Literatura piękna

Pokój Wspaniałości – Julien Sandrel

Pokój Wspaniałości - Julien Sandrel

Pokój Wspaniałości
Julien Sandrel

W styczniu zeszłego roku za sprawą Wydawnictwa Sonia Draga trafiła w moje ręce książka „Pokój Wspaniałości” – francuskiego pisarza Juliena Sandrel i pochłonęła mnie bez reszty. Pisarz Julien Sandrel – urodził się w 1980 roku na południu Francji, ma zonę i dwójkę dzieci. „Pokój Wspaniałości” to jego debiut powieściowy, który jeszcze zanim ukazał się we Francji, podbił serca czytelników w ponad dwudziestu krajach. W samej tylko Francji sprzedano zaś ponad 200 tysięcy egzemplarzy tej książki.

Pokój Wspaniałości” Juliena Sandrela to licząca niecałe 270 stron książka, która odkrywa przed nami historię smutną i piękną zarazem. W jednej chwili główna bohaterka Thelma traci wszystko co dla niej, jest najważniejsze na świecie, co kocha i co nadaje sens jej życiu, a mianowicie syna. Na własnych oczach widzi, jak jej syn wpada pod koła pędzącej ciężarówki.

„Nagle słyszę głuchy dźwięk, który kojarzy mi się z tonącym statkiem pasażerskim. To ciężarówka. Podnoszę głowę, a czas staje w miejscu….” „Wokół mnie nic się nie zmieniło. Niebo wciąż jest równie niebieskie, równie czyste. Patrzę na zegarek. Popękana tarcza, znieruchomiałe wskazówki. Niemy świadek. Wciąż wskazuje 10:32.”

Louis trafia do szpitala, niestety zapada w śpiączkę, w której pozostaje przez dłuższy okres czasu, lekarze nie widzą dla niego ratunku i postanawiają po 4 tygodniach odłączyć go od respiratora. Thelma nie potrafi sobie z taką tragedią poradzić, ciągle wyrzuca sobie, że nie była dość dobrą matką, nie poświęcała synowi tyle czasu, ile powinna, że ważniejsza dla niej była kariera zawodowa niż własny syn… Momentem przełomowym jest znalezienie przez Thelmę w pokoju syna zeszytu zatytułowanego „Mój zeszyt wspaniałości” który odmienia jej życie i pomaga jej przetrwać najtrudniejsze chwile, jakie ją spotkały… Zaczyna realizować wszystko, co w nim zawarte, m.in.: leci do Japonii by ze szczytu drapacza chmur podziwiać światła Tokio, bierze udział w The Color Run i dobiega na metę. Spełnia całą listę marzeń swojego syna spisaną w zeszycie wspaniałości, po to aby przekonać go do życia i wybudzenia się ze śpiączki. Realizując marzenia swojego syna, uświadamia tez sobie że:

”Syn pomógł mi odzyskać kilka kart młodości, które przewróciłam za wcześnie. Tamtej nocy zrozumiałam, że życie – to prawdziwe, które się zapamiętuje – to tylko następstwo urokliwych, niefrasobliwych chwil. I że żadne dorosłe ambicje nie uszczęśliwią bardziej niż nastoletnie „carpie diem.”

Czy jej się uda? Czy dzięki nagraniom, Louis wybudzi się ze śpiączki i wszystko dobrze się skończy? Czy też zakończenie będzie inne… Ja przyznaję się, że popłakałam się na końcu tej książki i były to łzy wzruszenia…

Książka „Pokój Wspaniałości” Juliena Sandrel porusza temat życia, w jakim obecnie żyjemy. Najważniejsze dla Nas obecnie to PRACA, a co za tym idzie KARIERA, PIENIĄDZE, POŚPIECH. Nie zwracamy uwagi na bliskich, innych ludzi. Nie poświęcamy im zbyt wiele czasu, bo zawsze coś jest ważniejsze i dopiero w momencie, gdy wydarzy się tragedia lub tracimy bliskie osoby, uświadamiamy sobie, że traciliśmy tak cenny CZAS, nie na to co powinniśmy… Niestety czasu nie można cofnąć… I pozostają wyrzuty sumienia, nieznośny ból. Dlaczego, żeby uświadomić sobie co tak naprawdę jest dla nas ważne, najczęściej musi dojść do tragedii? Dlaczego ludzie w dzisiejszych czasach tak pędzą za czymś, co jest ulotne i nietrwałe? Pochłonęły nas bez reszty elektroniczne gadżety. Wolimy tkwić w wirtualnym świecie niż spotkać się z żywymi ludźmi i z nimi spędzić czas…

Ja dzięki tej wspaniałej książce zrozumiałam, że najważniejsi w czasach, w których obecnie żyjemy, są BLISCY, RODZINA i to jej powinniśmy poświęcać więcej czasu i uświadamiać im jak ich KOCHAMY, że są dla Nas najważniejsi.

„Nikt z nas nie przeżywa każdej godziny każdego dnia w taki sposób, jakby to miała być ta ostatnia (…). Po prostu żyjemy, to wszystko.”

Ja, osobiście Was proszę, Drodzy Czytelnicy, żebyście po przeczytaniu tej recenzji, powiedzieli osobie, która jest w tej chwili najbliżej Was, że jest dla Was ważna i ją kochacie, albo wykonajcie telefon do kogoś, kto według Was tego telefonu się nie spodziewa… Po prostu zatrzymajcie się na moment i poświęćcie więcej czasu swoim najbliższym.

Książkę „Pokój Wspaniałości” Juliena Sandreal polecam przeczytać i życzę miłej lektury. Śmiało może ją przeczytać nastolatek, jak i osoba dorosła. Okładka książki jest kolorowa, a za uchylonymi drzwiami każdy zobaczy, to co chce…

Informacje o książce:
Tytuł: Pokój Wspaniałości
Tytuł oryginału: La Chambre des marveilles
Autor: Julien Sandrel
ISBN: 9788381108645
Wydawca: Sonia Draga
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać