ISIS. Państwo Islamskie - Benjamin Hall - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura faktu

ISIS. Państwo Islamskie – Benjamin Hall

Recenzja książki ISIS. Państwo Islamskie - Benjamin Hall

ISIS. Państwo Islamskie
Benjamin Hall

„Moja książka zabierze czytelnika do wnętrza tak zwanego państwa islamskiego, do kontrolowanych przez terrorystów miast, do ich obozów szkoleniowych i więzień. Opowiem historię bitew, które utorowały ISIS drogę do zwycięstwa. Opiszę proces rekrutacji nowych bojowników, propagandę władz tego quasi-państwowego tworu, jego finanse i politykę. Krótko mówiąc, pokażę czytelnikowi, jak wygląda ten świat od środka”.

Recenzję rozpoczęłam od słów samego autora książki, w których szkicuje nam zarys tego czym właściwie jest jego publikacja i w jakim celu powstała. Ten krótki wstęp autora odnaleziony w Internecie w zupełności wystarczył, aby zachęcić mnie do podjęcia wyzwania jakim od początku było dla mnie ukończenie tej książki. Decydując się na przeczytanie tej publikacji wiedziałam, że nie będzie to łatwa i przyjemna lektura. Chciałam jednak znaleźć odpowiedź na dręczące mnie pytania dotyczące jednej z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych, która stworzyła „pseudo państwo” dla realizacji swoich celów. Uważam, że zawsze lepiej znać nawet najgorszą prawdę, niż żyć w nieświadomości. Podjęty trud owocuje i myślę, że będzie nadal owocował konkretną wiedzą i głębszym zrozumieniem współczesnej historii.

Książka „ISIS. Państwo islamskie” dotyka jednego z najpoważniejszych dramatów dzisiejszego świata. Trudno pojąć jak straszne zbrodnie popełniane są obecnie każdego dnia na terytorium Syrii i sąsiadujących z nią krajów. Relacje z mediów są wstrząsające. Jak to możliwe, aby powstało tak silna organizacja terrorystyczna w tak krótkim czasie? Kim są „dzihadyści” i jaki jest naprawdę ich cel? Dlaczego z każdym dniem Państwo Islamskie rośnie w siłę? Na te pytania i wiele innych znalazłam odpowiedź w publikacji Beniamina Halla.

Autorem książki jest młody dziennikarz, który przede wszystkim w ostatnich latach zajmuje się problematyką Bliskiego Wschodu. W swojej relacji jest bardzo wiarygodny, wiele wydarzeń opisuje bezpośrednio z linii frontu. Będąc często dosłownie „pod obstrzałem” realizuje swoje dziennikarskie powołanie relacjonując prosto z serca wydarzeń.

Autor dokonuje gruntownej analizy powstania, przyczyn i skutków obecnej działalności Państwa Islamskiego. Stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego siła ISIS wciąż rośnie pomimo ogólnego protestu całej reszty świata. Demaskuje prawdziwe intencje przywódcom innych krajów i nie obawia się wytykać im błędów. Dokładnie opisuje strukturę państwa, sposoby rekrutacji nowych bojowników i źródła finansowania organizacji. Informacje czerpie z licznych wywiadów przeprowadzonych zarówno z byłymi członkami ISIS, jak i ich ofiarami – często uchodźcami, którzy musieli uciekać z rodzinnych domów, aby ocalić życie. Opisy licznych tortur, morderstw, masowych zbrodni i gwałtów na kobietach, a nawet dzieciach (!) to ta część książki przez którą trudno przebrnąć, ale myślę, że ważne jest, aby być świadomym jak bardzo daleko są w stanie posunąć się pseudo islamiści. Pomiędzy poszczególnymi rozdziałami wplecione zostały historie kilku osób, głównie dziennikarzy i pracowników organizacji charytatywnych, którzy ponieśli śmierć z rąk bojowników ISIS. O ich egzekucjach najczęściej dowiadywaliśmy się z telewizji, bądź z Internetu.

Tematyka opisywanej przeze mnie książki bardzo blisko dotyka problemu wolności religijnej. Tym bardziej, że duży procent osób cierpiących w wyniku działalności ISIS to chrześcijanie. Autor uświadamia czytelnika, że wyznawcy ISIS to fanatycy, którzy wypaczyli wszelkie zasady wyznawanej przez nich religii – islamu i przekształcili je na własny użytek. Ich działania bardzo trafnie określa jako „pokrętną ideologię”. Pokazuje, że religia jest dla terrorystów jedynie przykrywką dla określonych przez nich działań, a wszystkie zasady są dla nich bardzo płynne, w zależności od tego co jest im aktualnie na rękę. Na podstawie przytoczonych w książce przykładów łatwo wywnioskować, że dla „dżihadystów”, najważniejsze nie są przekonania religijne, w które pozornie ślepo wierzą, ale po prostu pieniądze i władze. Ideologia, którą głoszą jest jedynie „usprawiedliwieniem dla ich czynów” i sposobem na rekrutację nowych bojowników. Z relacji naocznych świadków, często mieszkańców objętych wojną wynika, że terrorystów z ISIS bardzo niewiele łączy z rdzennym islamem.

„Muzułmanie to dobrzy ludzie, byli naszymi sąsiadami. Nie mamy pojęcia kim są ludzie z ISIS, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie co oni myślą. Chcemy tylko żyć. Chcemy spokoju i bezpieczeństwa.”

Śledząc relacje z telewizji, prasy czy z Internetu można odnieść wrażenie, że problem Syrii i krajów Bliskiego Wschodu jest na tyle odległy, że nie dotyczy bezpośrednio nas, mieszkających w centrum bezpiecznej Europy. Tymczasem lektura pozwala spojrzeć szerzej na zaistniały problem. Powstanie i ciągły wzrost Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie dotyka każdego z nas. Nie można oddzielić się od tych wydarzeń. Nieustannie, każdego dnia ginie tam przecież ogromna liczba niewinnych ludzi. Kolejnym ogromnym problemem obok śmierci wielu tysięcy mieszkańców ziem objętych walkami jest wielki „exodus” uchodźców przybywających do Europy, który tak znacznie nasilił się w ciągu ostatnich miesięcy.

„Opisując skalę tragedii, naprawdę trudno jest przesadzić. Wszystkie obrazy, które znamy z mediów nie są w stanie oddać grozy sytuacji. Mamy do czynienia z największym exodusem ludności od czasów II wojny światowej, a liczba uchodźców wciąż rośnie.”

Książka Beniamina Halla to pozycja, którą z pewnością warto przeczytać. Autor nazywa w niej rzeczy po imieniu i pomaga zrozumieć problem istnienia państwa ISIS, stanowiącego obecnie zdecydowanie jedno z największych zagrożeń dla całego świata. Warto po nią sięgnąć, aby uświadomić sobie, że walkę z nim trzeba podjąć już TERAZ, z całych sił, o czym wielokrotnie przypomina autor książki, tak aby nie było za późno. Pierwszym krokiem do włączenia się w naszą osobistą walkę może być głębsze zrozumienie, dążenie do poznania prawdy, a później jej rozgłaśnianie.

Informacje o książce:
Tytuł: ISIS. Państwo Islamskie.
Tytuł oryginału: Inside ISIS : the brutal rise of a terrorist army
Autor: Benjamin Hall
ISBN: 9788328701366
Wydawca: Muza
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content