Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell - Recenzje książek z każdej półki
Literatura piękna

Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatrem
Margaret Mitchell

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to chyba najbardziej znany klasyk literatury jaki można sobie wyobrazić. Tę książkę albo się kocha albo nienawidzi, nie wydaje mi się żeby ktoś mógł mieć do niej ambiwalentne uczucia, a jeśli są takie osoby to jest ich z pewnością garstka. Pierwszy raz sięgnęłam po ten utwór jakieś 10 lat temu z polecenia pani bibliotekarki i zakochałam się momentalnie w głównej bohaterce i całej historii. Wracałam do niej już kilka razy i jestem przekonana, że jeszcze nie raz do niej wrócę. Mam kilka ulubionych cytatów z tej książki i w kryzysowych momentach mojego życia zastanawiam się co na moim miejscu zrobiłaby Scarlett. Kiedyś nie mogłam przyznać się przed samą sobą że chciałabym mieć tyle samozaparcia, odwagi i pewności siebie co ma główna bohaterka, ale teraz wiem, że nie ma nic złego w tym, aby wybierać z życia to czego się chce i nie dbać o opinię innych.

Scarlett O’Hara córka plantatora bawełny, jest młodą dziewczynę pełną wdzięku, charyzmy, pogody ducha i przede wszystkim pełną determinacji w dążeniu do osiągnięcia własnych celów. Początkowo wydaje się być rozkapryszoną i samolubną córeczką tatusia, jednak wewnątrz niej drzemie ogromna siła i wola walki o swoje. Nie dba o to co na jej temat mówią i sądzą inni, wyłamuje się z powszechnie obowiązujących norm społecznych, śmiało można powiedzieć, że wyprzedza swoją epokę i niszczy stereotypowe myślenie na temat panienek z wyższych sfer. Mimo tego, że adorują ją wszyscy mężczyźni z okolicy i mogłaby mieć każdego z nich, to ona zakochuje się w melancholijnym i sentymentalnym Ashleyu, który niestety nie odwzajemnia jej namiętnych uczuć i zaręcza się z swoją kuzynką Melanią, kobietą równie nostalgiczną jak on sam. Scarlett nie potrafi przejść obojętnie obok takiej zniewagi i chcąc zrobić na złość ukochanemu, a także jego wybrance, wychodzi za mąż za brata Melanii – Karola, flegmatycznego i poniekąd żałosnego mężczyznę, który umiera w pierwszych dniach wojny. Do całej historii należy dołożyć jeszcze bardzo istotną postać Rhetta Butlera, aroganckiego, nieprzejmującego się manierami oficera. Kogoś kto już po pierwszym spotkaniu odgaduje temperamentną i gorącą naturę Scarlett i kogoś kto w dość bezwstydny, nietaktowny, a czasami nawet chamski sposób próbuje zdobyć jej uwagę.

Dzieło Margaret Mitchell nie jest tylko chaotycznym kłębowiskiem uczuć i romansów bohaterów książki. Tłem dla całej historii jest wojna secesyjna, która dla jednych jest sposobem aby udowodnić swoją odwagę i bohaterstwo, a dla Scarlett jest nic nieznaczącym, nudnym tematem męskich rozmów. Dopiero w dalszych częściach utworu główna bohaterka zaczyna interesować się wojną i sytuacją polityczną kraju, jednak tylko i wyłącznie ze względów materialnych które istotnie wpływają na warunki i styl życia Scarlett.

W powieści niezwykle krzywdzący i mocno osadzony jest aspekt niewolnictwa osób czarnoskórych, który na przestrzeni wieków ciągle jest aktualny. Przedstawieni w książce Afroamerykanie są zadowoleni z pracy u białych panów, nie skarżą się na nic ani też nie próbują zmienić swojego losu czego przykładem jest Mammy, służąca Scarlett która wychowała nie tylko ją, ale również jej siostry, a także jej matkę – panią Ellen i która nie użalając się nigdy nad jej własnym losem zrobi wszystko dla swoich białych właścicieli. W książce pokazana jest też instytucja Ku Klux Klanu będąca rasistowską organizacją dążącą do utrzymania segregacji rasowej.

Uważam, że powieść „Przeminęło z wiatrem” powinien przeczytać każdy, bo niezależnie od tego jaki gatunek literatury na co dzień ktoś czyta, to taki klasyk zasługuje na zainteresowanie. Objętość książki może na początku przerazić (nie ma się co dziwić, bo to jednak 1000 stron), ale chłonie się ją w szybkim tempie z racji prostego języka i szybko rozwijającej się akcji utworu. Jestem przekonana, że Margaret Mitchell zabierze każdego z czytelników w odległy świat upalnego południa, plantacji bawełny i bezkompromisowej zawziętości w osiąganie własnych celów.

Informacje o książce:
Tytuł: Przeminęło z wiatrem
Tytuł oryginału: Gone with the wind
Autor: Margaret Mitchell
ISBN: 9781501259319
Wydawca: Albatros
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content