Literatura obyczajowa

Puder i pył – Zbigniew Białas

Recenzja książki Puder i pył

Puder i pył0
Zbigniew Białas

Nie zależałoby mi na przeczytaniu tej książki, gdyby nie jej okładka. Sukienka z lat dwudziestych, forma kolażu… Właśnie te rzeczy od razu mnie zainteresowały. Na całe szczęście, okazało się, że nie tylko okładka jest plusem tej książki.

Kontynuacja Korzeńca ciągle osadzona jest w atmosferze Sosnowca, teraz już po przeżyciach I wojny światowej. Spotykamy galerię postaci: wdowę po Korzeńcu, hrabiego Dąbskiego oraz szereg innych postaci, znanych z pierwszej części trylogii (trzecia część w przygotowaniu). Wszyscy oni próbują odnaleźć się w rzeczywistości odrodzonej Polski. Czy będzie to czas radości? A może dla niektórych nastanie czas odpowiedzi na trudne pytania?

Kiedy sięgam po kolejną część serii, w mojej głowie zawsze pojawia się pytanie: Czy ktoś, kto nie zna początku książki, może po nią sięgnąć? W wypadku Pudru… odpowiedź jest jak  najbardziej pozytywna. Autor na początku książki przypomina (lub wprowadza) nas krótko w sylwetki bohaterów i dla Czytelnika jest to wprowadzenie wystarczające, by odnaleźć się w powieściowym świecie.

A powodów, by sięgnąć po Puder i pył jest co najmniej kilka. Pierwszym, i według mnie najważniejszym, jest pokazanie świata, którego już nie ma. Powojenny Sosnowiec był, ze względu na swoje położenie tuż obok punktu stykania się trzech zaborów, miejscem szczególnym. Miastem, w którym zamieszkiwało kilka narodowości, wyznań. I właśnie takie społeczeństwo odnajdujemy na kartach książki Zbigniewa Białasa, poznajemy ich radości, ale też dylematy i obawy.
Po drugie, książkę warto poznać ze względu na ciekawy, stylizowany język, który z początku trochę utrudniał mi czytanie, ale już po kilkunastu stronach wchłonął mnie do reszty. Białas ma doskonałe (nie ma się co dziwić, patrząc na jego wykształcenie – jest wszak literaturoznawcą Uniwersytetu Śląskiego), wyczucie języka i tego, co w grze z Czytelnikiem wolno mu zrobić, żeby nie zniechęcić. Są oczywiście momenty, gdzie ta językowa gra jest aż za wyraźna, ale nie utrudnia to jakoś szczególnie odbioru książki. Ciekawym zabiegiem jest włączenie do kanonu postaci Poli Negri, która jak dla mnie jest najlepiej skonstruowaną postacią książki, choć innym bohaterom nie można zarzucić braku wyrazistości.

Mimo tych plusów, nie jest to książka wybitna. Ani nie jest to książka dla każdego. Wydaje mi się, że przeznaczona jest raczej dla odbiorcy starszego, doświadczonego i obcującego z literaturą dużo i chętnie. Innych odbiorców może zwyczajnie znudzić i zniechęcić, a przecież czytanie ma być przyjemnością. Ja osobiście jestem usatysfakcjonowana i jeśli powstanie część trzecia serii, z pewnością się skuszę!

Informacje o książce:
Tytuł: Puder i pył
Tytuł oryginału: Puder i pył
Autor: Zbigniew Białas
ISBN: 9788377791509
Wydawca: MG
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać