Literatura obyczajowa

Przerwana lekcja muzyki – Susanna Kaysen

Recenzja książki Przerwana lekcja muzyki - Susanna Kaysen

Przerwana lekcja muzyki
Susanna Kaysen

Niedawno oglądałam bardzo ciekawy film w reżyserii Romana Polańskiego zatytułowany “Frantic”. Film opowiada o mężczyźnie, który wraz z żoną przybywa do Paryża i już na samym początku akcji jego żona nagle znika. Akcja tego filmu nie jest tak ważna z punktu widzenia recenzji, jednak to co chciałabym teraz przekazać, to odczucia związane z tym filmem. Podczas jego oglądania, przeżyłam ogromne frustracje. Roman Polański zbudował obraz, w którym główny bohater przeżywał ciągle rozczarowania. Mimo iż akcja filmu dzieje się w takim mieście jak Paryż, oglądając go miałam poczucie klaustrofobii i ciągłej niemocy. Podobne wrażenie sprawiała książka Susanna Kaysen pod tytułem “Przerwana lekcja muzyki”…

Jestem pewna że większość z was widziała już film gdzie w roli głównej występuje Angelina Jolie oraz Winona Ryder? Oczywiście powstał on w oparciu o wydarzenia zawarte w książce. Do filmu jeszcze wrócę, ale na razie chcę się podzielić moimi wrażeniami po przeczytaniu “Przerwanej lekcji muzyki”.

Autorką książki oraz jej główną bohaterką jest Susanna Kaysen, młoda kobieta dopiero co wchodząca w wiek prawdziwej dorosłości. Za namową psychiatry, postanawia dobrowolnie poddać się leczeniu w Szpitalu McLean. Z tą dobrowolnością, to trochę za dużo powiedziane, Susanna jest w nie najlepszym stanie psychicznym dlatego też nie potrafi ani przeciwstawić się decyzji lekarza, ani też odpowiednio zareagować na to że jest dosłownie wepchnięta do taksówki i zawieziona na miejsce. Tam też dowiadujemy się, że dziewczyna ma myśli samobójcze oraz miała próby samobójcze w przeszłości, a także cierpi na depresję.

Jej pobyt w szpitalu, zaowocował licznymi epizodami opisanymi w książce, pojawiały się pierwsze przyjaźnie i powolne uświadomienie sobie choroby. Najbardziej barwna była oczywiście postać Lisy, która intrygowała Susannę. Lisa była zdiagnozowana jako socjopatka i jeżeli w szpitalu robiło się zbyt nudno, na nią zawsze można było liczyć.

W trakcie swojego pobytu Susanna bardzo chciała wiedzieć na co choruje, i w końcu dowiedziała się iż zdiagnozowano u niej zaburzenie osobowości typu borderline.

W książce bardzo trudno jest doszukać się ciągłości i jakiejś jednej myśli przewodniej. Susanna opisuje zarówno osoby przebywające w zakładzie, personel z jakim miała styczność oraz osoby odwiedzające ją. Życie szpitalne serwuje nam w kawałkach, skacząc po tematach, czasami pisze o sobie i swojej chorobie, czasami opisuje zwyczaje panujące w szpitalu. Myśląc o tej książce, nie potrafię nie odnieść się do filmu, który mimo iż dzieli z książką tytuł i bohaterów to jednak przesłanie ma zupełnie różne. W książce Susanna chciała pokazać życie szpitalne na przełomie lat 60-70 XX wieku i to jak postrzegała wówczas swoją chorobę. Film z kolei jest o wiele bardziej melodramatyczny, a sama postać Lisy jest bardzo uwidoczniona przez wspaniałą aktorkę Angelinę Jolie. W książce Lisa była jedną z pacjentek, bardziej postrzeganą przez Susanne jako barwna postać, niż jako najlepsza przyjaciółka czy ktoś w rodzaju „życiowego przewodnika”. Dlatego też, mimo iż film powstał na podstawie książki, należy te dwa utwory traktować oddzielnie i zapoznać się oczywiście z jednym i z drugim dziełem.

Przerwana lekcja muzyki”, autorstwa Susanne Kaysen to rodzaj osobistego pamiętnika i reportażu w jednym. Autorka pisze swoje przemyślenia, które czasami są bardzo abstrakcyjne, tak że ciężko jest wyobrazić sobie, co takiego musiało dziać się w jej głowie, i skąd przyszły takie myśli. Reportaż, dlatego że treść książki przepleciona jest kartkami z dokumentacji szpitalnej Susanny. Dzięki temu zabiegowi, możemy przeczytać o spostrzeżeniach lekarzy dotyczących zachowania Susanny i jej postępach w leczeniu. Takie „kartki” oczywiście o wiele bardziej urealniają przedstawianą historię.

Konkluzję czy na pewno Susanna była poprawnie zdiagnozowana, bohaterka pozostawia nam, czytelnikom. Sama bardzo często poddaje pod wątpliwość skuteczność swojej terapii i zasadność niektórych przepisów. Faktem jednak jest, że w szpitalu spędziła ponad rok swojego życia, czego produktem ubocznym (albo i nie?), jest ta właśnie książka. Faktem jest też, że jest to kolejna powieść zwracająca uwagę na to jak trudna jest choroba psychiczna, a walka z nią, jest frustrująca zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.

Informacje o książce:
Tytuł: Przerwana lekcja muzyki
Tytuł oryginału: Girl, Interrupted
Autor: Susanna Kaysen
ISBN: 9788376746050
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać