Set Maat - siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku - Tomasz Bonek - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Set Maat – siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku – Tomasz Bonek

Recenzja książki Set Maat - siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku - Tomasz Bonek

Set Maat – siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku
Tomasz Bonek

„Podróże kształcą” – moim młodzieńczym marzeniem było zwiedzanie innych krajów, innych kultur. Moim młodzieńczym marzeniem było dotykanie rzeczywistości ludzi, którzy mieszkają 100 km, 500 czy 20 000 tys. km stąd. Podróżowanie spostrzegam jako poznawanie i odkrywanie czegoś więcej niż przyhotelowych plaż, drinków z palemkami czy materacu All inclusive (nie krytykuję oczywiście kilku-, kilkunastodniowego leżakowania w sferze hotelowej). Niestety, marzenia po podróżach małych i dużych było ograniczane przez różne czynniki, jednak dostępu do książek nikt nie mógł mi ograniczyć… podróż oczyma wyobraźni prowadzona przez autora, który swoimi oczami spostrzegał, dłońmi dotykał i zmysłami smakował innej, niż moja własna rzeczywistość. Słysząc o książce, którą napisał Tomasz Bonek, pomyślałam: „czas na podróż do Egiptu, Izraelu, Jordanii i Maroka!” , „Tylko mnie nie zawiedź przyjacielu podróży – dodałam”. Nie zawiódł!

Tomasz Bonek, autor książki „Set Maat. Siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku”, jest polskim dziennikarzem ekonomicznym, podróżnikiem oraz fotografem. Był autorem i współprowadzącym program „BiznesManiak” emitowany przez Telewizję Polską. Jego artykuły ukazywały się w najpopularniejszych polskich magazynach. W swojej pracy zawodowej zajmuje się także edukacją – jest wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego. Książka, o której za chwile będzie mowa nie jest jednak jego debiutem. Tomasz Bonek już w 2005 roku napisał reportaż „Przeklęty skarb” , w 2012 roku „Lubiąż. Mroczne tajemnice opactwa”. Kolejne pozycje książkowe to: „Biznes w Internecie”, „Biznes na Facebooku i nie tylko…”, „Internet dla seniora”, „Miasto skarbów”. Tomasz Bonek jest także laureatem nagrody „Ostre pióro 2004” – wyróżnienie, które przyznawane jest przez Business Centre Club dla przedstawicieli mediów tak ogólnopolskich jak i regionalnych za promowanie zasad przedsiębiorczości, propagowanie edukacji w zakresie ekonomii.

Set Maat Siedlisko prawdy

Właśnie ten, tak bardzo wyróżniony Gość, zabiera nas w podróż. Przystanek pierwszy – EGIPT. Swoje kroki, w pierwszej kolejności kierujemy do Kairu, gdzie przez zakamarki i kurtyny tkanin poszukujemy zakazanego alkoholu i smakujemy kawy z kardamonem. Już wtedy poznajemy postaci z egipskiego świata. Spotkanie ma jednak wymiar ponadczasowy, tu życie w XXI wieku zmierza się z historią przodków, faraonów, bogów. Dalej Deir El-Medina, gdzie poznajemy prawdziwą historię o budowniczych grobowców z Siedliska Prawdy. Luksor, Klątwa Faraonów, opowieści o bogach, do dziś nie rozwiązanych zagadkach to niektóre z rzeczy o których się dowiemy. Autor oprowadzając nas po Egipcie dostarcza nam nie tylko pięknych widoków, ale snuje opowieści, przeplatające się z faktami. Co najważniejsze – robi to w sposób, który nie pozwala czytelnikowi odłożyć książki i zaprzestać podróży. Choćby chciało się tam zostać na dłużej, musimy iść dalej. Oto stoimy u bram „Jerozolimy – najbardziej skłóconego miasta świata”, gdzie spotkały się dwa narody – Żydzi i Arabowie, a także dwie religie – chrześcijaństwo oraz islam. Autor przytacza wiele dialogów i zaobserwowanych scen, dzięki czemu czujemy się, wręcz jakbyśmy stali w kolejce do Wielkiego Muru, czuli na sobie wzrok mieszkańców i dotykali wyczuwalnego napięcia wiszącego w powietrzu. Zwiedzamy także Betlejem z jego historią i ciekawostkami. Z miasta narodzenia Chrystusa trafiamy do Jordanii zwiedzając zapierającą dech w piersiach Petre. Czy widzieliście już kozy na drzewach? A jeśli tak, to wiecie dlaczego one tam się znalazły i jakie właściwości ma cudowny olej Berberów? Jeśli nie, to w tej części znajdziecie odpowiedź na każde z tych pytań. Niestety czas podróży dobiegł końca. Jeśli macie ochotę poznać bliżej Bliski Wschód, a nie prędko tam pojedziecie – sięgnijcie po książkę Tomasza!

Set Maat Siedlisko prawdy

Oprócz treści, która niesamowicie oplata i prezentuje każde z tych miejsc, książka jest przepięknym widowiskiem dla oka! Znajdziemy tam ogrom zdjęć z każdego etapu, niemal z każdego kroku autora. Tomasz Bonek ma także bardzo przystępny i „lekki” sposób pisania.

„Prawdziwe podróże to dostrzeganie emocji, odmienności, zwyczajów i obyczajów. Z tego najpiękniejsze są właśnie dysonanse, których warto szukać, które warto znajdować, ale przede wszystkim poznawać i szanować. I o nich będzie ta książka”

To meritum sprawy i niniejszej recenzji. Podróże kształcą, otwierają umysł, zmieniają sposób myślenia. Jeśli nie możesz teraz tam pojechać, szukaj rozwiązań, nie wymówek i pozwól zabrać się w podróż. Nie pożałujesz!

Informacje o książce:
Tytuł: Set Maat – siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku
Tytuł oryginału: Set Maat – siedlisko prawdy. Wędrówki po Egipcie, Izraelu, Jordanii i Maroku
Autor: Tomasz Bonek
ISBN: 9788376745329
Wydawca: Replika
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content