Literatura dziecięca

Rycerz na karuzeli – Agnieszka Urbańska

Recenzja książki Rycerz na karuzeli - Agnieszka Urbańska

Rycerz na karuzeli
Agnieszka Urbańska

Książka dla dzieci „Rycerz na karuzeliAgnieszki Urbańskiej zainteresowała mnie swoim opisem. W dobie smartfonów książka o chłopcach i dziewczynkach biegających po podwórku będącym ich królestwem, to prawdziwy smaczek. Oczekiwałam, że autorka pokaże moc wyobraźni jaką ma dziecko, a książka zachęci do tworzenia wielogodzinnych zabaw…

Głównym sprawcą powstania królestwa jest Grześ. Chłopiec od dawna marzył, żeby zostać rycerzem. Postanawia wraz z przyjaciółmi założyć Bractwo Rycerzy Słonecznego Podwórza. Wykonana z najprostszych przedmiotów zbroja powoduje uśmiech na twarzach mieszkańców osiedla. Kiedy pewnego dnia Grześ i przyjaciele ratują starszego pana, urzeczony tym wydarzeniem latający mag Frak zmienił zbroję chłopca w prawdziwą. Dzieci wiele czasu poświęcają na zabawy w królestwo. Wymyślane sytuacje nie są dla nich szczególnie atrakcyjne. Prawdziwa przygoda zaczyna się, kiedy ktoś potrzebuje ich pomocy, kiedy poznają nowe osoby, czy poszukują skarbów i potworów. Okazuje się, że na ich osiedlu mieszka czarodziejka, mag, a jeśli komuś nadal mało – towarzyszą im smoki. Każdy rozdział książki to inna przygoda, dzięki czemu czytanie się nie nudzi.

Rycerz na karuzeli - fragment książki

W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Książka spodoba się dzieciom i ich rodzicom, ze względu na to, że rozbudza wyobraźnię, zachęcając do podobnych zabaw. Zastanawiam się, czy magia w tej książce to zasługa wyobraźni jej bohaterów, czy coś prawdziwego, co wmawia dzieciom, że wśród nich chodzą czarodzieje i smoki, a pod ich łóżkiem może mieszkać stworzeniec. Jeśli są prawdziwi, to może rozczarować małego czytelnika, bo przecież w naszym świecie magii nie ma, a to już umniejsza radość zabawy.

Książka z jednej strony jest ciepłą opowieścią o tym, że warto pomagać innym. Nie da się ukryć, że rycerze robią wiele dobrego w swojej okolicy. Z drugiej strony jest jedna rzecz, która zwróciła moją uwagę. Dzieci bez wiedzy rodziców wędrują po mieszkaniach samotnych sąsiadów i mając w ręku miecz niczego się nie boją. Jednocześnie wyłącza to ich ostrożność w stosunku do obcych. Jeżeli książka zainspiruje kogoś do podobnej zabawy, to też może mu dodać odwagi, która może okazać się zgubna, bo przecież nie każdego na osiedlu znamy. Warto zatem, żeby rodzice byli wyczuleni na ten fakt i zwrócili uwagę dzieci podczas czytania.

Rycerz na karuzeli - fragment książki

Rycerz na karuzeli” jest kolejną książką z serii „Hokus-pokus… Bajka!”. Powinnam więc spodziewać się magii. Wcześniej w moje ręce trafiła „Księżniczka z innej bajki” – książeczka miała o wiele bardziej edukacyjny wymiar niż „Rycerz na karuzeli”. Być może stąd płynie moje rozczarowanie tą pozycją, która nie zapadła mi szczególnie w sercu. Sygnałem, który rejestrowałam w czasie czytania dzieciom było dostrzeżenie małej ilości ilustracji, które nie bardzo się podobały. Nie jestem specjalistką od rysunku, te, które pojawiają się w książeczce mają kreskówkowy charakter, a w bajkach o rycerzach spodziewałam się czegoś innego. Bajka przeznaczona dla przedszkolaków powinna w nie obfitować.

Książka wydana została z myślą o dzieciach, które samodzielnie czytają. Duże litery i jej format ułatwiają czytanie. Bajki są krótkie, dzięki czemu nie traci się wątku. Zdania nie są skomplikowane, dialogi bohaterów urozmaicają tekst i czyta się dzięki nim szybko.

Rycerz na karuzeli - fragment książki

Rycerz na karuzeli” Agnieszki Urbańskiej to książka zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Są w niej opisane przygody, które spodobają się dzieciom. Zwracają one uwagę na zachowania prospołeczne i zachęcają do niesienia pomocy. Opisane spotkania z obcymi osobami dorosłymi dają możliwość edukacji. Warto poruszyć w rozmowie z dzieckiem kwestie związane z zaufaniem do osób spotykanych w okolicy. Nie jest to książka, która niesie jasny edukacyjny przekaz, wykorzystanie jej w ten sposób wymaga trochę gimnastyki od rodzica. W porównaniu do innych książek, które można nabyć, a które są wyposażone w pytania i ćwiczenia do tekstu, ta książka traci. Jeśli chodzi o zachęcenie do kreatywnej zabawy „Rycerz na karuzeli” jest książką, po którą warto sięgnąć – stary karton, rower, czy różowe okulary, potrafią zmienić świat zabaw.

Informacje o książce:
Tytuł: Rycerz na karuzeli
Tytuł oryginału: Rycerz na karuzeli
Autor: Agnieszka Urbańska
ISBN: 9788379151905
Wydawca: Skrzat
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać