Pół gangster, pół serio - Ewa Sobel - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Pół gangster, pół serio – Ewa Sobel

Pół gangster, pół serio - Ewa Sobel

Pół gangster, pół serio
Ewa Sobel

Połączenie powieści erotycznej z motywem mafii to w ostatnim czasie bardzo popularne połączenie. „Pół gangster, pół serio” Ewy Sobel to istny rollercoaster. Znajdziemy w niej taką mieszkankę emocji, że po przeczytaniu trudno będzie znaleźć sobie miejsce. Sięgnęłam po tę książkę, nie spodziewając się za wielu rewelacji. Okazało się, że powieść ma swoje wady, to jest niesamowicie wciągająca.

Motywem przewodnim jest zemsta. Historia zaczyna się całkiem przewrotnie. Główną bohaterkę poznajemy podczas podróży poślubnej. I choć wydaje się, że powinno być sielankowo, prawda okazuje się inna. Młoda żona zastanawia się, co się dzieje z jej mężem. Isandro z dnia na dzień stał się oschły i obojętny. Jednak już na samym początku, gdy bohaterka ma wewnętrzne rozterki pojawia się Sebastian Savage. Nieobliczalny gangster, który szuka zabójcy rodziny. Okazuje się, że zaplanowana zemsta nie będzie tak prosta, gdy do gry wkroczą niezapowiedziane uczucia. Schemat jest bardzo standardowy, jednak autorka tak lawiruje różnymi wątkami, że książka staje się bardzo intrygująca.

Początek opowieści jest delikatnie irytujący. Moim zdaniem nastąpił zbyt szybko rozwój relacji emocjonalnej między bohaterami. Co powodowało lekki niesmak podczas czytania. W późniejszej części książki autorka lepiej dozuje rozwój relacji, dzięki czemu wydaje się to bardziej realne.

„Nie podejrzewał, że urocza kolacja w La Luna będzie miała taki pikantny finał u boku pięknej Gabi. Z jednej strony naprawdę nie żałował zażyłości, jaka połączyła ich ciała w zaledwie jeden wieczór, a z drugiej czuł, że to, co zrobił, nie było w porządku w stosunku do kobiety. Przecież nie mógł myśleć tylko o sobie, bo to właśnie jej uczucia obchodziły go najbardziej na świecie. Dziwiło go to jak jasna cholera, ale kim on, u diabła, był, żeby konkurować z własnymi odczuciami? Po prostu nie chciał skrzywdzić jedynej dziewczyny, która podarowała mu coś, czego nie zaznał od bardzo, bardzo dawna. Spokój ducha”.

Powyższe rozmyślenia odbywały się w głowie bohatera po pierwszym spotkaniu z bohaterką, w dodatku jak można się domyślić, wieczór skończył się bardzo upojnie. Autorka podarowała nam, jak na erotyk przystało, całą scenę seksu w windzie. Uważam, że relacja między głównymi bohaterami mogłaby rozwijać się trochę dłużej. Ale biorąc pod uwagę debiut autorki, można to wybaczyć. Książka mimo to jest świetną pozycją do przeczytania.

Bohaterowie mają dobrze rozpisane portrety psychologiczne. Choć z samych opisów niewiele można wyciągnąć, to z zachowań już bardzo dużo. Wiele jest postaci, które lubi się już od samego początku. Są też takie, przy których rośnie do nich niechęć. Nie wszystko jest czarno-białe, ale ewidentnie autorka chciała przedstawić postaci dobre i złe. Nic pomiędzy. I powiem szczerze, że nie jest to nic denerwującego. Wątki przedstawione w książce są zamykane w odpowiednim momencie. Dla każdego bohatera znalazła się, chociaż niewielka historia, dzięki czemu nie ma się wrażenia, że jakaś postać jest zbędna. Wszystko zostało odpowiednio dopracowane.

Ciekawym zabiegiem jest również sposób narracji. Narrator jest trzecioosobowy, jednak co jakiś czas podrzuca nam interesujące dygresje i opinie, co przypomina nam o jego istnieniu. Rzadko można spotkać się z czymś takim. A przyznam szczerze, że przy takiej tematyce dodało to niezłego charakteru.

„Chociaż świetnie było tutaj za dużym słowem, ale Sebastian nie przyswoił jeszcze tak szerokiej wierzy w zakresie relacji pomiędzy państwem Caballero. Miał zatem pełne prawo do własnej tymczasowej teorii na ten temat”.

Na ogromne gratulacje zasługuje zakończenie. Jest zaskakujące i emocjonalne. W pewnej chwili myślałam, że zdenerwuję się przez to jak autorka (w moim mniemaniu) miała zakończyć książkę. Ale tak niespodziewany plot twist obrócił wszystko o 180 stopni. Gratulacje dla autorki, bo to nie lada sztuka.

Pół gangster, pół serio” jest książką, która ujęła mnie w swojej prostocie. Tak swobodnie i lekko napisana. Pełna wzruszeń i emocjonalnych uniesień. Nie brakuje też brutalności i scen seksu. Konsekwentnie napisana, z pełną gamą różnych afektów. Polecam każdemu, kto ceni sobie nieszablonowe zwroty akcji i nie lubi się nudzić przy lekturze. Gwarantuję Wam, że to będzie jazda bez trzymanki.

Informacje o książce:
Tytuł: Pół gangster, pół serio
Tytuł oryginału: Pół gangster, pół serio
Autor: Ewa Sobel
ISBN: 9788396099778
Wydawca: BookEdit
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content