencje“ Jana od Boga, czy przemawiania do ludzi w ramach 'doświadczenia cudu’ […] w Asyżu.

Całość wywiera wrażenie całkiem eklektycznego tworu… Na sąsiednich stronach wrzucone są cytaty od Maksa Plancka po Williama Blake’a, przeplatane fragmentami listów od znajomych autora, wyrywkami wspomnień i podniosłymi zdaniami, zapalającymi do działania. To wszystko zanurzone w biblijno-filozoficzny sosik narracji. Autor jednocześnie mówi językiem mędrcy i coacha. Efekt jest dość pociągający – dowodem jest pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa.

Jak się zdaje, taki misz-masz dobrze się sprzedaje, jednak dla przezornych, skoncentrowanych na logice wywodu czytelników, zawodowych psychologów czy filozofów, język, w jakim została napisana książka może drażnić. Brak w nim konsekwencji, ale w zamian świetnie przenosi poczucie odkrywania tajemnicy uniwersalnej prawdy życiowej. Niektóre z ćwiczeń proponowanych przez autora mogą mieć pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby, inne balansują na granicy absurdu. Pytanie tylko co lubimy, na co mamy ochotę i co chcielibyśmy z takiej książki wyciągnąć dla siebie. Jeśli nutę inspiracji, to być może jest to dobry wybór. Jeśli krytyczny namysł, to może lepiej wziąć pod uwagę inne propozycje, jakie serwuje nam bogata oferta wydawnicza.

Informacje o książce:
Tytuł: Spełnione marzenia. Siła wiary, siła myśli
Tytuł oryginału: Wishes Fullfilled: Mastering the Art of Manifesting
Autor: Dr Wayne W. Dyer
ISBN: 9788324680818
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content