Gardziel smoka - Frank Peretti - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Gardziel smoka – Frank Peretti

Recenzja książki Gardziel smoka - Frank Peretti

Gardziel smoka
Frank Peretti

Nazwisko Peretti pobrzmiewało w mojej głowie od kilku lat. Książki przygodowe dla dojrzałych czytelników, bazujące na przesłaniach biblijnych przez długi czas pozostawały na listach bestsellerów. Kiedy w moje ręce mogło trafić wznowione wydanie książek dla młodzieży tego autora, nie mogłam oprzeć się pokusie, żeby najpierw przeczytać te, a następnie jak dorastający czytelnik zgłębić pozostałe dzieła.

Gardziel smoka” Franka Perettiego to pierwszy tom „Przygód rodziny Cooperów”. Doktor Jake Cooper jest archeologiem. Po śmierci żony w czasie jednej z ich wypraw, na poszukiwania skarbów przeszłości, zabiera swoje dzieci. Jay i Lila to nastolatkowie, którzy interesują się historią, a wyprawy archeologiczne to dla nich prawdziwa gratka. Tym, co silnie łączy rodzinę Cooperów jest wiara w Boga. Są chrześcijanami, którzy zarówno w chwilach trudu jak i radości odnoszą się do Boga, jako swojego sprzymierzeńca.

W pierwszym tomie przygód wyruszamy z bohaterami książki do państwa Nepur położonego na Bliskim wschodzie. Prezydent Al – Dallam Najwyższy Sędzia i patron Królewskiego Berła, pochłonięty jest rozwikłaniem zagadki wielkiego otworu znajdującego się na pustyni. Każdy, kto się do niego zbliża i próbuje dostać do tego, co w nim ukryte zostaje dotknięty nieszczęściem, a nawet wpada w śmiertelne niebezpieczeństwo. Nazwa Gardziel Smoka nadana temu miejscu ma przerażać i odstraszać, co skutecznie działa na miejscowy lud, który nabudowuje wokół niego mnóstwo legend. Jedne mówią o skarbie, inne o złu czyhającym na dnie. Doktor Cooper i jego rodzina, wsłuchani w to, co przekazują legendy badają dno otworu. Nie bez przeszkód – pojawia się ktoś, komu bardzo zależy na tym, żeby drzwi, które odnajdują nie otwierać. Biblijne odniesienia sugerują, co może się znajdować za nimi. Niewyobrażalne zło czeka by wydostać się na powierzchnię ziemi. Rodzina Cooperów staje w obliczu wyzwania, które może ich przerosnąć.

Jeżeli jest się fanem przygód Indiany Jonesa, Ricka O’Conella czy serialu „Supernatural”, to ta książka musi się podobać. Zawrotna akcja, przedstawiona z filmowym rozmachem wciąga od pierwszych stron. Ponieważ książka pisana była całe wieki rozwoju technologii temu – w 1985 roku, jej bohaterowie wykorzystują w swoich poszukiwaniach to, co najcenniejsze – głowy pełne wiedzy i siłę własnych rąk. Ma to swój urok. Kolejną rzeczą, która podobała mi się w tej książce to jej spójność. Bez nadmiernego rozbudowywania wątków pobocznych, 100 stron wartkiej akcji, związanych z głównym motywem powieści. Motyw chrześcijański jest dobrze poprowadzony. Wyraźnie zaakcentowana jest siła wiary, która może w sensie dosłownym poruszyć niebo i ziemię. Rodzina Cooperów to wierzący praktykujący chrześcijanie, którzy postrzegają świat, jako dzieło Boga. Do Niego odnoszą się, kiedy potrzebują sił do walki ze złem. To Jemu dziękują, kiedy odnoszą sukcesy. W sieci pojawiają się głosy, że jest to nieco przesadzone, jednak mnie to urzeka – jest to żywa wiara, którą, ciężko spotkać w książkach. Nie jest pomieszana z magią, wątkami satanistycznymi, jak już się zdarzało, w niektórych książkach. Wiadomo, że może to drażnić, więc jeśli ktoś jest uprzedzony od samego początku, to może sobie ta książkę odpuścić, chociaż kto wie? Może akurat pokaże ona siłę wiary.

Choć jeszcze nie przeczytałam pozostałych tomów, mam przeczucie, że będą równie interesujące. Frank Peretti, to autor, który jest chrześcijaninem. Początkowo członek chrześcijańskiego zespołu muzycznego, następnie zaczął pisać książki fantasy wykorzystujące odniesienia do wiary. Są one polecane przez katolickie wydawnictwa i rozgłośnie radiowe, co tylko utwierdza mnie w „bezpieczeństwie” i pewnej określoności książek.

Książka wydana jest w przyzwoitej cenie i stanowi ciekawą alternatywę dla innych pozycji dla młodzieży pojawiających się na rynku. Fani przygodówek znajdą w niej to, czego szukają. Rodzice, którzy nie mają czasu weryfikować tego, co czytają ich dzieci, kierując się rekomendacjami katolickich wydawców mogą spokojnie dać ją w prezencie dorastającym nastolatkom. Uważam, że jest to książka nie tylko dla młodzieży, wbrew pozorom, główny wątek nie jest prowadzony przez dzieci, więc przypadnie do gustu również starszym czytelnikom.

Informacje o książce:
Tytuł: Gardziel smoka
Tytuł oryginału: The Door in the Dragon’s Throat
Autor: Frank Peretti
ISBN: 9788378291909
Wydawca: Vocatio
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content