Kobiety w mafii - Milka Kahn, Anne Veron - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura faktu

Kobiety w mafii – Milka Kahn, Anne Veron

Recenzja książki Kobiety w mafii - Milka Kahn, Anne Veron

Kobiety w mafii
Milka Kahn, Anne Veron

Kobiety od zawsze odgrywały istotną rolę w społeczeństwach, historii, sztuce, ale przede wszystkim w codziennym życiu. W dobie emancypacji, walki o równouprawnienie ich pozycja w społeczeństwie rosła w siłę. Pojawiają się jednak obszary, dziedziny czy grupy ludzi, wśród których „płeć piękna” wydaje się odgrywać rolę drugoplanową, można by rzec – podtrzymującą wzorzec, raczej towarzyszącą niż grającą drugą parę pierwszoplanowych skrzypiec… kiedy usłyszałam o książce pt.: „Kobiety w mafii” od razu pomyślałam, że chcę je poznać bliżej, chcę dotknąć świata mafii widzianego ich oczami, chcę zobaczyć w jaki sposób i czy w ogóle, one tworzą melodię w tych przestępczych organizacjach. Czy miałam oczekiwania wobec książki? Oczywiście. Czy je spełniła? O tym za chwilę…

Autorkami książki są Anne Veron i Milka Kahn   – kobiety francusko-włoskiego pochodzenia. W przypadku obu pań książka ta nie jest dziełem przypadku. Pierwsza z nich tworzyła wiele filmów dokumentalnych poruszających tematykę mafii działającej na terenie Włoch. W jednym z nich, pt.: „Kobiety w mafii” dotyka historii kobiet, które w znaczący sposób zapisały się na kartach historii mafijnego życia jako te, które umocniły lub te, które podburzyły mocne fundamenty.

Milka Kahn z wykształcenia jest prawnikiem, a jej specjalizacją jest prawo europejskie. Skąd „powiązanie z mafią”? Była ona bowiem wolontariuszką w stowarzyszeniu Libera Palermo, które zajmowało się walką z mafią. Ją również zafascynowała rola i znaczenie kobiet w mafii…

My, mafiosi, czcimy kobietę niczym boginię” powiedział dawny mafioso, Gaspare Mutolo. W dialekcie sycylijskim słowa mafia i mafiausedda, jak podają autorki, oznaczają wdzięk, urodę, swobodę. Czyż więc sprawa mafii to tylko i wyłącznie „męska sprawa” jak nam się wydaje?

Autorki książki wprowadzają nas w długo skrywane tajemnice. Uchylają drzwi, jak dotąd szczelnie zamkniętych, czy wręcz pieczołowicie zamurowanych. Książka jest dokładnie przemyślana i podzielona w swojej strukturze na pięć części. We wprowadzeniu autorki wprowadzają nas do tajemniczego, mrocznego świata przestępczych organizacji i rysują ogólną wizję oraz przykładowe role kobiet, które w nich funkcjonują. W pierwszej części poznajemy cztery kobiety, które życie związało z Cosa Nostrą (wł. „naszą sprawą” działająca na Sycylii). W drugiej części spotykamy się ze światem i zasadami ‘Ndranghety (grupa przestępcza z Kalabrii). Kolejna poświęcona jest Kamorze, która swymi korzeniami wywodzi się z Neapolu. Każda z organizacji jest na początku opisywana, zostają przybliżone zasady jej działania, wiązania się z nią jej członków, a także konsekwencji braku współpracy. Dowiadujemy się także jak ważnymi postaciami były i są nadal – kobiety. To one bowiem pełnią rolę strażniczek tradycji, mafijnych tradycji. Zobowiązane są one do kultywowania tego, w czym się wychowywały i żyły – do przekazywania tych wartości swoim dzieciom, które mają być spadkobiercami mafijnych reguł i zasad. Do czego się posuwały? W jaki sposób to robiły? Wszystko przeczytacie na kartach książki. Jednak nie wszystko jest czarno – białe. Są bowiem wśród nich te, które postanowiły zerwać z rodzinami i podjęły współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Z czym się w związku z tym spotkały? Jak wyglądało ich dalsze życie? W książce „Kobiety w mafii” poznajemy przejmujące historie, w których nie ma jednoznaczności. Zadajemy sobie pytanie, podążając za autorkami:

„Kim są naprawdę te kobiety, towarzyszące mężom i synom w życiu zbrodniarzy i więźniów? Madonnami czy matkami chrzestnymi?”

Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem przeczytanej książki jak i sposobu zaprezentowanego w niej tematu. Milka Kahn i Anne Veron w przystępny i dokładny sposób opisują zasady działania mafii i funkcjonowanie w nich kobiet. Ukazują proces podejmowanych przez nie decyzji, przedstawiają sposób myślenia i patrzenia na świat. Stwarzają przestrzeń do dotknięcia tej rzeczywistości, która dla nas może wydawać się niezrozumiała, brutalna, szalona… od nas zależy czy zechcemy ją poznać.

Reasumując zdecydowanie polecam przeczytanie książki „Kobiety w mafii”. Odkryjcie sami kim są i jaką rolę pełnią kobiety w mafii…

Informacje o książce:
Tytuł: Kobiety w mafii
Tytuł oryginału: Des femmes dans la mafia
Autor: Milka Kahn, Anne Veron
ISBN: 9788328703384
Wydawca: Muza
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content