Biografie i wspomnienia

Saudyjka za kierownicą – Manal asz-Szarif

Saudyjka za kierownicą - Manal asz-Szarif

Saudyjka za kierownicą
Manal asz-Szarif

Bardzo lubię czytać książki oparte na faktach, historie kobiet, które zajęły znaczące miejsce w historii. Właśnie taką pozycją jest „Saudyjka za kierownicą”, opowiadająca wzruszającą historię Manal asz-Szarif, saudyjskiej aktywistki walczącej o równouprawnienie kobiet, przejawiające się w szczególności walką o prawo kobiet do prowadzenia auta „w sytuacji bycia kobietą”.

Manal asz-Szarif urodziła się i dorastała w tradycyjnym saudyjskim domu w Mekce, w czasach kiedy to Arabia Saudyjska była pod bardzo silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Co ciekawe w historii kobiety, w latach młodości silnie walczyła z każdym, nawet najmniejszym przejawem buntu. Jej radykalizm dochodził do tego stopnia, że niszczyła kobiece czasopisma matki, kasety brata, a nawet własne szkicowniki, w których pod wpływem chwilowego kryzysu bądź niewiedzy rysowała istoty żywe. Z biegiem lat, kiedy to coraz bardziej dorastała, rozpoczęła studia na uniwersytecie, następnie pracę w koncernie Aramco, coraz częściej zaczynały wkradać się w jej głowę myśli, że może coś jednak z jej ukochanym ustrojem jest nie tak. Zaczynała coraz częściej doświadczać dyskryminacji ze względu na płeć, nie mogła sama wynająć mieszkania, złożyć wniosku w urzędzie, czy korzystać z pomocy lekarskiej. Najbardziej jednak uciążliwy był dla niej brak możliwości poruszania się autem. Cały ten narastający bunt w Manal kiedyś musiał urosnąć do tego, że kobieta nie wytrzyma dłużej dyskryminacji otoczenia i wybuchnie, zbuntuje się. Taki dzień nastąpił, kobieta postanowiła wtedy, że w dniu swoich 32. urodzin poprowadzi auto ulicami miasta, wydarzenie to zostanie nagrane i opublikowane w sieci jako dowód oraz zachęta dla innych kobiet, aby postąpiły tak samo i nie dawały się dłużej tłamsić i poniżać mężczyznom. Czas na niezależność!

Książka napisana została w fantastycznym stylu, widać, że autorka głęboko i całą sobą przeżywała historię, którą opisała. Każde słowo zostało przemyślane, wszystkie fakty i zdarzenia w niej zawarte wnosiły dużo do przekazu oraz tworzyły spójną całość. Dramatycznie opisany pobyt kobiety w więzieniu,  przedstawione warunki tam panujące sprawiły, że momentami, prawie mogłam poczuć odór panujący w celach oraz strach, który towarzyszył więźniarkom tam przebywającym. Z drugiej strony wszystko zostało napisane lekkim stylem, książkę szybko się czytało, lektura niebyła ciężka, mimo poważnego tematu, który został w niej poruszony.

Ogromne wrażenie wywarła na mnie siła i determinacja Manal, rzadko się zdarza (a może często, tylko zwykle takie postawy są tłumione, a sprawy kobiet buntujących się zamiatane pod dywan, aby nie stały się zachętą dla innych), aby jedna osoba pokazała tyle siły i determinacji do walki z rządem, a co nawet chyba trudniejsze – z tradycją. Dzięki temu, że historia bohaterki została nagłośniona przez media, pomogło jej wydostać się z więzienia, musiała jednak podpisać szereg dokumentów, w którym obiecała, że nie będzie nigdy więcej prowadziła auta.

Saudyjka za kierownicą” to niezwykle poruszająca historia, która na długo zostaje w naszej głowie. Jest to świetna pozycja dla osób interesujących się realiami religijnej kultury społeczeństwa Arabii Saudyjskiej. Co prawda jest to raczej biografia jednej osoby, a nie całego społeczeństwa, jednak mimo wszystko przybliża zasady tam panujące oraz ukazuje, próby walki z nimi. Myślę, że na przykładzie Manal i jej historii, możemy sobie wyobrazić jak wygląda świat po „tamtej stronie”. Coraz więcej w więcej ukazuje się książek przedstawiających historie arabskich kobiet. Są to zwykle relacje osób, którym udało się wyrwać z kraju ogarniętego ciągłą dyskryminacją kobiet. Dzięki takim pozycjom możemy zaangażować się w pomoc ciemiężonym kobietom, chociażby uczestnicząc w akcjach organizowanych w mediach społecznościowych, nagłaśnianie ich historii może się przyczynić do tego, że rządy będą musiały szybciej zwrócić uwagę na sytuację kobiet oraz być może ulegnie ona polepszeniu. Zapraszam gorąco do lektury oraz do zapoznania się z historią Manal asz-Szarif, myślę, że może stać się ona inspiracją dla nas, a na pewno skłoni nas do refleksji nad naszym światem.

Informacje o książce:
Tytuł: Saudyjka za kierownicą
Tytuł oryginału: Daring to Drive: A Saudi Woman’s Awakening
Autor: Manal asz-Szarif
ISBN: 9788328061460
Wydawca: WAB
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać