Recenzje książek

Maharadża i królewski motor – Witold Palak

Maharadża i królewski motor - Witold Palak

Maharadża i królewski motor
Witold Palak

Uwielbiam podróże oraz książki podróżnicze. Z racji tego, że otaczająca nas sytuacja nie sprzyja podróżom, coraz częściej sięgam po książki, które zabiorą mnie w nieznane tereny, które mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić. Moim ulubionym podróżnikiem jest Wojciech Cejrowski, którego książki z wydawnictwa Bernardinum są niezwykle ciekawe i pełne przygód. W serii „Poznaj świat” wydaje on nie tylko książki, które opisują jego podróże, ale też wiele innych. W moje ręce wpadła ostatnio książka Witolda Palaka, w której to mężczyzna zabiera nas na podróż motorem po Indiach. Autor jest naszym krajanem.Urodził się w Lublinie, jest przedsiębiorcą, żeglarzem, wielbicielem kuchni azjatyckiej, a także wszelkiego rodzaju poezji śpiewanej i piosenek turystycznych. Mieszkał na stałe w przeróżnych miejscach między innymi w Australii, Indiach, USA. W swojej książce „Maharadża i królewski motor” autor pozwala nam się zabrać z nim i Dorotą na wielką wyprawę przez Indie. Wraz z nimi, poznajemy lokalną kulturę, cudownych ludzi, obyczaje tam panujące oraz moje ulubione doświadczenie, czyli kuchnię! A w Indiach jest ona szczególnie ciekawa i zaskakująca. Zobaczcie sami:

„Rok temu kulinarnym prezentem imieninowym był szczur opiekany nad ogniem. Takim smakołykiem uraczyło nas plemię Apatani, zamieszkujące dolinę Ziro w Arunachal Pradesh. W tym roku nasi gospodarze — przedstawiciele plemienia AO — zafundowali nam na pożegnanie najwykwintniejszy, a zarazem najdroższy delikates na rynku nagalandzkim: larwy szerszenia w różnych stadiach rozwoju, wyciągane wprost z maleńkich grodzi. Jedno gniazdo na rynku kosztuje około trzystu dolarów. A jedzenia z niego jest może dziesięć procent… Na cenę tego rarytasu wypływa nie tylko niewielka ilość gniazd, ale przede wszystkim śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie grozi zbieraczowi. Vespa mandarina, czyli gigantyczny szerszeń azjatycki, zwany tutaj nadi, słynie jako bezwzględny morderca nie tylko pszczół, ale także każdej istoty żywej, włączając w to człowieka. Ofiarami jego użądleń padają nawet konie i bawoły. Przegryzając larwy, przyrządzone na kilka sposobów, doceniliśmy nie tylko hojność fundatora, jakim był Tali, lecz również odwagę i poświęcenie anonimowego łowcy”.

Jak widzicie smakołyki dość wykwintne, ale nie wiem, czy zdobyłabym się na odwagę, żeby je zjeść. Pamiętam, że raz zdarzyło mi się przez przypadek zamówić szerszenie, ale patrząc na nie przez kilka minut i medytując zjeść czy nie, jednak strach wygrał i nie zdecydowałam się na zjedzenie ich. Z jednej strony lubię poznawać nowe smaki, eksperymentować w kuchni, jednak chyba jestem za mało odważna na aż taką ekstrawagancję. Tak samo nie wyobrażam sobie spróbowania ślimaków czy żab. Mam nadzieję, że, kiedyś ten strach minie i będę mogła w pełni delektować się takimi nowościami.

Maharadża i królewski motor - Witold Palak

Wracając do samej książki, ogromną przyjemność sprawiło mi podróżowanie z Dorotą i Witkiem, przeżywałam z nimi trudy podróży, a także cieszyłam się, z których osiągnięć dokonali. Książkę czytało się bardzo lekko i przyjemnie, jest to idealne zajęcie na wieczory, które robią się już coraz dłuższe. Przy ciepłej herbatce i ciepłym kocyku bardzo miło spędziłam czas.

Książka napisana jest w bardzo dobrym stylu, widać, że każdy drobny szczegół został starannie dopracowany. Czytają się bardzo lekko i przyjemnie. Dodatkowo przepiękna oprawa oraz liczne zdjęcia pozwalają nam, jeszcze lepiej wyobrazić sobie otoczenie, w którym byli nasi podróżnicy. Książka ta jest świetną alternatywą na czas, kiedy nie do końca możemy pozwolić sobie na podróż. Pozwala nam oczami wyobraźni przenieść się w nieznane nam do tej pory tereny, a nawet zachęcić do podróży w tamte rejony, jeśli się wahamy. Książkę serdecznie polecam wszystkim, którzy tęsknią za podróżami i mają ochotę na odskocznię od otaczającego nam świata. Podróż z Witkiem i Dorotą była naprawdę świetną przygodą, mam nadzieję, że w niedługim czasie uda mi się wyruszyć w równie niezwykłą wyprawę. A na razie, zapraszam wszystkich do lektury i przeżywania wspólnej przygody z autorem oraz jego partnerką, będzie to naprawdę świetna przygoda i zabawa.

Informacje o książce:
Tytuł: Maharadża i królewski motor
Tytuł oryginału: Maharadża i królewski motor
Autor: Witold Palak
ISBN: 9788381276146
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać