Inspiracje

Polscy Bohaterowie – kalendarz historyczny

Polscy Bohaterowie - Kalendarz historyczny

Kolejne dni w roku można mierzyć na wiele sposobów, jednak tradycyjne, wiszące kalendarze długo jeszcze nie wyjdą z mody. Czy taki kalendarz musi być banalny? Wydawnictwo 2Kolory pokazuje, że wcale nie musi, a przy okazji może uczyć nie tylko historii, ale i dodawać narodowej dumy. Właściwe patrząc po dobranej tematyce i wykonaniu, można by rzec, że kalendarz „Polscy Bohaterowie” jest po prostu epicki…

Kalendarz aktualny jest przez 16 miesięcy (wrzesień 2016 – grudzień 2017). Na każdy miesiąc przypadają 2 sylwetki zasłużonych dla kraju bohaterów, czyli w sumie możemy zapoznać się z 32 osobami, które chlubnie zapisały się w historii Polski. Biografie są ułożone chronologicznie, zaczynając od Bolesława Chrobrego i Władysława Łokietka, przenosimy się z kolejnymi kartami dalej w czasie, ze średniowiecza poprzez czasy rozkwitu Rzeczpospolitej, zaborów, wojen światowych i kończymy w czasach współczesnych na żywej legendzie w postaci Andrzeja Gwiazdy. Pośród wyróżnionych bohaterów znajdziemy głownie rycerzy, żołnierzy i dowódców wojskowych – od powszechnie znanych jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski i tych nieco zapomnianych jak Jan Kozietulski czy Antoś Petrykieiwcz. Na tylnej okładce kalendarza znajdziemy również grafiki jak wyglądają i co oznaczają polskie odznaczenia państwowe – łącznie sześć orderów i cztery krzyże.

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Ponieważ na każdy miesiąc przypadają 2 strony, to po rozłożeniu kalendarz jest formatu A2 (420×594 mm), co wydaje się rozmiarem w sam raz dla wiszącego odmierzacza dni. Strony są drukowane w kolorze na papierze kredowym i spięte na metalowej spirali, dzięki czemu z pewnością kalendarz zachowa trwałość przez jego „okres ważności”. Elegancji dodaje dobrze dopasowana kolorystyka i zróżnicowane, ozdobne kroje pisma. Na każdą pojedynczą stronę (formatu A3) przypada jednej opis sylwetki opatrzony datą i miejscem narodzin i śmierci, zdjęciem lub malowidłem oraz obrazami tematycznymi. Opisy nie ograniczają się do krótkich encyklopedycznych wzmianek, są to bardziej rozbudowane treści jednak ze względu na ograniczone miejsce zawierają precyzyjne informacje na temat dat, miejsc, zasług oraz tła historycznego wydarzeń. Dzięki temu dowiemy się kim dana osoba była, skąd pochodziła i dlaczego możemy nazywać ją bohaterem. Wszystko w przystępnym języku, dzięki czemu poznawać historię może każdy.

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Dodatkowo, oprócz prezentacji zasłużonych, sam kalendarz „Polscy Bohaterowie” zaopatrzony jest w informację o rocznicach przypadających danego dnia w roku. Stąd możemy dowiedzieć się, że 3 maja świętujemy nie tylko kolejną rocznicę uchwalenia drugiej na świecie konstytucji, ale także jest to rocznica operacji „Mosty” z 1921 oraz zajęcie Wisły w 1946 przez oddział kpt. Flamego. Takie kalendarium wydarzeń jest jeszcze większa ciekawostką, zwłaszcza dla osób interesujących się historią, a jak zobaczymy w kalendarzu, takich rocznic mamy całkiem sporo.

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Kalendarz Polscy Bohaterowie

Kalendarz ze względu na tematykę, przekazaną wiedzę oraz wykonanie robi wrażenie. Polecić można każdemu, kto nawet w niewielkim stopniu interesuje się historią naszego kraju. Nie jest to kolejny tandetny kalendarz który wisi sobie gdzieś w pokoju – jest to pełnowartościowa publikacja, stąd może być świetnym pomysłem na prezent. Poznając sylwetki zamieszczonych tam osób możemy przypomnieć, a czasem wręcz poznać naszych rodaków z których możemy być dumni. Cytując klasyka:

Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie

co więc lepiej nakłania do refleksji nad mijającym czasem jak nie kalendarz.

Informacje o książce:
Tytuł: Polscy Bohaterowie
Tytuł oryginału: Polscy Bohaterowie
Autor: Praca zbiorowa
ISBN: 9788364649172
Wydawca: 2Kolory
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać