Biografie i wspomnienia

Polki, które zadziwiły świat – Joanna Puchalska

Recenzja książki Polki, które zadziwiły świat - Joanna Puchalska

Polki, które zadziwiły świat
Joanna Puchalska

Od zawsze lubiłam poznawać ludzi, otaczać się nimi, przebywać wśród nich i od nich czerpać wiedzę, mądrość, radość i przykład. Stanowiło to dla mnie nie tylko źródło satysfakcji, ale również dawało przestrzeń do poznania ich historii, bowiem każda z nich jest niepowtarzalna, indywidualna, wnosząca coś nowego. Książka „Polki, które zadziwiły świat” stała się kolejna możliwością do spotkania, które zadziało się w niezwykłej przestrzeni, ponad czasem. Nie wahałam się ani chwili, by udać się na nie, zasiąść w fotel i rozpocząć podróż.

Joanna Puchalska ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się tłumaczeniem literatury anglojęzycznej. W swojej pracy porusza tematy związane z kresami i historią. Jest autorką książek „Dziedziczki Soplicowa”, traktującej o życiu codziennym w dworze szlacheckim w Czombrowie, a także „Kresowi Sarmaci” (zwierającej historie z okolic, gdzie sięgają jej korzenie). Joanna Puchalska jest bowiem silnie związana ze wschodnią częścią Polski – jest ona prawnuczką właścicieli Czombrowa na Nowogrodczyźnie. Jej pasja znalazła także odzwierciedlenie na antenie radiowej Jedynki. Razem z Anną Lisiecką, w swoim programie „Droga do Soplicowa”, ujawniały kulisy tworzenia „Pana Tadeusza”, za co zostały nagrodzone Nagrodą im. Macieja Łukasiewicza.

W książce poznajemy historię trzynastu kobiet, które w niezwykle trudnych dla siebie czasach znalazły siłę, by walczyć o siebie i swoje ideały. Trudno bowiem żyć w czasach, kiedy role i szanse w społeczeństwie nie zawsze są równe, a zadaniem kobiet jest branie odpowiedzialności za wychowywanie dzieci podczas nieobecności męża spowodowanej walką na froncie czy pracą zawodową. Poznajemy jednak Alicję Dorabialską – „Kobietę w męskim świecie nauki”, której ideałem i mentorem w dzieciństwie była… Maria Skłodowska-Curie. Pani Alicja pisała później:

„Myślałam sobie wtedy: „Mogła i ona – będę mogła i ja”. I budowałam w myśli zamki na lodzie” /A. Dorabialska/.

Jest także czas na spotkanie z Janiną Lewandowską, która pomimo sprzeciwów ojca (będącego generałem), spełniła marzenia i została pilotem. Co więcej była pierwszą kobietą wykonującą skok ze spadochronem z wysokości pięciu tysięcy metrów. Halina Konopacka zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich, na pierwszych igrzyskach, w których udział mogły wziąć kobiety. Poznajemy również pierwszą Polkę, która zdobyła tytuł lekarza i chciałoby się rzec, legalnie, utrzymywała się ze swojej pracy. Co więcej, swoją karierę i doświadczenie zdobywała także pracując na dworze sułtana – leczyła jego żony i nałożnice. Dotykamy także trudnych doświadczeń Beaty Obertyńskiej w łagrach. Jest także wiele innych nazwisk, a wśród nich i Izabela Czartoryska. Joanna Puchalska prezentuje każdą historię w niezwykle indywidualny sposób. Każda historia życia jest niezwykłą podróżą ubraną we wspomnienia, pamiętniki oraz zdjęcia, które pozwalają bliżej dotknąć rzeczywistości życia i dążenia do osiągnięcia swojego sukcesu, do dostrzegania sensu życia w sytuacjach, gdy tego sensu mogło zabraknąć. Co więcej, osobiście uważam, że te historie stanowić mogą motywację do spełniania siebie i swoich marzeń, pomimo ograniczeń i przeciwności losu. O nich napisano:

„Życie tych kobiet to gotowy scenariusz dobrego, pełnego niespodziewanych zwrotów akcji serialu historyczno – obyczajowego z wątkami dramatycznymi i miłosnymi”

– myślę, że należałoby nakręcić trzynaście osobnych filmów, których scenariusze napisało prawdziwe życie.

Książka napisana jest ciekawym językiem. Jest on bowiem jednocześnie przystępny, a także oddający ducha i klimat tamtych lat. Zawarte zdjęcia, cytaty, fragmenty książek, poezji dodają autentyczności i indywidualności. Czytelnik z łatwością może odnaleźć się w realiach ówczesnych czasów. Oryginalny jest także format. Mi nie przypadł mi do gustu projekt okładki, ale.. po niej książki nie oceniam!

Myślę sobie, że biografie tych kobiet to także niezwykły przykład i świadectwo ich życia, pasji, hartu ducha, wytrwałości. Nie sposób ich nie poznać. Osobiście zdecydowanie polecam książkę i zapraszam na spotkanie z niezwykłymi postaciami w książce Joanny Puchalskiej – „Polki, które zadziwiły świat”. Lektura ta jest wartościowa nie tylko dla kobiet, nie tylko dla mężczyzn, ale myślę, że również dla młodego pokolenia niejednokrotnie zagubionego, poszukującego ideałów.

Informacje o książce:
Tytuł: Polki, które zadziwiły świat
Tytuł oryginału: Polki, które zadziwiły świat
Autor: Joanna Puchalska
ISBN: 9788328703858
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać